Maciej Drygas, znany m.in. dzięki wyróżnionemu Europejską Nagrodą Filmową „Usłyszcie mój krzyk”, do tej pory wyszukiwał i przypominał opowieści przede wszystkim z czasów PRL, tym razem uwagę kieruje na kraj oddalony o cztery tysiące kilometrów od Polski – afrykański Sudan.
„Abu Haraz” to także nowy krok w twórczości Drygasa: po raz pierwszy w karierze skupia się na obserwacji rzeczywistości, zamiast na rekonstruowaniu przeszłości zapisanej w materiałach archiwalnych. W efekcie otrzymujemy poruszający portret znikającego świata; opowieść o miejscu, które zostało na zawsze wymazane z mapy.
Abu Haraz to wioska leżąca nad brzegiem Nilu w Północnym Sudanie
Rytm życia jej mieszkańców wyznaczają wylewy rzeki i zmiany pór roku. To skromna społeczność, w której – mimo niedostatku – nie brakuje radości i rodzinnego ciepła. Naturalny rytm odwiecznego funkcjonowania wioski zostaje brutalnie przerwany przez budowę gigantycznej tamy zaporowej na rzece. Po serii bezskutecznych protestów, mieszkańcy muszą opuścić Abu Haraz i zniszczyć swoje domy, zanim zaleje je woda. Ich nowym miejscem zamieszkania ma być sztucznie utworzona osada pośrodku pustyni. Drygas przez kilka lat wnikliwie obserwował proces znikania wioski, począwszy od wiadomości o budowie tamy, do losów bohaterów filmu już po przesiedleniu. W wyniku jego działań powstał unikalny portret nie tylko samej wioski, ale szczególnego procesu wykorzenienia ludzi, ściśle związanych z tradycją miejsca. Reżyser, zapytany przez mieszkańców Abu Haraz, dlaczego razem z ekipą tworzą o nich film, odpowiedział – „jesteśmy waszą pamięcią”.
Przedpremierowy pokaz filmu „Abu Haraz”, który już w grudniu trafi do regularnej dystrybucji kinowej, jest okazją do przypomnienia osiągnięć reżyserskich Macieja J. Drygasa. W dniach 1-5 grudnia zaplanowano retrospektywę twórczości dokumentalisty, podczas której zobaczymy filmy: „Usłyszcie mój krzyk”, „Stan nieważkości”, „Głos nadziei”, „Jeden dzień w PRL”, „Cudze listy” oraz zaprezentujemy słuchowisko dokumentalne „Moja góra”. Więcej szczegółów na: www.againstgravity.pl i www.wrocff.com.pl.