wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Góry Literatury 2023 na Dolnym Śląsku. Weekend z Nosowską i VOO VOO (program, bilety)
Kliknij, aby powiększyć
W niedzielę na Zamku Sarny w Ścinawce zagra Nosowska Piotr Porębski
W niedzielę na Zamku Sarny w Ścinawce zagra Nosowska

Trwa Festiwal Góry Literatury 2023. W programie ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości w 20 festiwalowych lokalizacjach. Nie zabraknie koncertów. W ten weekend zagrają m.in. Nosowska i VOO VOO. 9. edycja imprezy trwa aż 10 dni, czyli do 16 lipca.

Reklama

Festiwal Góry Literatury 2023 w 20 lokalizacjach

Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury potrwa od 7 do 16 lipca 2023 roku i odbędzie się w rekordowej w swojej historii liczbie lokalizacji. 

- Spotkamy się z Państwem w 20 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na górze Guzowatej, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach. Zachęceni Państwa tłumnym udziałem w zeszłorocznej edycji, w tym roku proponujemy ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości.
organizatorzy Festiwalu Góry Literatury

Przy pracy nad tegorocznym programem organizatorom przyświecały słowa patronki festiwalu, noblistki Olgi Tokarczuk: - Kultura od dawna upomina się o naturę. Ale chyba zbyt nieśmiało, a przecież od dawna wiemy, że nie jest żadną jej antytezą. (…) Już czas, by w sposób bardziej zdecydowany stanęła w obronie swojej niszczonej przez człowieka siostry.

Ważna rola kultury

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu Góry Literatury, kultura pełni bardzo ważną rolę - potrafi obnażyć groteskowe i karykaturalne mechanizmy działania władzy i ich możliwe konsekwencje, ale też ujawniać skalę manipulacji społecznych i propagandę.

- Rok 2022 i początek 2023 upłynął w Polsce pod znakiem napaści Rosji na Ukrainę (co będzie miało również trudne do wyobrażenia dzisiaj skutki klimatyczne), kontynuacji haniebnego procederu siłowego zawracania uchodźców z Bliskiego Wschodu na granicy polsko-białoruskiej na teren Białorusi i największej katastrofy ekologicznej w historii Polski – zatrucia rzeki Odry - piszą organizatorzy, czyli zespół Fundacji Olgi Tokarczuk.

Dodają, że wszystkie te wydarzenia mają swoje źródła w decyzjach politycznych, dlatego edukacja obywatelska, sprzeciw wobec narastającego autorytaryzmu, walka z wykluczeniami, ekologia - tych tematów nie mogło zabraknąć na tegorocznym Festiwalu 

Galerię zdjęć z Festiwalu oraz artystów, którzy zagrają na Górach Literatury, znajdziesz w naszej galerii

Program Festiwalu Góry Literatury 2023: koncerty, książki, filmy i spotkania

  • W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się koncerty 10 wykonawców: Marii Peszek, Nosowskiej, Kazika, Voo Voo, Me and That Man, Renaty Przemyk, Dobrawy Czocher, Dr Misio, Kos, Andrzej Sosnowskiego & Chain Smokers.
  • Uczestnicy Festiwalu mogli obejrzeć retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego i wziąć udział w spotkaniu z reżyserem nominowanego do Oscara filmu „Io”. 
  • Publiczność miała okazję posłuchać dialogów z „Empuzjonu” w interpretacji znakomitych aktorów: Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza z gościnnym udziałem Olgi Tokarczuk.
  • W programie znalazły się również dyskusje o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności, między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem.
  • Na Festiwalu zaplanowano spotkania z ponad 80 pisarkami i pisarzami, m.in. z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Yael Neeman, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Andrzejem Stasiukiem i Katarzyną Bondą. Na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – będą spotkania z Adamem Wajrakiem, Tomaszem Samojlikiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.
  • Znajdzie się też miejsce na kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej Krajobraz jako Ktoś, #PatrzęCzujęRysuję i wielu artystów związanych z projektem Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki.
  • W ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego odbędzie się 19 warsztatów i seminariów.

- Będą Państwo mogli między innymi pospacerować z Urszulą Zajączkowską, czytając z lasu, mchu i drzew, pojeździć na rowerach i fotografować z Filipem Springerem czy uczyć się stawania w obronie zwierząt z Karoliną Kuszlewicz - zapowiadają organizatorzy.

I dodają: - Oczywiście nie zabraknie również stałych seminariów Edwina Bendyka i Magdaleny Środy. Ten rozwój Latającego Uniwersytetu Ludowego nie jest przypadkowy. Od dawna dostrzegamy potrzebę większej edukacji pozaszkolnej. Od kilku lat oficjalna edukacja staje się w Polsce narzędziem realizacji ultrakonserwatywnych celów władzy.

CAŁY PROGRAM FESTIWALU GÓRY LITERATURY 2023

Historia Festiwalu Góry Literatury

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne. Tegoroczna, dziewiąta edycja jest największą z dotychczasowych, a tym samym Festiwal Góry Literatury staje się największym festiwalem literacko-społecznym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie.

Bilety na Festiwal Góry Literatury

Część wydarzeń jest darmowa, część biletowana (np. koncerty w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej). Bilety można kupić w cenie od 70 zł. 

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl