Legnica – Mała Moskwa. Przydomek miasta pochodzi z okresu 1984-1990, kiedy w Legnicy skoncentrowały się radzieckie jednostki wojskowe, w tym sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i dowództwo 4 Armii Lotniczej. Źródła podają, że w Małej Moskwie stacjonowało około 60 tysięcy przyjezdnych mundurowych.
Obce wojsko zajęło około 1200 budynków, czyli ponad 30 procent przedwojennej zabudowy miasta. Żołnierze korzystali z najważniejszych miejsc użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, urzędy i obiekty sportowe. Okupowane przez nich tereny były niedostępne dla lokalnej ludności. Wejścia strzegli uzbrojeni wartownicy.
Grand Press Photo 2024, Projekt Dokumentalny – 2. miejsce
Jedną z dzielnic Małej Moskwy było Zakaczawie. Z aparatem wybrał się tam Amadeusz Świerk, fotograf dokumentalista związany z Wrocławiem, by opowiedzieć o współczesnych mieszkańcach. Za cykl wykonanych tam zdjęć dostał II nagrodę w kategorii Documentary Project konkursu Grand Press Photo 2024. Zakczawie nazwał Dzielnicą Cudów.
W opisie pisze o "złodziejach o złotych sercach. O rodzinach próbujących żyć normalnie wbrew przeciwnościom losu. O byłych więźniach z duszami pełnymi artyzmu i muzyki, a także o młodzieży szukającej własnej drogi pomimo trudnego startu".
Nagrodzone fotografie autorstwa Amadeusza Świerka pokazujemy w galerii.
W trudnych czasach, które zakończyły się dopiero w 1993 roku, Zakaczawie stało się nieformalnym centrum życia społecznego Polaków. Pomimo cienia radzieckiego garnizonu, wśród polskich rodzin i silnej społeczności romskiej przesiedlonej do dzielnicy przez komunistów kwitły małe przedsiębiorstwa, kawiarnie, bary i miejsca kultury.Amadeusz Świerk
Autor zauważa, że niemal w każdym mieście jest podobne miejsce, którego mieszkańcy cierpią z powodu marginalizacji społecznej i ekonomicznej. „Projekt ten ma na celu pokazanie, że wśród biedy i zniszczonych trudnych dzielnic są ludzie – rodziny, przyjaciele, kochankowie – starający się żyć najlepiej, jak potrafią” — czytamy w opisie.
Zdjęcia Amadeusza Świerka zostały docenione przez jury Grand Press Photo drugi rok z rzędu. W poprzedniej edycji także przyznali mu drugą nagrodę, w tej samej kategorii, za fotoreportaż z drewnianej chaty położonej w lesie w Karkonoszach. Pisaliśmy o tym tutaj.
GPP – Zdjęcie Roku i Fotograf Dwudziestolecia
Zdjęcie roku wykonał Wojciech Grzędziński, który otrzymał jednocześnie tytuł Fotografa XX-lecia.
27 czerwca 2023 roku rosyjska rakieta Iskander K uderzyła w restaurację Ria Pizza w Kramatorsku. Wybuch półtonowej głowicy rakiety zabił trzynaście osób, raniąc ponad sześćdziesiąt i niszcząc popularne miejsce spotkań cywilów, pracowników organizacji humanitarnych, żołnierzy i dziennikarzy. Większość zabitych stanowili pracownicy restauracji.grandpressphoto.pl
Fotografie laureatów 20. edycji konkursu są pokazane tutaj.
Grand Press Photo (Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej) jest przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizatorami są magazyn Press i fundacja Grand Press.