wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk na krótkiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera
Olga Tokarczuk z szansą na kolejną Międzynarodową Nagrodę Bookera fot. UM Wrocławia
Olga Tokarczuk z szansą na kolejną Międzynarodową Nagrodę Bookera

To kolejny wielki sukces nie tylko noblistki, ale też jej tłumaczki, Amerykanki Jennifer Croft, która na przekład monumentalnego dzieła Olgi Tokarczuk poświęciła kilka lat. Książkę wydało na angielskim rynku Fitzacarraldo Editions. Obecnie, obok pięciu innych powieści autorów ze świata, jest na krótkiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera. Zwycięzcę poznamy 26 maja.

Reklama

Olga Tokarczuk ponownie w finale Międzynarodowego Bookera

To kolejny raz, kiedy książka Olgi Tokarczuk jest nominowana do tej wyjątkowo prestiżowej nagrody. Wcześniej noblistka zdobyła Międzynarodowego Bookera w 2018 roku za „Biegunów” („Flights” w przekładzie Jennifer Croft), zaś rok później jej powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”, w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones) znalazła się na krótkiej liście przyznawanego w Wielkiej Brytanii wyróżnienia.

Po wydaniu angielskiej wersji blisko 1000-stronicowego tomu „Księgi Jakubowe” („The Books of Jacob”) jesienią ubiegłego roku recenzje na całym świecie były znakomite. Prozą polskiej pisarki zachwycali się krytycy od Londynu po Nowy Jork. Teraz przekonamy się, czy w podobny zachwyt wprawią jurorów Międzynarodowej Nagrody Bookera 2022 – Neila MacGregora, Shahidhę Bari, Helen Castor, M. Johna Harrisona i Alaina Mabanckou. 

Księga o Jakubie Franku wśród najlepszych zagranicznych powieści

Organizatorzy podkreślają, że w „Księgach Jakubowych” Tokarczuk portretuje oświeceniową Europę w obliczu gwałtownej zmiany, Europę pragnącą transcendencji. Akcja toczy się w połowie XVIII wieku, gdy na kontynencie pojawiają się nowe idee, a do polskiej wsi przybywa młody Żyd tajemniczego pochodzenia. Wkrótce Jakub Frank zmieni nie tylko imię, ale i osobowość i będzie przyciągał coraz bardziej żarliwych zwolenników. Sam przemierzy imperium Habsburgów i Osmańskie, wciąż na nowo odkrywając siebie. Nawróci się na islam, potem na katolicyzm, znajdzie się pod pręgierzem jako heretyk i będzie czczony jako Mesjasz.

Oprócz Olgi Tokarczuk na krótkiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera znajdą się również książki Koreanki Bory Chung „Cursed Bunny” (przeł. Anton Hur), Norwega Jona Fosse „A New Name: Septology VI-VII” (przeł. Damion Searls), Japonki Mieko Kawakami „Heaven” (przeł. Samuel Bett i  David Boyd), Argentynki Claudii Piñeiro, „Elena Knows” (przeł. Frances Riddle) i Hinduski Geetanjali Shree „Tomb of Sand” (przeł. Daisy Rockwell). 

Zwycięzców (nagradzany jest pisarz i jego tłumacz) poznamy 26 maja. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl