W sobotę 28 września zakończył się 49. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Główną nagrodę i Złote Lwy zdobyła „Zielona granica” w reż. Agnieszki Holland. Film „Dziewczyna z igłą”, duński kandydat do Oscara, otrzymał Srebrne Lwy.
„Dziewczyna z igłą” triumfowała w Gdyni
W sumie koprodukcja Dolnośląskiego Centrum Filmowego zgarnęła aż 6 statuetek w Gdyni:
- Srebrne Lwy
- za muzykę (Frederikke Hoffmeier),
- scenografię (Jagna Dobesz),
- zdjęcia (Michał Dymek),
- drugoplanową rolę kobiecą (Trine Dyrholm),
- kostiumy (Małgorzata Fudala).
To nie koniec nagród dla tego filmu. W piątek 27 września podczas tzw. Małej Gali w Gdyni „Dziewczyna z igłą” zdobyła aż pięć statuetek, w tym wyróżnienia od dziennikarzy, przedstawicieli festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą, stowarzyszenia kin studyjnych, jury młodych oraz za najlepszą reżyserię obsady.
Warto dodać, że filmy reżysera Magnusa von Horna były już doceniane na festiwalu w Gdyni. „Intruz” zgarnął trzy nagrody – w tym za najlepszą reżyserię, z kolei „Sweat” został nagrodzony Srebrnymi Lwami i pięcioma innymi nagrodami.
Zobacz zwiastun filmu „Dziewczyna z igłą”
O czym opowiada film „Dziewczyna z igłą”?
„Dziewczyna z igłą” to historia zrealizowana w konwencji baśniowo-moralitetowej. Inspiracją dla scenariusza była postać Dagmar Overby - najsłynniejszej seryjnej morderczyni w Danii sprzed ponad wieku.
Główną bohaterką filmu jest młoda robotnica Karoline (w tej roli Victoria Carmen Sonne), która stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę i traci pracę, poznaje Dagmar (Trine Dyrholm) - charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci.
Karoline nie ma wyboru i decyduje się na pracę u Dagmar jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni.
„Dziewczyna z igłą” i zdjęcia we Wrocławiu
Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. we Wrocławiu, w listopadzie 2023. Zobaczymy w nim m.in. gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej i Pałac Wallenberg-Pachalych przy ul. Szajnochy. Ekipa filmowa pracowała również w Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej, a także w innych regionach Polski, w tym w Łodzi i Zgierzu. W scenach zbiorowych w charakterze statystów wzięli udział uczniowie i uczennice z Technikum nr XV.
Dystrybutor „Dziewczyny z igłą” - Gutek Film - zapowiada, że premiera kinowa wkrótce.