Festiwal zagości w Domu Literatury
– Wrocławski Dom Literatury, instytucja działająca od początku 2016 roku w naturalny sposób przejmuje organizację Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, bo trzeba i warto kontynuować to wydarzenie – zapowiada profesor Andrzej Zawada, dyrektor artystyczny festiwalu.
Impreza jest powiązana z wręczaną od dekady Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius. Nominowani w obydwu kategoriach (debiut poetycki i poetycka książka roku) oraz laureaci Silesiusa za całokształt twórczości (tegoroczny wyróżniony – Andrzej Sosnowski oraz laureaci z lat ubiegłych – Urszula Kozioł i Jacek Podsiadło) będą mieli specjalne spotkania w Salonie Silesiusa zorganizowanym w Klubie Proza.
– Zapowiadają się bardzo interesująco, bo odbywają się tuż przed ostateczną decyzją, komu przyznać nagrodę i wprowadzą zdrowy-niezdrowy element rywalizacji – podkreśla Adam Poprawa, juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

2. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Podczas dyskusji w Klubie Proza zaprezentowane też zostaną dwie nowe książki poświęcone poezji Tadeusza Różewicza – „Wiersze i poematy” z „Twórczości” (1946-2005) w opracowaniu Janusza Drzewuckiego (Wydawnictwo Warstwy) oraz „Wybór poezji” w opracowaniu Andrzeja Skrendy (Wydawnictwo Ossolineum).
Szwecja gościem specjalnym festiwalu
Elementem międzynarodowym w programie festiwalu będzie poezja szwedzka. Z kraju literackiej Nagrody Nobla przyjedzie słynny tłumacz Anders Bodegård.
– Przekładał m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, doskonale też mówi po polsku – mówi profesor Andrzej Zawada. Obok niego na festiwalu pojawi się poetka Marie Lundquist, której tom wierszy „Pisane na kamieniach” będzie można kupić w festiwalowej księgarni, czy „Tajnych Kompletach”.
Podczas spotkania towarzyszyć im będzie polski pisarz i tłumacz z języka szwedzkiego Zbigniew Kruszyński (przekładał m.in. wiersze Marie Lundquist).
Debiutanci - poeci Silesiusa 2017
Do tegorocznej edycji nagrody poetyckiej nominowano książki trzech debiutantów – Radosława Jurczaka, Damiana Kowala i Joanny Żabnickiej (dokładną listę znajdziecie tutaj).
Adam Poprawa podkreśla, że wszystkie tomy cechuje dojrzały język, a autorzy nawiązują też relacje z tradycją poetycką i to nieodległą. Z kolei w kategorii „książka roku” spotkały się tomu uznanych już twórców. – Wiersze Cezarego Domarusa są liryczne i powściągliwe, Darek Foks w swoich utworach kpi m.in. z kultury masowej, Piotr Janicki łączy dramat z poezją, najstarszy w tym gronie Jerzy Kronhold stworzył treny, tom Jacka Podsiadły jest mocny, wiersze Renaty Senktas niezwykle liryczne, a Dariusz Suska wykorzystuje dawne formy poetyckie, jak vilanelle – wymienia Adam Poprawa.
Laureatów Silesiusa poznamy 13 maja podczas gali w Teatrze Muzycznym Capitol, którą wyreżyseruje Jerzy Bielunas.