wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. W piątek 9 września bezpłatny koncert organowy w św. Elżbiecie. Wystąpi znany organista
Wyjątkowe organy w kościele św. Elżbiety to ewenement na skalę europejską fot. Tomasz Hołod cc
Wyjątkowe organy w kościele św. Elżbiety to ewenement na skalę europejską

To kolejny z serii bezpłatnych koncertów na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety, na które publiczność może się wybrać do końca września. W piątek 9 września zagra profesor Martin Strohhäcker z Drezna. Zobaczcie program koncertu w św. Elżbiecie.

Reklama

Wrześniowym koncertom organowym w bazylice św. Elżbiety patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncertów posłuchamy w każdy wrześniowy piątek – 9.09, 16.09, 23.09 i 30.09, o godz. 19.00.

Przed publicznością zgromadzoną w bazylice św. Elżbiety zaprezentują się organiści z Rzeszowa, Poznania, Warszawy.

Koncert 9 września 2022, program

W piątek 9 września o 19.00 w bazylice św. Elżbiety wystąpi profesor Martin Strohhäcker (ur. 1959) niemiecki organista i nauczyciel akademicki. Studiował najpierw na Państwowym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie u Wernera Jacoba (organy), Kennetha Gilberta (klawesyn), Lieselotte Gierth i André Marchanda (fortepian). Następnie odbył studia na organach w Conservatoire Nationale de Musique Paris pod kierunkiem jednej z najwybitniejszych organistek XX wieku – Marie-Claire Alain oraz w Conservatorio Superior de Música de Barcelona pod kierunkiem Montserrat Torrent.

Kursy mistrzowskie odbył m.in. u Ernsta Köhlera i Daniela Rotha. Jest laureatem konkursu Międzynarodowego Tygodnia Organowego w Norymberdze w 1981 r., otrzymał też Premièr Prix avec félicitationes du jury od Conservatoire de Paris w 1983 r.

Od 1987 roku wykładał w Conservatorio Superior de Música w Barcelonie, w 1988 roku został mianowany kantorem okręgowym w Neuenbürgu i pracował jako wykładowca artystycznej gry na organach i improwizacji w Evangelische Hochschule für Kirchenmusik Esslingen. W 1994 roku Martin Strohhäcker został mianowany profesorem artystycznej gry na organach i improwizacji w Hochschule für Kirchenmusik Dresden. Od 1995 jest prorektorem Hochschule für Kirchenmusik Dresden.

Od 1997 r. jest członkiem prezydium, a od 2000 r. członkiem zarządu Towarzystwa Gottfrieda Silbermanna we Freibergu.

Od 2000 roku organista w Dreikönigskirche w Dreźnie-Neustadt. Oprócz wiodących kursów mistrzowskich prof. Martin Strohhäcker koncertuje w Niemczech i za granicą, a także zasiada w jury międzynarodowych konkursów.

Program koncertu 9 września 2022

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

1. Toccata i fuga d-moll, BWV 565

2. Sechs Chorale von verschiedener Art (Schübler-Choräle):

 • Wachet auf, ruft uns die Stimme, BWV 645
 • Wo soll ich fliehen hin, BWV 646
 • Wer nur den lieben Gott lässt walten, BWV 647
 • Meine Seele erhabt den Herren, BWV 648
 • Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ, BWV 649
 • Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter, BWV 650

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)

3. Sonata B-dur, opus 65 nr 4

 • Allegro con brio
 • Amdante religioso
 • Allegretto
 • Allegro maestoso e vivace

Koncerty we wrześniu 2022, w każdy piątek o 19.00

Wstęp na recitale organowe w bazylice św. Elżbiety jest bezpłatny, nie obowiązują wejściówki.

Galeria zdjęć

Jesienią 2022 kolejne koncerty organowe

Zaprogramuje je Karol Mossakowski, który był odpowiedzialny za 10 pierwszych recitali na odbudowanych po blisko 50 latach organach Englera w św. Elżbiecie. Program poznamy wkrótce.  

To będzie bardzo atrakcyjna propozycja dla melomanów, wyraz nowoczesnego i oryginalnego podejścia do instrumentu, spodziewać możemy się ciekawych utworów współczesnych kompozytorów.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Organy w św. Elżbiecie odbudowane po latach 

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta decyzja o odbudowie organów. W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg (na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera), a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku, a instrument wrocławianie usłyszeli po raz pierwszy w styczniu 2022 roku.

Zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl