wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ale zdjęcia! Ludzie z dawnej Małej Moskwy w obiektywie laureata 20. edycji Grand Press Photo

Związany z Wrocławiem fotograf dokumentalista pojechał do Legnicy, by przedstawić ludzi wychodzących z cienia radzieckiego garnizonu. Za „Dzielnicę Cudów” dostał drugą nagrodę w kategorii Projekt Dokumentalny prestiżowego konkursu GPP.

Reklama

Legnica – Mała Moskwa. Przydomek miasta pochodzi z okresu 1984-1990, kiedy w Legnicy skoncentrowały się radzieckie jednostki wojskowe, w tym sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej i dowództwo 4 Armii Lotniczej. Źródła podają, że w Małej Moskwie stacjonowało około 60 tysięcy przyjezdnych mundurowych.

Obce wojsko zajęło około 1200 budynków, czyli ponad 30 procent przedwojennej zabudowy miasta. Żołnierze korzystali z najważniejszych miejsc użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale, urzędy i obiekty sportowe. Okupowane przez nich tereny były niedostępne dla lokalnej ludności. Wejścia strzegli uzbrojeni wartownicy.

Grand Press Photo 2024, Projekt Dokumentalny – 2. miejsce

Jedną z dzielnic Małej Moskwy było Zakaczawie. Z aparatem wybrał się tam Amadeusz Świerk, fotograf dokumentalista związany z Wrocławiem, by opowiedzieć o współczesnych mieszkańcach. Za cykl wykonanych tam zdjęć dostał II nagrodę w kategorii Documentary Project konkursu Grand Press Photo 2024. Zakczawie nazwał Dzielnicą Cudów.

W opisie pisze o "złodziejach o złotych sercach. O rodzinach próbujących żyć normalnie wbrew przeciwnościom losu. O byłych więźniach z duszami pełnymi artyzmu i muzyki, a także o młodzieży szukającej własnej drogi pomimo trudnego startu".

Nagrodzone fotografie autorstwa Amadeusza Świerka pokazujemy w galerii.

W trudnych czasach, które zakończyły się dopiero w 1993 roku, Zakaczawie stało się nieformalnym centrum życia społecznego Polaków. Pomimo cienia radzieckiego garnizonu, wśród polskich rodzin i silnej społeczności romskiej przesiedlonej do dzielnicy przez komunistów kwitły małe przedsiębiorstwa, kawiarnie, bary i miejsca kultury.
Amadeusz Świerk

Autor zauważa, że niemal w każdym mieście jest podobne miejsce, którego mieszkańcy cierpią z powodu marginalizacji społecznej i ekonomicznej. „Projekt ten ma na celu pokazanie, że wśród biedy i zniszczonych trudnych dzielnic są ludzie – rodziny, przyjaciele, kochankowie – starający się żyć najlepiej, jak potrafią” — czytamy w opisie.

Zdjęcia Amadeusza Świerka zostały docenione przez jury Grand Press Photo drugi rok z rzędu. W poprzedniej edycji także przyznali mu drugą nagrodę, w tej samej kategorii, za fotoreportaż z drewnianej chaty położonej w lesie w Karkonoszach. Pisaliśmy o tym tutaj.

GPP – Zdjęcie Roku i Fotograf Dwudziestolecia

Zdjęcie roku wykonał Wojciech Grzędziński, który otrzymał jednocześnie tytuł Fotografa XX-lecia.

27 czerwca 2023 roku rosyjska rakieta Iskander K uderzyła w restaurację Ria Pizza w Kramatorsku. Wybuch półtonowej głowicy rakiety zabił trzynaście osób, raniąc ponad sześćdziesiąt i niszcząc popularne miejsce spotkań cywilów, pracowników organizacji humanitarnych, żołnierzy i dziennikarzy. Większość zabitych stanowili pracownicy restauracji.
grandpressphoto.pl

Fotografie laureatów 20. edycji konkursu są pokazane tutaj.

Grand Press Photo (Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej) jest przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizatorami są magazyn Press i fundacja Grand Press.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl