wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Impart w nowym miejscu Wrocławia i nowe otwarcie Klubu Firlej. Zobaczcie program koncertów
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu budynek dawnej Filharmonii Wrocławskiej, od marca siedziba Impart Centrum fot. Tomasz Hołod
Na zdjęciu budynek dawnej Filharmonii Wrocławskiej, od marca siedziba Impart Centrum

Strefa Kultury Wrocław połączyła się z Klubem Firlej. Od marca 2023 na koncerty wybierzemy się zarówno do odnowionego Firleja, jak i do nowej lokalizacji Impartu – w budynku starej Filharmonii Wrocławskiej przy Piłsudskiego. Na razie trwają tam prace nad powiększeniem sceny. Zobaczcie program koncertów

Reklama

Remont Impartu przy Mazowieckiej – do minimum 2026 roku

Przez ostatnie miesiące sprawdzano stan budynku Impartu przy ul. Mazowieckiej 17. Prowadzono nawet badania geologiczne, aby mieć pewność, że będzie można nałożyć nowy dach – zamienić niszczejącą ponad 100-letnią drewnianą konstrukcję na stalową – lekką, ale mającą jednak pewien ciężar (stąd ekspertyza podłoża pod budynkiem). 

Budynek przy Mazowieckiej 17 nie przeszedł nigdy, w swojej ponad 120-letniej historii, kapitalnego remontu. Wymieniona zostanie m.in. podłoga, widownia, rozmaite zabezpieczenia, m.in. przeciwpożarowe. – Zmienią się przede wszystkim rozmiary sceny Impartu, bo kiedyś była dużo większa – zapowiada Olga Nowakowska, dyrektor Strefy Kultury Wrocław. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wejście do Impartu przy ul. Mazowieckiej, obecnie budynek jest remontowany fot. mat. pras.
Wejście do Impartu przy ul. Mazowieckiej, obecnie budynek jest remontowany

W 2023 będzie przygotowywana koncepcja nowego Impartu i prawdopodobnie jesienią rozpisany zostanie przetarg na projekt wnętrza remontowanego budynku. – Projekt powinien być gotowy maksymalnie do połowy 2024 roku i wtedy rozpoczniemy przetargi na wykonanie, ale to moje życzenie. Wszystko zależy od finansów miasta i, szczęśliwie, mam zapewnienie, że otrzymamy potrzebne wsparcie – podkreśla Olga Nowakowska.

Na razie dyrektor SKW nie jest w stanie oszacować kosztu wszystkich prac. Będzie to możliwe dopiero z chwilą, kiedy poznamy koncepcję, ale już dziś trzeba przewidywać kwotę kilku, kilkunastu milionów złotych. A do budynku Impartu po remoncie wejdziemy, prawdopodobnie, dopiero w 2026 roku.

Impart Centrum w starej filharmonii przy Piłsudskiego 

Już od marca Impart oficjalnie przenosi się do dawnego budynku Filharmonii Wrocławskiej i pojawi się tam neon z nową nazwą „Impart Centrum”. – W związku z zamknięciem Impartu przy Mazowieckiej podpisaliśmy porozumienie z dyrektorem NFM-u Andrzejem Kosendiakiem i na kilka lat wydzierżawimy budynek dawnej Filharmonii Wrocławskiej – tłumaczy Olga Nowakowska. – My zyskamy miejsce do prezentacji, a budynkowi damy nowe życie – dodaje dyrektor SKW.

Obecnie w budynku trwają prace nad przygotowaniem sceny pod działania Impartu. Kiedy pierwsi widzowie przyjdą w marcu na koncerty zobaczą tą samą widownię, ale scena z filharmonicznej zamieni się w teatralną. Będzie miała 10 m szerokości, 9,5 m głębokości, 7,30 wysokości. Dostosowanie sceny, nowy sprzęt kosztuje ok. 1,5 mln złotych, ale z tych środków kupiono też sprzęt oświetleniowy i akustyczny do Klubu Firlej.

Olga Nowakowska liczy na to, że do Impart Centrum przyjdzie nie tylko dotychczasowa publiczność Impartu, ale też nowi słuchacze, którzy niegdyś chodzili też do filharmonii. – Program Impart Centrum będzie nawiązywać do tradycji Impartu – możemy się spodziewać koncertów jazzowych, piosenki aktorskiej, spektakli teatralnych, wydarzeń, wreszcie koncertów festiwalu Jazz nad Odrą – zapowiada dyrektor Strefy Kultury Wrocław.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Budynek dawnej Filharmonii Wrocławskiej, od marca 2023 siedziba Impart Centrum fot. Tomasz Hołod
Budynek dawnej Filharmonii Wrocławskiej, od marca 2023 siedziba Impart Centrum

Klub Firlej z nowym otwarciem w marcu

Od 1 stycznia 2023, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Strefa Kultury Wrocław połączyła się z Klubem Firlej przy Grabiszyńskiej tworząc jedną instytucję.

Obecnie trwają przygotowania przed marcowym nowym otwarciem Firleja. Klub zostanie odświeżony (parę lat temu był remontowany), trafi tam też specjalnie zakupiony sprzęt elektroakustyczny (podobnie jak do Impart Centrum).

– W Firleju także będziemy prowadzić naszą działalność. Podzieliliśmy wydarzenia na duże, które zaplanowaliśmy w Impart Centrum i mniejsze, zwłaszcza nasze cykle, które będą prezentowane w Firleju – zapowiada Olga Nowakowska.

W Firleju obejrzymy cykle Antykabaret, Przed premierą, czyli koncerty wykonywane przez młodych artystów, na które przychodzi dorosła widownia, „Firlej Dzieciom”, ale też nowe projekty muzyczne – poświęcony kobietom w muzyce i drugi z muzyką folkową, etniczną, afrobeatem. – Pragniemy też wrócić do dawnych tradycji Firleja, czyli  organizowania tam koncertów muzyki alternatywnej, w tym wrocławskiej – mówi Olga Nowakowska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Od marca 2023 rok Klub Firlej jest częścią Strefy Kultury Wrocław fot. mat. pras.
Od marca 2023 rok Klub Firlej jest częścią Strefy Kultury Wrocław

Weekend inauguracyjny Impart Centrum i Firleja – w marcu 2023

– Zależało nam, aby połączyć obydwa miejsca w taki sposób, że w piątek 3 marca otwieramy Firlej – koncerty zagrają MAPA i Patrick de Pan, w sobotę 4 marca inaugurujemy Impart Centrum koncertem Urszuli Dudziak z okazji jej 80. urodzin, w niedzielę 5 marca wracamy do Firleja na 12.00 z wydarzeniem dla dzieci, a wieczorem, o 19.00, do Impart Centrum na koncert Pawła Domagały promujący jego najnowszą płytę „Narnia” – wylicza dyrektor Strefy Kultury Wrocław.  

I podkreśla, że od marca zasadą będą piątkowe koncerty w Impart Centrum, sobotnie w Firleju, a w niedzielę – poranne wydarzenia w Firleju i wieczorny koncert w Impart Centrum.

Kolejne propozycje to między innymi: 8 marca z okazji Dnia Kobiet w Impart Centrum pojawi się Marcin Januszkiewicz z jego odważnym projektem „Osiecka po męsku”. W piątek 10 marca w Firleju odbędzie się Antykabaret z podtytułem „ANTYKABARET JEST KOBIETĄ”, a w niedzielę 12 marca w Impart Centrum będzie można usłyszeć RGG i Roberta Więckiewicza w projekcie „Planet LEM”.

A od 26 kwietnia w Impart Centrum startuje 59. edycja Festiwalu Jazz nad Odrą.  

Wszystkie informacje o programach Impart Centrum i Firleja znajdziecie na stronach Strefy Kultury Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl