Dolnośląski Konkurs na Młodą Dramaturgię w edycji „Dramat Kryminalny” potrwa do 31 sierpnia. Jednym z warunków jest nieprzekroczenie 35 roku życia przez kandydata.
Nagroda - wystawienie spektaklu
- Młodzi ludzie mogą przygotować swoje teksty, które przesyłają do nas w konkursie. Później te teksty są oceniane, a spośród nich wybierany jest najlepszy, który zostanie wystawiony na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zwycięski spektakl otrzyma pełną realizację telewizyjną – tłumaczy Joanna Degler, kierownik Działu Literackiego Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Współpraca z teatrem
- Szukamy młodych ludzi. To dla nich otwarta furtka, zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nie zrealizowali się w teatrze. Dla zwycięzcy będzie możliwa współpraca przy tworzeniu jego spektaklu – dodaje Degler. Utwory zgłaszane do konkursu powinny być tak napisane, by spektakle na nich oparte rozgrywały się w jednej przestrzeni. Muszą również nawiązywać tematycznie do Dolnego Śląska i dotyczyć problematyki ustalonej na daną edycję konkursu. W roku 2024 zgłaszane utwory muszą zawierać wątek kryminalny.
Kryteria i zgłoszenia
- Uczestnicy mają szansę wystawić swój tekst na deskach Teatru Polskiego. Naszym celem jest wspieranie i promowanie młodych twórców oraz nowych zjawisk w polskiej dramaturgii, szczególnie tych związanych tematycznie z obszarem Dolnego Śląska – przekazuje Degler.
Galeria zdjęć
Podczas oceny utworu przez jury, komisja będzie zwracała uwagę m.in. na wartość literacką i sceniczną, oryginalność treści i formy, twórcze wykorzystanie tematyki danej edycji konkursu oraz nowatorstwo w powiązaniu treści utworu z Dolnym Śląskiem.
Lista utworów dramatycznych zakwalifikowanych do finału konkursu będzie znana do 15 października 2024 roku, a wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 15 listopada 2024 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz pełny regulamin uczestnictwa w konkursie znajdziecie na tej stronie.
autor: Karina Gut