wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kolędowy koncert organowy w kościele św. Elżbiety. Posłuchaj wyjątkowego instrumentu [PROGRAM 6.01]
Na zdjęciu Piotr Rojek grający na organach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu fot. J. Kobylnik
Na zdjęciu Piotr Rojek grający na organach w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu

Przed nami wyjątkowy, kolędowy koncert organowy w bazylice św. Elżbiety i tym razem wystąpi aż troje artystów – sopranistka Monika Piechaczek, bas-baryton Bogdan Makal i organista Piotr Rojek. W programie przewidziano kolędy i ich wyjątkowe opracowania. Na ten wyjątkowy wieczór wybierzemy się w piątek, 6 stycznia o 16.00, a posłuchamy brzmienia odbudowanych po 46 latach organów Michaela Englera. Sprawdźcie program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety. Wstęp bezpłatny.

Reklama

Patronami styczniowego wieczoru w kościele św. Elżbiety są prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncert 6 stycznia 2023. Kto zagra, program

W piątek, 6 stycznia 2023 w Święto Trzech Króli, wystąpią sopranistka Monika Piechaczek, bas-baryton Bogdan Makal i organista Piotr Rojek.

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, prowadzi kursy mistrzowskie, ma w dorobku kilkanaście płyt (nagranie z dziewięcioma toccatami wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku otrzymało nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK).

Artysta otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. Medal Prezydenta Wrocławia Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia, za szczególne zasługi dla Miasta Wrocławia.

Bogdan Makal ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Kazimierza Myrlaka. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, międzynarodowych nagród i wyróżnień. Jego zainteresowania obejmują muzykę oratoryjno-kantatową od renesansu do współczesności, pieśń romantyczną, muzykę polską, śpiewy kościoła prawosławnego i ormiańskiego, muzykę kreolską i operę.

Prowadzi bogatą działalność pedagogiczną i dydaktyczną jako wykładowca i nauczyciel, a także organizator kursów i festiwali muzycznych. Dokonał licznych premierowych nagrań fonograficznych, uhonorowanych prestiżowymi nagrodami.

Jako pierwszy śpiewał w Polsce partie basowe w dziełach oratoryjnych i kantatowych Jana Sebastiana Bacha, George’a Friedricha Handla, Giacomo Carissimi’ego, Karla Richtera, oraz Macieja Wronowicza z orkiestrą instrumentów dawnych w duchu autentyzmu historycznego. Jako wykładowca akademicki pełnił funkcje kierownicze Wydziału Wokalnego oraz wykształcił i przyczynił się do sukcesu wielu młodych śpiewaków, występujących na prestiżowych scenach operowych świata.

Monika Piechaczek – na stałe związana zawodowo z agencją artystyczną Pro Musica prowadzoną przez Ewę Tracz z którą realizuje projekty koncertowe w całej Europie. Była między innymi solistką: The Best of Ennio Morricone, The Star Wars, The Game of Thrones, Strauss Gala, Verdi Gala. Została dwukrotnie laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. 

Regularnie koncertuje w repertuarze operetkowym, operowym, sakralnym w kraju i za granicą m. in Niemczech, Austrii, Turcji, Danii, Chinach.

Program koncertu organowego 6 stycznia 2023

W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze kolędy oraz ich opracowania na organy i głos.

Bezpłatny wstęp na koncert w kościele św. Elżbiety

Koncert 6 stycznia 2023 (piątek) o godzinie 16.00 jest bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreśla, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

Galeria zdjęć

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl