wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:06

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocław jak Strasburg z lat 70. Filmowcy kręcą w centrum film szpiegowski [DUŻO ZDJĘĆ Z PLANU]

Wrocław jak Strasburg z lat 70. Filmowcy kręcą w centrum film szpiegowski [DUŻO ZDJĘĆ Z PLANU]

Magdalena Talik,

Kliknij, aby powiększyć
17 maja zdjęcia kręcono w sukiennicach na wrocławskim Rynku fot. Grzegorz Rajter
17 maja zdjęcia kręcono w sukiennicach na wrocławskim Rynku

Do 18 maja na wielu wrocławskich ulicach zobaczymy ekipę thrillera „Doppelgänger. Sobowtór” o szpiegu z peerelu. Reżyseruje Jan Holoubek, a w roli głównej zobaczymy Jakuba Gierszała. Dotychczas powstały zdjęcia m.in. przy ul. Ruskiej, przed hotelem Monopol, czy w Sukiennicach. Premiera filmu planowana jest w kinach na pierwszą połowę przyszłego roku.

Reklama

Miasto, które grało Berlin i zagra Strasburg

Wrocław bywa chętnie obsadzany w jednej z ról w wielu filmach (od „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy po nagradzane Oscarami obrazy, jak choćby „Most szpiegów” Stevena Spielberga), także za sprawą wsparcia Urzędu Miejskiego. Dotychczas grał m.in. portowe holenderskie miasto w „Charakterze” Mike'a van Diema, Berlin Wschodni w „Moście szpiegów” i Berlin w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcia do filmu ?Doppelgänger. Sobowtór? we Wrocławiu fot. Grzegorz Rajter
Zdjęcia do filmu ?Doppelgänger. Sobowtór? we Wrocławiu

Przeczytajcie także: Wrocław w filmach nagrodzonych Oscarem

W nowym filmie Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór” (producentem jest TVN Grupa Discovery) stolica Dolnego Śląska będzie Strasburgiem z lat 70. i 80, bo wtedy rozgrywać się będzie akcja obrazu, w tle będą wydarzenia polskie – Sierpnia '80, stanu wojennego, a potem okresu transformacji ustrojowej.

Wybraliśmy Wrocław, bo jest piękny, pojemny, plastyczny, a takie miejsca jak hotel Monopol, dom handlowy Renoma, Kameleon, czy Sukiennice z łatwością mogą udawać fragmenty Strasburga z końcówki lat 70. i początku lat 80.
Jan Holoubek, reżyser filmu

W stolicy Dolnego Śląska kręci po raz trzeci (wcześniej film „25 lat niewinności” i serial „Wielka woda”) i podkreśla, że zawsze dobrze mu się tu pracuje. – Nie mamy problemów logistycznych, statyści są wspaniali, autentycznie pasjonują się tym, co robią, pomagają nam – dodaje Holoubek.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcia do filmu ?Doppelgänger. Sobowtór? we Wrocławiu, Jan Holoubek fot. Grzegorz Rajter
Zdjęcia do filmu ?Doppelgänger. Sobowtór? we Wrocławiu, Jan Holoubek

Film o polskim agencie wywiadu

Obraz reżysera znanego dotychczas m.in. z realizacji serialu „Rojst '97” i filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to dramat i thriller psychologiczny, ale z elementami filmu szpiegowskiego.

Jest inspirowany autentycznymi biografiami polskich agentów specjalnych z PRL-u, którzy kradli cudzą tożsamość, budując na tym fałszywe relacje i swoją karierę szpiegowską.

– To zlepek różnych historii na faktach i zasługa scenarzysty Andrzeja Gołdy, który losami „wtórników” szpiegów interesuje się od lat – mówi Jan Holoubek. Atmosferę lat 80. reżyser bardzo dobrze pamięta, to okres szczególnie dla niego ważny. – Wszystko, co robię zahacza o te lata 80., bo to bliska mi perspektywa, a w filmie zderzam peerel z Zachodem, czyli w tym przypadku z Francją, która była krajem zamożnym, pięknym – dodaje Holoubek.

Główny bohater (w tej roli Jakub Gierszał znany m.in. z kreacji w „Sali samobójców”, „Nieulotnych”, „Najlepszego”, „Pomiędzy słowami”) jest agentem perfekcyjnym w wykonywaniu kolejnych zadań, ale miłość sprawia, że chce porzucić dotychczasowe zajęcie.

Historia jest oparta na faktach, akcja rozgrywa się od lat 70. do 90., a film traktuje o człowieku, który kradnie tożsamość. Mój bohater pracuje na zlecenie, wykonuje swoje zadanie najlepiej jak potrafi i na skutek różnych perypetii losowych oraz napotkanej miłości i przeciwności losu próbuje swoją misję doprowadzić do końca.
Jakub Gierszał, odtwórca głównej roli

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Zdjęcia do filmu ?Doppelgänger. Sobowtór? we Wrocławiu, Jakub Gierszał fot. Grzegorz Rajter
Zdjęcia do filmu ?Doppelgänger. Sobowtór? we Wrocławiu, Jakub Gierszał

Aktor podkreśla, że ekipa stara się wyjść poza poza schemat stricte thrillera opartego, na zwrotach akcji, a opowiedzieć o człowieku i jego zmaganiu z własnym losem, ale też o schematach myślowych, w jakich się wychowują ludzie, o tym, czy można je przełamać i odnaleźć siebie oraz własną tożsamość.

Producenci podkreślają, że to nie tylko film o szpiegowskim fachu, ale także o relacjach międzyludzkich, sile, wytrwałości, nadziei i wierze w sprawiedliwość, wreszcie szukaniu własnej tożsamości i konieczności odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Obok Jakuba Gierszała w filmie „Doppelgänger. Sobowtór” zobaczymy Tomasza Schuchardta, Emily Kusche, Andrzeja Seweryna, Nathalie Richard, Katarzynę Herman, Joachima Raafa, Jessikę McIntyre.

Jakie zabytki Wrocławia zobaczymy w filmie „Doppelgänger”

  • Dom handlowy Kameleon (zagra dom handlowy w Strasburgu, 1977 rok)
  • Hotel Monopol i ulica przed hotelem (zagrają Strasburg z roku 1983)
  • Ulica Sukiennice (zainscenizowana będzie na ulicę w Strasburgu z 1977 roku)
  • Centrum handlowe Renoma (stanie się kinem w Strasburgu z 1978 oraz 1980 roku)

Czym jest Doppelgänger

To sobowtór, ale szczególny, bo fikcyjny, duch-bliźniak żyjącej osoby i zarazem szwarccharakter (ujrzenie własnego doppelgängera było zapowiedzią śmierci albo choroby). Tak był postrzegany w wierzeniach (w języku niemieckim doppelgänger oznacza „podwójnego wędrowca”, czyli kogoś, kto porusza się w taki sam sposób jak druga osoba).

Słowo to może również oznaczać zjawisko polegające na tym, że człowiek widzi siebie samego kątem oka w miejscu, w którym zobaczenie swojego własnego odbicia jest niemożliwe. Takie zobaczenie samego siebie przyjmuje się jako zapowiedź nadchodzącej zguby lub nieszczęścia. 

W literaturze po temat Doppelgängera sięgali najwybitniejsi pisarze, od Lorda Byrona, poprzez Fiodora Dostojewskiego („Sobowtór: poemat petersburski”) po Vladimira Nabokova („Rozpacz”) i Jorge Luisa Borgesa (opowiadanie „Tamten” z tomu „Księga piasku”), a w kulturze popularnej także Daphne du Maurier („Kozioł ofiarny”) i Stephen King („Outsider”).

W filmach wątek podwójnej tożsamości jest bardzo nośny i chętnie wprowadzany do scenariuszy już od 1912 roku, a jego najbardziej znanym przedstawieniem na dużym ekranie jest niewątpliwie „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego z 1991 roku, a w ostatnich latach „Wróg” Denisa Villeneuve'a z 2013 roku, czy horror „To my” Jordana Peele'ego z 2019 roku. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl