Maj z muzyką dawną – jubileuszowa edycja
Festiwal powołały do życia w 1992 roku studentki kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym zwłaszcza najbardziej aktywne Agnieszka Goncerzewicz i Marta Ekert. Od początku poświęcony jest on muzyce dawnej i zawsze przyjazny cenowo studentom, którzy na większość festiwalowych wydarzeń mieli i mają wstęp za darmo.

Międzynarodowy Festiwal Maj z Muzyką Dawną 2021
Koncert Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Festiwal pod znakiem muzyki Händla
W tym roku posłuchamy przede wszystkim utworów jednego z barokowych gigantów – Georga Friedricha Händla, ale w repertuarze także muzyka gruzińska, czy (to na Dolnym Śląsku) „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego na jazzowo.
Podczas inauguracji – 22 września o 19.00 w Narodowym Forum Muzyki zagra Orkiestra Leopoldinum wyjątkowo pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka i z udziałem Aleksandry Kubas-Kruk, znakomitej sopranistki, którą niegdyś podziwialiśmy w Operze Wrocławskiej, a od pewnego czasu podbija inne teatry operowe Europy. W programie koncertu muzyka Georga Friedricha Händla, m.in. arie z oper „Juliusz Cezar w Egipcie” i „Arminio”. To jedyny biletowany koncert festiwalu (bilety w cenie 35-55 zł).
Muzyka wielkiego niemieckiego mistrza z Halle, który zrobił karierę w Anglii rozbrzmiewać będzie jeszcze m.in. 28 września o 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury, gdzie Kapela Polonica przedstawi program „Miłość w muzyce angielskiego baroku” (nie zabraknie również utworów Tobiasa Hume'a i Henry'ego Purcella).
Obok angielskiego baroku będzie też sporo polskiej muzyki tej epoki i to w najlepszej odsłonie, zwłaszcza że 29 września o 19.00 w sali wielkiej Ratusza wystąpi Wrocław Baroque Ensemble, formacja, z którą od ponad dekady pracuje i nagrywa Andrzej Kosendiak, a w programie utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego.
Barokową muzykę polską przygotował też zespół instrumentów dawnych Giardino di Delizie (tym razem wspólnie z wrocławską sopranistką Joanną Klisowską), który 5 października o 19.00 w sali wielkiej Ratusza zaprezentuje utwory naszych mistrzów prezentowane w barokowym Rzymie.
Czytaj także: Spektakl „Kobieta i życie”. Wyjątkowy projekt pięciu instytucji kultury
Plakat wydarzenia, źródło: mat.pras.
Gruzini na Maju z muzyką dawną
Sporo będzie podczas festiwalu akcentów gruzińskich – 20 września o 18.00 w Klubie Muzyki i Literatury wykład o średniowiecznej muzyce gruzińskiej oraz koncert pieśni europejskich w interpretacji gruzińskich artystów – Murtaz Basheleishvili (kontratenor) i Nino Nishniadze (fortepian). W repertuarze m.in. najbardziej znane arie z oper Händla. Natomiast 4 października o 19.00 w Kościele św. Michała Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” z gruzińskimi pieśniami.
Wolny wstęp na prawie wszystkie koncerty
Wstęp na wszystkie koncerty (we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku) jest wolny, z wyjątkiem biletowanej inauguracji w NFM.