wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 10. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada” od czwartku
Kliknij, aby powiększyć
Publiczność dzieci obserwuje kobietę, która puszcza wielkie bańki mydlane fot. mat. pras.
Publiczność dzieci obserwuje kobietę, która puszcza wielkie bańki mydlane

Grupy teatralne z Polski, Włoch, Holandii, Finlandii, Litwy czy Słowacji i cztery dni wypełnione spektaklami, pokazami cyrkowymi oraz animacjami i warsztatami. Tegoroczne wydarzenia Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci zaplanowano w aż pięciu lokalizacjach – Impart Centrum, Firleju, Centrum na Przedmieściu, Teatrze Polskim – scena na Świebodzkim oraz przed Centrum Historii Zajezdnia. Dziecinada od 28 września do 1 października.

Reklama

W czwartek 28 września startuje 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”. W tym roku zaprezentują się oraz pełną dodatkowych atrakcji imprezę plenerową.

Jak podkreśla producentka festiwalu Wiktoria Wiktorczyk w tym roku organizatorzy pochylają się nad cyklem życia: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, którą ono ze sobą niesie, po spotkania, z których tworzy się dojrzałe relacje. Nastrojowy teatr ulicznych wagabundów i duże widowiska sceniczne zestawione zostaną ze spektaklami, które przekonają, że cały teatralny świat może z powodzeniem zmieścić się̨ w małym pudełku, a w niewielkich miniaturach kryje się wielki, teatralny potencjał. Na scenie wielokrotnie pojawi się też temat piękna naszej planety i tego, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.

Każdy zaproszony spektakl to opowieść. Teatr zawita w miejsca nieoczywiste. Zaprezentujemy intymne, sensoryczne spektakle, zacierając granice relacji między aktorem i widzem. Tradycja spotka tu nowoczesność. Część działań przebiegnie pod znakiem oswajania rozmaicie rozumianej inności, zarówno dzięki artystycznym wypowiedziom, jak i dostępności spektakli dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności niezależnie od sytuacji materialnej widzów. 10. edycja festiwalu pochyla się nad cyklem życia: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, którą ono ze sobą niesie, po spotkania, z których tworzy się dojrzałe relacje. Na scenie wielokrotnie pojawi się też temat piękna naszej planety i tego, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać - mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.
Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu

Dziecinada 2023 – spektakle 28 września 

  • „Rzeka” (LT), No Shoes theater, godz. 10.00 i 12.00, Firlej, ul. Grabiszyńska 56

W mitologiach różnych ludów świata woda symbolizuje życie i jest początkiem wszystkiego. Twórcy zaproszą widza do zaangażowania się i pomagania dwóm aktorom-tancerzom w przebudzeniu rzeki.

  • „La vie est bulle” (IT), Bubble on Circus, godz. 10.00 i 18.00, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 A (scena formalna)

„Życie to bańka” to poetycka podróż z komicznymi sytuacjami, która pokazuje nam nierozerwalną więź między dwojgiem ludzi, od młodości do starości: zdolność do miłości. To hymn na cześć życia, życia postrzeganego jako bańka mydlana, krucha i cudowna. Teatr gestualny, bańki mydlane, magia i lalkarstwo połączą się, tworząc wyjątkowy spektakl, który zabierze nas wszystkich, od dzieci po osoby starsze, do ponadczasowego świata.

  • „Gniazdo” (IT), Progetto g.g./Accademia Perduta Romagna Teatri, godz. 11.00 i 17.00 , Teatr Polski, pl. Orląt Lwowskich 20C Teatr Polski (scena na Świebodzkim)

Na początku jest biały dom, stabilne i bezpieczne miejsce, źródło i miejsce bezpieczeństwa, „nic złego nie może się wydarzyć”. Ale pewnego dnia do domu przybywa ktoś, kogo się nie spodziewano, „inny”, usuwający pewność, ale także nowość i magię. Spotkanie dwóch światów i różnych dróg powoli staje się okazją do odkryć i wymiany. A poprzez wymianę można nauczać i uczyć się, rozwijać się, odnawiać i być zdumionym nowym, magicznym życiem, które nadchodzi.

  • „Golec” (PL), Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, godz. 12.00, Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

„Golec”to wierszowana bajka napisana z inspiracji klasycznymi bajkami La Fontaine’a, Krasickiego i Fredry. Opowiada o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią, ale w koloniach i jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności. Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia.

Dziecinada 2023 – spektakle 29 września

  • „Lullaby for the Earth” (LT), Juozas Miltinis drama theater co. No Shoes theater, godz. 10.00 i 12.00, Teatr Polski, pl. Orląt Lwowskich 20C Teatr Polski (scena na Świebodzkim)

„Kołysanka dla Ziemi” to interaktywny spektakl muzyczno-ruchowy dla dzieci od trzeciego roku życia. Spektakl ukazuje problem zanieczyszczenia Ziemi, jego przyczyny i konsekwencje: zaśmiecanie, zanieczyszczenie powietrza, wymieranie zwierząt, globalne ocieplenie, deszcze i tym podobne w języku zrozumiałym dla dzieci. Jak pomóc Ziemi?

  • „Aero” (SK), Odivo theatre, godz. 11.00 i 17.00, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 A (scena formalna)

Niewerbalne laboratorium lotnicze dla dzieci, ich rodziców i wszystkich tych, którzy lubią być unoszeni w powietrzu. „Aero” to forma poezji teatru przedmiotu przedstawiająca nasz związek z lataniem, ruchem w powietrzu. Wykonawcy, podobnie jak naukowcy, badają możliwości tworzenia i przekształcania świata za pomocą przepływu powietrza, podczas gdy przepływ wpływa na różne materiały / przedmioty, a wibracje powietrza generują muzykę.

  • „Przyjaciel Automateusza” (PL), Teatr Lalek Guliwer, godz. 12.00, Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

Kanwę przedstawienia stanowi opowiadanie „Przyjaciel Automateusza” ze zbioru „Bajki Robotów”. Fascynująca, mądra i dowcipna historia o przyjaźni jest interaktywną przygodą, która wciąga dzieci do lemowskiego świata fantazji. Przeniesiona na deski teatru literacka wizja przyszłości pobudza wyobraźnię dzieci, nie rezygnując przy tym z charakterystycznego dowcipu prozy Lema.

  • „Publiczne perypetie Pana PI” (PL), Teatr Lalka w Trasie, godz. 18.00, Firlej, ul. Grabiszyńska 56

„Publiczne Perypetie Pana Pi” to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść o szeroko pojętej samotności. Historia o akceptacji siebie i świata. Główny bohater, Pan Pi (mapet) spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe, m.in: Komara Karola, Subtelne Miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.

Dziecinada w plenerze – 30 września przy CH Zajezdnia

Sobota 30 września to punkt kulminacyjny festiwalu, bo na placu przy Centrum Historii Zajezdnia stanie strefa plenerowa Dziecinady i do 20.00 będzie wypełniona ekscytującymi i spektakularnymi występami.

  • Akrobatyczny pokaz cyrkowy „Kickstart” grupy Arctic Ensemble – zabawny i pełen energii,  oparty o fińską kulturę, środowisko i absurdalny humor.
  • Koncert z animacją taneczną „Jesienny Czas” zespołu Kukaj Kukawko. 
  • „Kosmiczna Podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek zabierze widzów na magicznym statku w podróż. 
  • Centrum Akrobatyczne „Vertykalna” przygotowało opowieść „Mały Książe” w odsłonie pełnej zachwycających choreografii oraz niezapomnianych przeżyć.
  • Kapela Timingeriu, czyli rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania i dzielenia się muzyką na żywo porwie uczestników do tańca w rytm muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej.

Dostępne dla dzieciaków warsztaty pod okiem artystów, animatorów i pedagogów:

  • zdobienie przyniesionych koszulek sitodrukiem z Panato Sito,
  • językowe ze szkołą Gerelis i międzynarodowymi wolontariuszami z Fundacji Prom,
  • społeczne pod okiem Rodzic Lider i Sisters in the game
  • energiczne zabawy ze szkołą pływania Swim & Fun, gry zręcznościowe, budowle z klocków Lego pod okiem Planety Robotów oraz klocków Linden.

Festiwal Dziecinada 2023 – 1 października Dzień Niderlandzki

Podczas ostatniego dnia, w niedzielę 1 października trzy spektakle w wykonaniu holenderskich trup teatralnych.

  • „Home” zespołu Mime Wave (poprzez animacje i muzykę przenosi w bajkowy świat)
  • „Lucky Luuk” Meneer Monster (wybuchowy spektakl to gratka dla fanów Dzikiego Zachodu oraz westernów)
  • „BullyBylly” Maas Theatre En Dans (musical dla maluchów w stylu „West Side Story”).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl