wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Narodowe Forum Muzyki
  4. Koncerty inaugurujące sezon 2022/2023 w Narodowym Forum Muzyki
Daniel Hope wystąpi podczas koncertu 15 października fot. Tibor Bozi
Daniel Hope wystąpi podczas koncertu 15 października

W ramach inauguracji nadchodzącego sezonu na estradzie NFM-u pojawią się m.in. skrzypkowie Julian Rachlin i Daniel Hope, którym towarzyszyć będą odpowiednio NFM Filharmonia Wrocławska oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. Wyjątkowym wydarzeniem będzie także koncert z udziałem laureata Oscara, nagród BAFTA i GRAMMY – Tan Duna, znanego szerokiej publiczności ze ścieżki dźwiękowej do filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok w reżyserii Anga Lee.

Reklama

Skrzypek Julian Rachlin (7 października)

Pierwszy koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej w sezonie 2022/2023 odbędzie się już w piątek 7 października. Tego wieczoru w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki zabrzmią dzieła wielkich kompozytorów urodzonych w dziewiętnastym stuleciu: Hectora Berlioza, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz Richarda Straussa. Orkiestrę poprowadzi maestro Giancarlo Guerrero, w roli solisty wystąpi zaś ceniony skrzypek litewskiego pochodzenia – Julian Rachlin.

Koncert rozpoczną dźwięki jednego z najbardziej cenionego dzieła francuskiego kompozytora Hectora Berlioza – Karnawału rzymskiego, będącego w istocie uwerturą koncertową. Dzieło powstawało na przestrzeni 1843 i 1844 roku, a jego prawykonanie przyjęte zostało z prawdziwym entuzjazmem. Uwertura zachwyca wdziękiem melodii, doskonałą instrumentacją oraz pogodnym charakterem momentalnie przywodzącym na myśl figlarne szaleństwo karnawałowego balu.

Utwór poprzedzi Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego – jedną z ostatnich spośród wielkich kompozycji tego romantycznego twórcy. Wieczór zwieńczą dźwięki poematu symfonicznego Richarda Straussa pod tytułem Życie bohatera. Dzieło opowiada w metaforyczny sposób o dziejach herosa walczącego o pokój. Jego poszczególne części mają obrazować z jednej strony jego wrogów, z drugiej zaś przyjaciół, scenę ostatecznego starcia sił dobra i zła oraz pożegnania ze światem.

Chiński kompozytor i dyrygent Tan Dun (14 października)

Dokładnie tydzień później, w piątkowy wieczór odbędzie się wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Kongresowi „Miasto – Woda – Jakość życia” 2022 – koncert I Hear the Water Dreaming. Zadedykowany będzie on żywiołowi wody, nie zabraknie więc rozmaitych akcentów muzycznych związanych ze źródłem życia.

Zabrzmi więc słynna Wełtawa Bedřicha Smetany, pierwszego liczącego się na arenie międzynarodowej czeskiego kompozytora. Następnie wysłuchamy utworu przeznaczonego na perkusję wodną i orkiestrę – Water Concerto. Jego autorem jest chiński dyrygent i kompozytor Tan Dun. Artysta wykorzystał w tym dziele jako instrumenty solowe cztery wypełnione wodą misy, z których wydobył przeróżne brzmienia. Twierdzi, że odgłosy wody są dla niego odpowiednikiem płaczu natury, lamentującej nad zanieczyszczeniem świata.

I Hear the Water Dreaming jego autorstwa to z kolei nastrojowy utwór przeznaczony na orkiestrę i flet solo. Artysta przyznał, że inspirację do stworzenia tego onirycznego i marzycielskiego dzieła stanowiły aborygeńskie malowidła przedstawiające stworzenie świata. Wraz z Tan Dunem na estradzie pojawi się NFM Filharmonia Wrocławska, a w roli solistów – perkusista Simone Rubino oraz flecista Jan Krzeszowiec.

Skrzypek Daniel Hope (15 października)

Pod nazwą Concertino kryje się z kolei koncert inauguracyjny sezonu NFM Orkiestry Leopoldinum! Już 15 października w jej wykonaniu zabrzmią dzieła dwóch kompozytorów – Mieczysława Wajnberga oraz Marka-Anthony’ego Turnage’a. Zespołem pokieruje Joseph Swensen, natomiast partie solowe wykonają znakomici artyści – angielski skrzypek Daniel Hope oraz klarnecista Waldemar Żarów.

Wieczór rozpocznie wykonanie krótkiego, lirycznego dzieła: Lullaby for Hans Turnage’a. Najbardziej wyczekiwaną częścią koncertu będzie pierwsze polskie wykonanie jego Lamentu, kompozycji napisanej w latach 2018–2019. Twórca upamiętnił w niej swojego przyjaciela, który zmarł niedługo przed rozpoczęciem pracy nad dziełem.

Zabrzmi także przeznaczone na skrzypce solo i smyczki Concertino Wajnberga z 1948 roku. To dzieło lekkie, pogodne i pełne wdzięku, w którym pojawiają się także bardziej melancholijne fragmenty. Koncert zwieńczy jego IV Symfonia kameralna na smyczki i klarnet op. 153, utwór znacznie późniejszy niż wspomniane Concertino. Więcej jest w tej muzyce smutku, więcej też gwałtowności i głębi. To kompozycja głęboko poruszająca, pełna wielkich emocji, jednocześnie jednak komunikatywna i przystępna w odbiorze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl