wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Piękna, nietuzinkowa wystawa ceramiki z fabryki Krauzego ze Świdnicy w Muzeum Narodowym
Kliknij, aby powiększyć
Naczynie do...chłodzenia butelek z końca XIX wieku fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Naczynie do...chłodzenia butelek z końca XIX wieku

To był niezły pomysł na lokalny biznes. W 1882 roku mieszkaniec Świdnicy otworzył fabrykę naczyń terakotowych R.M. Krauze, która świetnie wypełniła niszę na rynku przedmiotów użytkowych. Wkrótce potem właściciel wdrożył fajans, następnie majolikę, a w okolicy nie miał konkurencji. Zakład zamknął podwoje w 1932 roku, w wyniku krachu na Wall Street, ale dzieła przetrwały. Obejrzymy je do 9 października w Muzeum Narodowym.

Reklama

Jakie rewelacje kładziono na stołach 

W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu posiadamy aż 32 przedmioty z fabryki R.M. Krauze. 

Prezentujemy wyjątkowo cenny, wizualnie atrakcyjny fragment naszych zbiorów.
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego

Dyrektor dodaje, że otwarcie wystawy „Nowoczesna ceramika. Wyroby fabryki R.M.Krauze w Świdnicy (1882-1932)” zbiega się w czasie z dwiema rocznicami – otwarcia zakładu w 1882 roku i jego zamknięcia w 1932 roku.

Kameralna, ale przyjemna do oglądania ekspozycja na II piętrze głównego gmachu to nie tylko prezentacja dzieł, które niegdyś zdobiły mieszkania, ale także opowieść o niezwykłej wytwórni, która dzięki ekspansywności, różnorodności i bogactwu form dostosowywała się do zmieniającej się  stylistyki.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Figurki grzybiarzy z fabryki w Świdnicy MAT
Figurki grzybiarzy z fabryki w Świdnicy

W gablotach obejrzymy m.in. zadziwiające naczynie do chłodzenia butelek, czyli rodzaj karety z odkrytym dachem, do której zaprzęgnięte zostały...bażanty. Tuż obok w gablocie bola – ozdobna waza do ponczu, czy dwie figurki grzybiarzy o tajemniczym przeznaczeniu. Białe kosze, które unoszą zbieracze może służyły jako bukietery albo lichtarze. Trudno dziś rozstrzygnąć. 

Jednym z największych zaskoczeń będzie dla zwiedzających ceramiczna rosiczka otwierająca kielich. To nie tylko dekoracyjna figurka, to przede wszystkim podstawa na...nożyki do owoców (w kielichu ceramicznego kwiatu znajdziemy specjalne otwory na ostrza). 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Podstawa na nożyki do owoców, lata 20. XX wieku MAT
Podstawa na nożyki do owoców, lata 20. XX wieku

Kuratorka wystawy, Jolanta Sozańska przyznaje, że fabryką Kunst-Terrakotta-Waren Fabrik R.M. Krauze zainteresowała się przygotowując i opracowując wytworzone tam obiekty fajansowe, wtedy uznała je za godne podziwu. – Przez lata to nie była moja estetyka – amorki, kwiatki – ale zmieniłam perspektywę – przyznaje. 

Odtworzyć dokładną historię zakładu było bardzo trudno. – Materiały archiwalne się nie zachowały, trzeba było bazować na wzmiankach prasowych – przyznaje Jolanta Sozańska. 

Klient w Niemczech i za oceanem

Fabryka wytwarzała przedmioty na potrzeby klientów, w zależności od zmieniających się gustów i mód. 

Mogli znaleźć tam dla siebie coś interesującego zarówno klienci w latach 90. XIX wieku, potem aspiranci bohemy, a w latach 20. XX wieku także miłośnicy prostych form - tłumaczy kuratorka wystawy.
Jolanta Sozańska, kuratorka wystawy

Co ciekawe, dzieła z fabryki R.M. Krauze mieli w swoich domach i na swoich stołach odbiorcy nie tylko ze Świdnicy i Wrocławia, ale firma miała salony w Berlinie, Hamburgu, Mediolanie, Barcelonie, Londynie, Kijowie, a trafiały także za ocean – do Stanów Zjednoczonych i Australii. Artystycznym wyrobem zachwycił się sam kaiser, czyli cesarz Wilhelm II, kiedy w 1906 odwiedził Świdnicę (przyjechał automobilem, był to pierwszy tego typu pojazd widziany w mieście).  

Wystawę uatrakcyjniają m.in. powiększone zdjęcia z archiwalnych pocztówek Świdnicy z działu dokumentów MN.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl