wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-1°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 08:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jesse Eisenberg we Wrocławiu

W 2010 roku świat usłyszał o amerykańskim aktorze Jesse'em Eisenbergu. Zagrał twórcę Facebooka Marka Zuckerberga w filmie „Social Network”. Jego bohater nosił bluzy hoodie, sportowe buty i dżinsy. Kiedy Jesse Eisenberg stanął w środę 6 listopada na scenie w sali Kina Nowe Horyzonty wyglądał prawie identycznie (i miał na sobie bluzę z herbem Wrocławia!), ale tym razem przyjechał jako reżyser filmu „Prawdziwy ból” i odebrał Indie Star Award.

Reklama

Indie Star Award dla Amerykanina, który kocha Polskę

Wyglądem Jesse Eisenberg wciąż przywodzi na myśl chłopięcych bohaterów filmów, w jakich zagrał (a ogółem jego aktorska filmografia liczy już 50 tytułów), natomiast w ostatnich latach rodowity nowojorczyk udowadnia, że ma też wiele do powiedzenia jako reżyser. 

Dotychczas nakręcił już dwa filmy – „When You Finish Saving the World” i w całości niemal zrealizowany w Polsce „Prawdziwy ból”, który właśnie został pokazany podczas American Film Festival (miał polską premierę dwa dni wcześniej na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej).

Co ciekawe, Jesse Eisenberg tak zakochał się w naszym kraju, że wystąpił o polskie obywatelstwo. Jest już posiadaczem numeru PESEL, teraz musi złożyć kilka dodatkowych dokumentów, ale jedno jest pewne. Wkrótce amerykański filmowiec będzie częstszym gościem w Polsce.

Zachętą może być także docenienie jego dorobku przez twórców American Film Festival. Z rąk Urszuli Śniegowskiej, dyrektorki artystycznej American Film Festival odebrał w środę 6 listopada Indie Star Award przyznawaną jako nagrodę honorową dla niezależnego uznanego twórcy.

Widzowie obejrzeli przed wręczeniem nagrody film „Prawdziwy ból”. 

Prawdziwy ból – historia o niełatwej rodzinnej podróży

To historia rodzinna z polskimi plenerami w tle, bo kuzyni przyjeżdżają do naszego kraju tropiąc przeszłość swojej żydowskiej babci. Pragną zobaczyć jej rodzinny dom i miejsca turystyczne nieco mniej standardowe, jak choćby terytorium warszawskiego getta. Ale to nie jest historia o tym, jak zwiedzać kraj śladami Zagłady. Okazuje się, że można nakręcić o tych trudnych sprawach film wyjątkowo subtelny, a nawet z humorem.

Koniecznie trzeba w nim też wypatrywać polskich akcentów, a jest ich wiele (m.in. zwiedzanie Warszawy, jedzenie kotleta w WARS-ie etc.)

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl