W czwartek 28 września startuje 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”. W tym roku zaprezentują się oraz pełną dodatkowych atrakcji imprezę plenerową.
Jak podkreśla producentka festiwalu Wiktoria Wiktorczyk w tym roku organizatorzy pochylają się nad cyklem życia: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, którą ono ze sobą niesie, po spotkania, z których tworzy się dojrzałe relacje. Nastrojowy teatr ulicznych wagabundów i duże widowiska sceniczne zestawione zostaną ze spektaklami, które przekonają, że cały teatralny świat może z powodzeniem zmieścić się̨ w małym pudełku, a w niewielkich miniaturach kryje się wielki, teatralny potencjał. Na scenie wielokrotnie pojawi się też temat piękna naszej planety i tego, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać.
Każdy zaproszony spektakl to opowieść. Teatr zawita w miejsca nieoczywiste. Zaprezentujemy intymne, sensoryczne spektakle, zacierając granice relacji między aktorem i widzem. Tradycja spotka tu nowoczesność. Część działań przebiegnie pod znakiem oswajania rozmaicie rozumianej inności, zarówno dzięki artystycznym wypowiedziom, jak i dostępności spektakli dla osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności niezależnie od sytuacji materialnej widzów. 10. edycja festiwalu pochyla się nad cyklem życia: od narodzin, przez dzieciństwo i siłę wyobraźni, którą ono ze sobą niesie, po spotkania, z których tworzy się dojrzałe relacje. Na scenie wielokrotnie pojawi się też temat piękna naszej planety i tego, w jaki sposób powinniśmy o nią dbać - mówi Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu.Wiktoria Wiktorczyk, producentka festiwalu
Dziecinada 2023 – spektakle 28 września
- „Rzeka” (LT), No Shoes theater, godz. 10.00 i 12.00, Firlej, ul. Grabiszyńska 56
W mitologiach różnych ludów świata woda symbolizuje życie i jest początkiem wszystkiego. Twórcy zaproszą widza do zaangażowania się i pomagania dwóm aktorom-tancerzom w przebudzeniu rzeki.
- „La vie est bulle” (IT), Bubble on Circus, godz. 10.00 i 18.00, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 A (scena formalna)
„Życie to bańka” to poetycka podróż z komicznymi sytuacjami, która pokazuje nam nierozerwalną więź między dwojgiem ludzi, od młodości do starości: zdolność do miłości. To hymn na cześć życia, życia postrzeganego jako bańka mydlana, krucha i cudowna. Teatr gestualny, bańki mydlane, magia i lalkarstwo połączą się, tworząc wyjątkowy spektakl, który zabierze nas wszystkich, od dzieci po osoby starsze, do ponadczasowego świata.
- „Gniazdo” (IT), Progetto g.g./Accademia Perduta Romagna Teatri, godz. 11.00 i 17.00 , Teatr Polski, pl. Orląt Lwowskich 20C Teatr Polski (scena na Świebodzkim)
Na początku jest biały dom, stabilne i bezpieczne miejsce, źródło i miejsce bezpieczeństwa, „nic złego nie może się wydarzyć”. Ale pewnego dnia do domu przybywa ktoś, kogo się nie spodziewano, „inny”, usuwający pewność, ale także nowość i magię. Spotkanie dwóch światów i różnych dróg powoli staje się okazją do odkryć i wymiany. A poprzez wymianę można nauczać i uczyć się, rozwijać się, odnawiać i być zdumionym nowym, magicznym życiem, które nadchodzi.
- „Golec” (PL), Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, godz. 12.00, Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19
„Golec”to wierszowana bajka napisana z inspiracji klasycznymi bajkami La Fontaine’a, Krasickiego i Fredry. Opowiada o mało znanym stworzeniu: golcu piaskowym, ślepym i prawie zupełnie bezwłosym afrykańskim gryzoniu żyjącym pod ziemią, ale w koloniach i jak u pszczół każdy osobnik od chwili narodzin ma ściśle przypisaną rolę w społeczności. Bohater naszej opowieści jest jednak inny, ma marzenia – chce się uczyć, podróżować, poznawać świat. Opuszcza więc gniazdo i w towarzystwie przyjaciela, którym jest mucha imieniem Misza, wyrusza w podróż swojego życia.
Dziecinada 2023 – spektakle 29 września
- „Lullaby for the Earth” (LT), Juozas Miltinis drama theater co. No Shoes theater, godz. 10.00 i 12.00, Teatr Polski, pl. Orląt Lwowskich 20C Teatr Polski (scena na Świebodzkim)
„Kołysanka dla Ziemi” to interaktywny spektakl muzyczno-ruchowy dla dzieci od trzeciego roku życia. Spektakl ukazuje problem zanieczyszczenia Ziemi, jego przyczyny i konsekwencje: zaśmiecanie, zanieczyszczenie powietrza, wymieranie zwierząt, globalne ocieplenie, deszcze i tym podobne w języku zrozumiałym dla dzieci. Jak pomóc Ziemi?
- „Aero” (SK), Odivo theatre, godz. 11.00 i 17.00, Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39 A (scena formalna)
Niewerbalne laboratorium lotnicze dla dzieci, ich rodziców i wszystkich tych, którzy lubią być unoszeni w powietrzu. „Aero” to forma poezji teatru przedmiotu przedstawiająca nasz związek z lataniem, ruchem w powietrzu. Wykonawcy, podobnie jak naukowcy, badają możliwości tworzenia i przekształcania świata za pomocą przepływu powietrza, podczas gdy przepływ wpływa na różne materiały / przedmioty, a wibracje powietrza generują muzykę.
- „Przyjaciel Automateusza” (PL), Teatr Lalek Guliwer, godz. 12.00, Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19
Kanwę przedstawienia stanowi opowiadanie „Przyjaciel Automateusza” ze zbioru „Bajki Robotów”. Fascynująca, mądra i dowcipna historia o przyjaźni jest interaktywną przygodą, która wciąga dzieci do lemowskiego świata fantazji. Przeniesiona na deski teatru literacka wizja przyszłości pobudza wyobraźnię dzieci, nie rezygnując przy tym z charakterystycznego dowcipu prozy Lema.
- „Publiczne perypetie Pana PI” (PL), Teatr Lalka w Trasie, godz. 18.00, Firlej, ul. Grabiszyńska 56
„Publiczne Perypetie Pana Pi” to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść o szeroko pojętej samotności. Historia o akceptacji siebie i świata. Główny bohater, Pan Pi (mapet) spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe, m.in: Komara Karola, Subtelne Miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.
Dziecinada w plenerze – 30 września przy CH Zajezdnia
Sobota 30 września to punkt kulminacyjny festiwalu, bo na placu przy Centrum Historii Zajezdnia stanie strefa plenerowa Dziecinady i do 20.00 będzie wypełniona ekscytującymi i spektakularnymi występami.
- Akrobatyczny pokaz cyrkowy „Kickstart” grupy Arctic Ensemble – zabawny i pełen energii, oparty o fińską kulturę, środowisko i absurdalny humor.
- Koncert z animacją taneczną „Jesienny Czas” zespołu Kukaj Kukawko.
- „Kosmiczna Podróż Guliwera” Teatru Klinika Lalek zabierze widzów na magicznym statku w podróż.
- Centrum Akrobatyczne „Vertykalna” przygotowało opowieść „Mały Książe” w odsłonie pełnej zachwycających choreografii oraz niezapomnianych przeżyć.
- Kapela Timingeriu, czyli rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania i dzielenia się muzyką na żywo porwie uczestników do tańca w rytm muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej.
Dostępne dla dzieciaków warsztaty pod okiem artystów, animatorów i pedagogów:
- zdobienie przyniesionych koszulek sitodrukiem z Panato Sito,
- językowe ze szkołą Gerelis i międzynarodowymi wolontariuszami z Fundacji Prom,
- społeczne pod okiem Rodzic Lider i Sisters in the game
- energiczne zabawy ze szkołą pływania Swim & Fun, gry zręcznościowe, budowle z klocków Lego pod okiem Planety Robotów oraz klocków Linden.
Festiwal Dziecinada 2023 – 1 października Dzień Niderlandzki
Podczas ostatniego dnia, w niedzielę 1 października trzy spektakle w wykonaniu holenderskich trup teatralnych.
- „Home” zespołu Mime Wave (poprzez animacje i muzykę przenosi w bajkowy świat)
- „Lucky Luuk” Meneer Monster (wybuchowy spektakl to gratka dla fanów Dzikiego Zachodu oraz westernów)
- „BullyBylly” Maas Theatre En Dans (musical dla maluchów w stylu „West Side Story”).