wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Manekinów” w Operze Wrocławskiej już 1 marca. Są jeszcze bilety
Na dużym zdjęciu gmach Opery Wrocławskiej, na małym zdjęciu plakat opery „Manekiny” fot. wroclaw.pl
Na dużym zdjęciu gmach Opery Wrocławskiej, na małym zdjęciu plakat opery „Manekiny”

Pierwszą w tym roku premierę Opera Wrocławska przygotowała na marzec. To „Manekiny”, dzieło specjalnie skomponowane dla wrocławskiej sceny przez Zbigniewa Rudzińskiego. „Jeden z największych współczesnych przebojów teatralnych” – pisał o tej operze krytyk Jacek Marczyński, zaś libretto powstało na podstawie opowiadań Brunona Schulza z cyklu „Sklepy cynamonowe”. Premiera „Manekinów” 1 marca. Można jeszcze kupić bilety.

Reklama

„Manekiny” według prozy Brunona Schulza 

Opera kameralna Zbigniewa Rudzińskiego została skomponowana na początku lat 80. XX wieku (premiera odbyła się jesienią 1981 roku) na prośbę Roberta Satanowskiego, dyrektora Państwowej Opery we Wrocławiu (dzisiejsza Opera Wrocławska), który objął też kierownictwo muzyczne nad premierą. Reżyserował Marek Grzesiński.  

Dzieło zachwyciło nie tylko polskich krytyków i publiczność (w Teatrze Wielkim Operze Narodowej główną partię Jakuba śpiewał znakomity baryton Jerzy Artysz), swoją nagrodę przyznał jej Neues Musiktheater Werkstatt w Berlinie w 1988.

Premierą „Manekinów” Opera Wrocławska rozpoczyna serię nowych inscenizacji w 2024 roku. Operę Zbigniewa Rudzińskiego wyreżyseruje Kamila Siwińska, znana m.in. ze świetnie przyjętej realizacji opery „Gwałt na Lukrecji” Benjamina Brittena w Teatrze Królewskim w Łazienkach.

W przypadku „Manekinów” twórczyni mówi o próbie skonfrontowania się ze światem opowiadań z tomu „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza. 

– To będzie inscenizacja inna od pierwszej, bazująca na multimediach, hologramach, bo jestem także fotografką – mówi Siwińska. Dodaje, że obsadzony w głównej partii Jakuba baryton Tomasz Rudnicki jest stworzony do tej roli. – Jak biblijny pierwowzór, Jakub walczy z bogiem – zapowiada. 

Jakub, główna postać opery „Manekiny”, to kupiec bławatny, a zarazem twórca, któremu towarzyszą żywe manekiny i istoty niepełne – Polda i Paulina, których śpiew jest mechaniczną mową nakręconych kukieł.

Wśród bohaterek mamy też Adelę (literacki odpowiednik służącej z opowiadań Schulza), wiele  surrealistycznych postaci i zjaw (choćby Magdę Wang, kobietę z pejczem z masochistycznych rysunków Schulza), nieszczęśliwą Królową Dragę, Edzia Kaleka i Anarchistę Luccheni.

– Postać Jakuba ze „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza to dalekie echo biblijnego Jakuba z Księgi Rodzaju. Jakub to ten, który walczy z Bogiem. Walczy też ze swoim bratem bliźniakiem. Tak jak swój daleki pierwowzór, próbuje pokonać ludzką naturę, dosięgnąć boskości, tajemnicy stworzenia - opowiada reżyserująca operę Kamila Siwińska.

W głównej partii Jakuba zobaczymy na scenie barytona Tomasza Rudnickiego. Śpiewak podkreśla, że uwielbia role z pozoru wariatów, którzy dla społeczeństwa są niespełna rozumu, ale jednocześnie widzą więcej i trochę inaczej. – W przypadku kreowania takiej roli można przesunąć granice pokazywania prawdy w teatrze – tłumaczy Tomasz Rudnicki.  

„Manekiny” widzowie Opery Wrocławskiej obejrzą 1-3 marca 2024 (spektaklem będzie dyrygował Trajan Muryń), natomiast 25 lutego spektakl pokazany zostanie przedpremierowo w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. 

„Manekiny” w Operze Wrocławskiej – są jeszcze bilety

Można jeszcze kupić bilety na wszystkie trzy marcowe spektakle „Manekinów”. Kosztują 30-70 zł. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl