wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Gra orkiestra, czyli młodzi studenci próbują sił

Dziś siedzą przy pulpicie uczelnianej orkiestry we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, jutro mogą zasilić szeregi największych zespołów symfonicznych świata. Zwłaszcza że w naszych instrumentalistach drzemie spory potencjał. Dowodem? Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych, który rozpoczął się 17 października we Wrocławiu i potrwa do 28 listopada. W programach występów arcydzieła klasyki, a wstęp jest wolny.

Reklama

Festiwal Orkiestr Akademickich

Pomysł jest znakomity. Pokazać orkiestry z czterech Akademii Muzycznych w Polsce (Wrocław, Kraków, Katowice i Poznań) i dać młodym szansę zagrania przed szerszą publicznością na scenie nowej sali koncertowej wrocławskiej uczelni przy ul. Zelwerowicza, ale też w głównej sali Narodowego Forum Muzyki. Warto zwrócić uwagę na te koncerty nie tylko ze względu na to, że zaprezentują się studenci, albo fakt, iż wstęp jest bezpłatny. Przede wszystkim zerknijmy na programy kolejnych prezentacji. Bo dzieła kalibru Requiem Giuseppe Verdiego, czy Mszy koronacyjnej Wolfganga Amadeusza Mozarta podziwiamy raczej na muzycznych festiwalach, z reguły rezerwując dużo wcześniej bilety. Tym razem niepowtarzalna okazja posmakowania świetnej muzyki w ciekawym wykonaniu, pod batutą dobrych dyrygentów i z udziałem znakomitych solistów.

Symfonicy z Katowic 

Koncerty w ramach Festiwalu Akademickich Orkiestr Symfonicznych odbywać się będą średnio co tydzień. Podczas inauguracji 17 października o 18.00 w Sali koncertowej AM (ul. Zelwerowicza 7-11) zagra Orkiestra z Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod batutą Michała Klauzy. W programie m.in. słynny utwór George’a Gershwina „Amerykanin w Paryżu” oraz Koncert fletowy Arama Chaczaturiana (solistą będzie legendarny węgierski flecista Janos Balint – ciekawostką jest fakt, iż wrocławski flecista Janusz Krzeszowice gra na słynnym złotym flecie, który odkupił od Balinta).

Symfonicy z Poznania

Drugi z koncertów 24 października o 18.00 w Sali AM przy Zelwerowicza – Orkiestra z Akademii im. Ignacego Jana Paderewskiego z Poznania pod batutą Jerzego Koska zagra m.in. arcytrudną „Szeherezadę” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz równie wymagający III Koncert fortepianowy Sergieja Rachmaninowa (solistą będzie pianista Piotr Szychowski).

Symfonicy z Wrocławia

Warto szczególnie pamiętać o koncercie 13 listopada o 19.30, zwłaszcza że to 70. jubileusz Polskiego Środowiska Akademickiego we Wrocławiu. Dokładnie 70 lat temu 15 października profesor Kazimierz Idaszewski wygłosił pierwszy wykład na polskiej już Politechnice Wrocławskiej. - Zwieńczeniem obchodów będzie koncert w Narodowym Forum Muzyki - zapowiada profesor Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej.  

W piątek 13 października przed publicznością zaprezentuje się nasza Orkiestra z Akademii im. Karola Lipińskiego pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. - Program koncertu jest wyjątkowy, bo to perły w literaturze muzycznej wszechczasów - podkreśla profesor Pijarowski. W programie Msza koronacyjna C-dur Mozarta  oraz V Symfonia Ludwiga van Beethovena. Koncert zintegrował środowisko akademickie. Oprócz orkiestry symfonicznej z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego na scenie pojawi się także Chór Feichtinum (także z Akademii) oraz soliści, pedagodzy Akademii Muzycznej - Aleksandra Kubas – sopran, Piotr Łykowski – kontratenor, Tadeusz Pszonka – tenor, Bogdan Makal – bas-bartyon.

Symfonicy z Krakowa

Ostatni z wieczorów Festiwalu Akademickich Orkiestr Symfonicznych 28 listopada o 18.00 w Sali koncertowej przy ul. Zelwerowicza, gdzie zagra Orkiestra z Akademii w Krakowie pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty ze wspaniałym Requiem Giuseppe Verdiego w programie. Obok muzyków także Chór Feichtinum oraz soliści Katarzyna Oleś-Blacha – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Tomasz Kuk - tenor , Tomasz Konieczny – bas.

Wstęp na wszystkie cztery koncerty jest bezpłatny. Trzeba natomiast przy wejściu pokazać kartę wstępu (otrzymamy ją w recepcji budynku E Akademii Muzycznej na 7 dni przed koncertem). Liczba miejsc na koncerty jest ograniczona.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl