Teraz L’UNI wkracza w nowy artystyczny rozdział, stając się przestrzenią otwartą na kulturę i twórczość. Pierwszym krokiem na tej drodze był wernisaż rzeźby Stanisława Wysockiego „Piękno jest kobietą. Kobieta jest pięknem”.
- Wydarzenie, organizowane w nawiązaniu do Dnia Kobiet, stało się okazją do refleksji nad kobiecym pięknem, jego różnorodnością i rolą w sztuce. Podczas spotkania Stanisław Wysocki opowiedział o swojej twórczości, inspiracjach oraz znaczeniu kobiecego ciała w rzeźbie, a goście mogli podziwiać zarówno monumentalne prace, jak i kameralne formy rzeźbiarskie - informują organizatorzy.
Wystawa „Piękno jest kobietą. Kobieta jest pięknem” to zbiór prac wykonanych z brązu, ukazujących kobiecą postać w różnych odsłonach – od subtelnych, pełnych wdzięku form, po dynamiczne, ekspresyjne kompozycje.
Artysta ma zawsze jakiś swój ulubiony temat - ja ukochałem sobie kobiety. Jakoś tak się złożyło i przy tych moich kobietach oraz ich pięknie już zostanęStanisław Wysocki, rzeźbiarz.
Rzeźby Stanisława Wysockiego we Wrocławiu
Stanisław Wysocki jest również autorem bardzo wielu rzeźb zdobiących Wrocław, w tym słynnej „Powodzianki” – pomnika upamiętniającego mieszkańców miasta walczących z powodzią tysiąclecia w 1997 roku. To on także stworzył nową wersję legendarnej figury „Murzyna”, umieszczonej na fasadzie budynku „Gazety Wyborczej” na placu Solnym.
Biurowiec L’UNI – nowa przestrzeń dla kultury
Historia neorenesansowego budynku L’UNI przy ul. Grodzkiej 9, sięga XIX wieku. Początkowo mieściło się w nim Muzeum Mineralogiczne i Paleontologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, a po wojnie budynek objął siedzibę Wydziału Farmacji Akademii Medycznej.
Po gruntownej renowacji, zakończonej w 2022 r, stał się biurowcem, oferującym tradycyjne biura, a także elastyczne przestrzenie w formule biur serwisowanych i coworku pod marką LABO by L’UNI.
Teraz budynek otwiera się na sztukę, kontynuując swoją misję jako przestrzeń spotkań i inspiracji.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się płaskorzeźba "A limin est rei" czyli - Próg to rzeczywistość - wykonana jako jedna z festiwalowych prac 12 edycji Przeglądu Sztuki Survival, który odbył się w naszym gmachu jeszcze przed renowacją. Napis ten doskonale koresponduje z ideą połączenia sztuki i biznesu. Próg symbolizuje przejście, nowe możliwości oraz dialog - dokładnie tak, jak sztuka w tym miejscu może łączyć historyczną tożsamość budynku z nowoczesną wizją, stając się miejscem, gdzie przeszłość i twórczość przenikają się w dialogu z teraźniejszościąMarta Czerny, manager przestrzeni coworkingowej w LABO by LUNI.
Marta Czerny dodaje, że wernisaż Stanisława Wysockiego to pierwsze z serii wydarzeń artystycznych, które mają nadać L’UNI nowy wymiar – nie tylko jako miejsca pracy i biznesu, ale również jako miejsca dla kultury.
L'UNI, czyli przy uniwersytecie
L’UNI powstał w dawnym budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego i oferuje 3 600 mkw. powierzchni biurowej. Nazwa budynku nawiązuje do francuskiego słowa „L’Université”, które nierozerwalnie łączy się z historią tego miejsca. Neorenesansowy budynek położony jest tuż obok gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, w pobliżu Odry, mostu Uniwersyteckiego, Tamki i Wyspy Słodowej.