wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Barbara - otwarcie w weekend 12-14 czerwca

Po dwudziestu latach w piątek 12 czerwca Bar Barbara powraca na mapę Wrocławia w zupełnie nowej formie. Nowa nazwa - Barbara (już bez baru), nowoczesne wnętrza, meble, nowe funkcje (wizytówka Europejskiej Stolicy Kultury 2016). I ukłon w stronę historii, a zwłaszcza w stronę wrocławian. To oni będą architektami nowego ładu w Barbarze i od ich inwencji będzie zależał program tego miejsca.

Reklama

Barbara specjalnie dla wrocławian

– Ta przestrzeń najpierw była lokalem gastronomicznym, potem miała różną historię, teraz pokazujemy, że naszą wrocławską Barbarę chcemy współtworzyć razem – zapowiada Krzysztof Maj, dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016. Jako lokalny patriota zapowiada także, że wszystko w Barbarze będzie pochodziło od wrocławskich albo dolnośląskich wytwórców. Od wyposażenia zaprojektowanego przez studio designera Oskara Zięty poprzez porcelanę z Jaworzyny Śląskiej, szkło z huty Julia w Piechowicach po jedzenie w bistro, czyli produkty regionalne i klasykę. W ogródku nie zabraknie kojarzonych z PRL-em drucianych krzeseł i specjalnie zaprojektowanych do nich stolików.

Czego szukamy w Barbarze

Co poza tym znajdzie się na 1200 metrów kwadratowych? Przede wszystkim infopunkt (o Wrocławiu i ESK 2016), miejsce dla kultury (specjalnie wydzielona sala warsztatowa, konferencyjna, czy duża sala, która posłuży także za miejsce spotkań m.in. przy Europejskiej Nocy Literatury, czy koncertów). Na antresoli przewidziano też biura – tu będzie urzędował Krzysztof Maj, część marketingu ESK 2016 i zespół odpowiedzialny za projekt Mikrogranty.  

Najważniejsze jednak, że Barbara (taka będzie oficjalna nazwa miejsca) ma pozostać przestrzenią do spotkań. – Liczymy na kreatywność wrocławian w budowaniu programu funkcjonowania Barbary – zachęca Krzysztof Maj. – Jeżeli ktoś ma propozycję artystyczną wystawy, zapraszamy. Może się okazać że krzesła będą niewygodne, więc np. poprosimy seniorów i dzieci, by wspólnie uszyli poduszki – podpowiada dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016.

Parapetówka w weekend 12-14 czerwca

Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpi dopiero trzeciego dnia od otwarcia, a na parapetówkę Barbary wszyscy zainteresowani mogą przyjść w piątek 12 czerwca już od 17.30, kiedy koncert zagra zespół Mamatucada. Po nich wyczekiwany występ Lecha Janerki (o 20.00), dawnego bywalca Baru Barbara. To on podpowiedział organizatorom, że niegdyś serwowano tu krem sułtański (będzie w menu wieczoru).  

W dniu otwarcia jeszcze Cicha Barbara, czyli impreza taneczna w formule silent disco. – Będzie 300 słuchawek, dwa kanały do wyboru, z których popłynie muzyka przygotowana przez dwa duety didżejskie – z Radia RAM i Akademickiego Radia Luz – wylicza Marek Gluziński, koordynator projektu „Barbara”. – W ten sposób chcemy cyklicznie realizować taneczną formułę imprez muzycznych – wyjaśnia.

W sobotę 13 czerwca warsztaty 3D Dizajn dla dzieci (od 12.00-14.00), a od 18.00 czytanie książki „Bliskość” przez Mariusza Kiljana w ramach Europejskiej Nocy Literatury. W ostatni dzień otwarcia – niedzielę 14 czerwca oficjalne otwarcie (od 12.00) i wernisaż wystawy „Usiądź po polsku” Oskara Zięty , a o 20.00 występ Teatru Novy Ruch z projektem „Macht mir Spass”.

– Chcemy pokazać przestrzeń Barbary w różnych odsłonach. „Oczy” Barbary są skierowane na dwie ulice – Świdnicką (tam obejrzymy wystawę krzeseł – można na nich usiąść i wypróbować) i Kazimierza Wielkiego (tu pojawiąwią się wielkoformatowe zdjęcia w postaci instalacji przypominające, jak niegdyś było w Barbarze) – zapowiada Joanna Męczyńska, koordynatorka Barbary.  

Specjalny neon dla Barbary

Już wkrótce od strony Świdnickiej nad Barbarą zawiśnie nowy neon, którego każda litera jest inspirowana dawnymi wrocławskimi neonami. Udało się też zrealizować zamysł architekta dawnego Baru Barbara, by okna (od ulicy Kazimierza Wielkiego) można było otwierać. – W PRL-u powiedziano, że to fanaberia, a dziś mamy rozsuwane okna – nie kryje satysfakcji Krzysztof Maj.

Barbara przyjazna dla niepełnosprawnych oraz naszych pupili

Barbara jest dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu przebudowany został fragment ulicy Świdnickiej, by podjazd dla wózków był łatwiejszy. Ale Barbara może się stać mekką także dla właścicieli czworonogów. Psy można wprowadzić do środka.

Godziny otwarcia Barbary

Barbara będzie czynna w godzinach 10.00-18.00 (przez całe wakacje).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl