wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sukces wrocławianina w konkursie Grand Press Photo 2023. Pokazujemy nagrodzony fotoreportaż

Amadeusz Świerk wszedł do drewnianej chaty położonej w głębi karkonoskiego lasu, by fotografować spontanicznie spotykających się w niej wędrowców. Za ten fotoreportaż został wyróżniony drugą nagrodą w kategorii Projekt Dokumentalny konkursu Grand Press Photo 2023.

Reklama

Ukryta głęboko wśród lasów Karkonoszy chatka to sekretne miejsce spotkań wyjątkowej grupy wędrowców. Mimo braku elektryczności, bieżącej wody, prądu i internetu, co weekend wypełnia się ludźmi z rozmaitych środowisk, którzy na co dzień nie mieliby szansy się poznać. Goście chatki chcą na chwilę zaznać trudów i przyjemności staroświeckiego stylu życia, w sercu natury. Przychodzą również, by zrzucić noszone na co dzień maski i poczuć się swobodnie, zapominając o konwenansach.
Amadeusz Świerk

Tak autor opisał fotoreportaż, dzięki któremu zajął drugie miejsce w kategorii Projekt Dokumentalny (Documentary Project) w dużym i renomowanym konkursie Grand Press Photo. Prawie cała wyróżniona praca Amadeusza Świerka jest do obejrzenia w galerii:

Urodzony w 1995 roku Amadeusz Świerk to fotograf-dokumentalista (freelancer), mieszkający we Wrocławiu. Przedstawia się jako uczciwy obserwator świata. Częstym tematem jego fotoreportaży są mniejszości społeczne, etniczne, religijne, a także autentyczne doświadczenia życiowe drugiego człowieka.

Kierowany zainteresowaniem tematami etnicznymi i naturalistycznymi, stworzył fotoreportaże o nomadach z Iranu oraz o nieformalnej subkulturze wędrowców spotykających się w drewnianej chacie położonej w polskich górach. Aktualnie pracuje nad projektem (nie)sławnej dzielnicy Legnicy, nad tematem uzależnienia od substancji opioidowych, a także nad opowieścią osobistą – o rodzinie.

Grand Press Photo 2023. Zdjęcia roku

Grand Press Photo (Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej) jest konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską, w tym prasową i dokumentalną, pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizatorami są magazyn Press i fundacja Grand Press.

Zdjęcie roku 2023 wykonał Wojciech Grzędziński, freelancer. Fotografia przedstawia ukraińskich ratowników uwalniających spod gruzów mieszkania na ósmym piętrze skrajnie wyczerpaną i wychłodzoną kobietę.

Pozostałe prace laureatów Grand Press Photo 2023 są na stronie konkursu – tutaj.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl