Jury Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki (w składzie: Katarzyna Szyngiera, Magda Miśka-Jackowska, Dorota Pomykała, Marcin Macuk, Mariusz Kiljan) zdecydowało, że Grand Prix – statuetkę Złotego Tukana oraz 25 tys. zł otrzymał duet Hugo Tarres i Mateusz Tomaszewski. Nagrodę wręczył Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jury tak uzasadniło swój werdykt: „Za radość bycia na scenie, lekkość, nieprzewidywalność, muzykalność, szczerość. Zaskoczyło nas, że w dwóch osobach mieliśmy jedną kreację sceniczną i to, jak jesteście zakochani w śpiewaniu”.
Laureaci - Hugo Tarres i Mateusz Tomaszewski - studiują na drugim roku Aktorstwo Teatralne na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W finale konkursu zaśpiewali: „Szczęśliwej drogi już czas” (muzyka: Ryszard Rynkowski, słowa: Marek Skolarski) i „Hop szklankę piwa” (muzyka: Jan Kanty Pawluśkiewicz, słowa: Stanisław Ignacy Witkiewicz).
Wyróżnienia w Konkursie Aktorskiej Interpretacji
Jury przyznało także:
- Wyróżnienie I – Anastasiia Kohut z wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych, która zaśpiewała: „Lelyky” (muzyka: Swiatosław Wakarczuk, słowa: Okean Elzy) i „Samotny tata” (muzyka: Maria Peszek, Michał „Fox” Król),
- Wyróżnienie II – Patryk Ołdziejewski z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, który zaśpiewał: „Alkoholista” (muzyka: Patryk Ołdziejewski, słowa: Stanisław Ignacy Witkiewicz),
- Wyróżnienie III: Antonina Kozakoszczak z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, która zaśpiewała: „Już cię nie kocham” (muzyka: Aleksander Bem, słowa: Wojciech Młynarski) i „Ostatnia niedziela” (muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Zenon Fierwald),
- Wyróżnienie IV: Magdalena Sękiewicz, studentka aktorstwa w PWSFTviT w Łodzi, która zaśpiewała: „Modlitwa/Piroman” (muzyka: Tadeusz Nalepa/The Tiger Lillies, słowa: Bogdan Loebl/The Tiger Lillies) i „Surabaya-Johnny” (muzyka: Kurt Weil, słowa: Bertolt Brecht).
Nagrody publiczności i dziennikarzy
- Tukana Dziennikarzy otrzymała Dominika Kozłowska, która zinterpretowała piosenki: „Song o ciszy” (muzyka: Andrzej Zarycki, słowa: Jonasz Kofta) i „Dziwny jest ten świat” (muzyka i słowa: Czesław Niemen).
- Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tysięcy złotych, trafiła do Magdaleny Sękiewicz, za piosenkę „Modlitwa/Piroman”.
- Tukana Publiczności, nagrodę widzów obecnych na Koncercie Finałowym, otrzymała Magdalena Sękiewicz.
- Nagrodę specjalną Radia RAM im. Moniki Jaworskiej – statuetkę w kształcie pantofla na wysokim obcasie oraz Tour de RAM (udział w wybranych programach i podcastach Radia RAM) – otrzymała Julia Mika, studentka V roku aktorstwa w PWSFTviT w Łodzi.
- Nagroda Fundacji Media i Sztuka o wartości do 5.000 zł brutto z przeznaczeniem na działania promocyjne w mediach laureatki/laureata otrzymała Julia Mika.
Nagrody Nurtu Off i dyplom mistrzowski
Jury Nurtu Off w składzie: Aleksandra Gronowska, Adam Karol Drozdowski i Marcin Liber, przyznało nagrody:
- Nagroda główna Nurtu Off- Tukan Off w wysokości 6000 PLN dla spektaklu „Niesamowita Słowiańszczyzna”: „Za czystość teatralnej formy, za odważne osobiste podejście do tematów budzących kontrowersje, za umiejętność dialogowania z widzem na rzecz budowania połączeń, a nie podziałów.”
- Nagroda II Off w wysokości 2000 PLN dla spektaklu „Very Sad”.
- Nagroda III Off w wysokości 1000 PLN dla spektaklu „Dzień Dziecka”.
- Wyróżnienia Off: dla spektakli „Opowieści serca” oraz „Mity i baśnie ludzkie”.
- Nagroda Tukan Off Publiczności została przyznana spektaklowi „Dom Bernardy Alby”.
Kapituła im. Aleksandra Bardiniego przyznała Nagrodę – Dyplom Mistrzowski i statuetkę Tukana Kapituły – Ewie Konstancji Bułhak. Nagrodę przekazali przedstawiciele Kapituły: Konrad Imiela i Bartosz Porczyk. Dyplom Mistrzowski jest dziełem Michała Hrisulidisa.
Autorami statuetek Tukanów są Joanna Hrisulidu (projekt) i Dawid Bartoń (wykonanie).
Źródło: materiały prasowe