wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 17°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Koncerty organowe w kościele św. Elżbiety. Kolejny 12 maja. Jak i gdzie odebrać bezpłatne wejściówki

Zrekonstruowane organy według projektu Michaela Englera – nowa atrakcja Wrocławia fot. Tomasz Hołod
Zrekonstruowane organy według projektu Michaela Englera – nowa atrakcja Wrocławia

Organy Michaela Englera w bazylice św. Elżbiety, które w styczniu zabrzmiały po latach przerwy, są już jedną z największych atrakcji Wrocławia. Dwóch pierwszych recitali Karola Mossakowskiego, które zainaugurowały cykl specjalnych koncertów, wysłuchało blisko 800 wrocławian i gości na miejscu, a 622 słuchaczy w Internecie. Kolejny recital w czwartek, 12 maja. Jak i gdzie odebrać bezpłatne wejściówki?

Reklama
Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Sukces frekwencyjny pierwszych koncertów

Wprawdzie odtworzone organy w bazylice św. Elżbiety zabrzmiały po raz pierwszy od 46 lat w czwartek 27 stycznia, ale wrocławianie dopiero teraz, podczas serii zaplanowanych koncertów, mają niepowtarzalną okazję, aby ich posłuchać.

Do czerwca „Głos Śląska” usłyszy ok. 3500 osób. Na każdy koncert przygotowano 350 bezpłatnych wejściówek i już wiadomo, że zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania. 

Dwóch recitali Karola Mossakowskiego na organach Englera wysłuchało blisko 800 wrocławian i gości, a to dzięki wojsku, które do Bazyliki Garnizonowej dostarczyło dodatkowe krzesła. W tym samym czasie przez Internet koncertu słuchały 622 osoby.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

12 maja kolejny koncert. Bezpłatne wejściówki. Jak je zdobyć

Przed nami kolejny koncert, który obędzie się w czwartek, 12 maja o 19.00. Wystąpi organistka z Gdańska Hanna Dys.

Bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę, dostępne będą w środę, 11 maja od godz. 15.30 w Domku Miedziorytnika lub, inaczej mówiąc, przy kamieniczkach Jaś i Małgosia.

Hanna Dys

Organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi intensywną działalność artystyczną występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m. in. u profesorów: J. Laukvika, O. Latry, D. Rotha, K. Bine Bryndorf, L. Ghielmi.

Hanna Dys występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Oliwa i wiele innych), a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego oraz Daniela Magnusa Gronaua.

Współpracuje ze znakomitymi muzykami i dyrygentami, m.in. Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą. Jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

Program recitalu 12 maja:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i Fuga a-moll, BWV 543

Christian Heinrich Rinck (1770-1846)
Wariacje na temat Corellego, op. 56

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)
Fantazja F-dur

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Sonata F-dur, Wq 70/3: I. Allegro

Otto Dienel (1839-1905)
„Wenn nur den lieben Gott lässt walten”

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
IV Sonata B-dur, op. 65

Znów zabrzmią organy Englera – cykl bezpłatnych koncertów

Znów zabrzmią organy Englera – cykl bezpłatnych koncertów

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Obejrzyjcie znakomity recital Karola Mossakowskiego 

Plan koncertów organowych do czerwca

Informacje o programie kolejnych koncertów będą dostępne zawsze trzy dni przed wydarzeniem na stronie www.wroclaw.pl. Z kolei zaproszenia rozdawane będą zawsze w środy, w przeddzień koncertu, przed Domkiem Miedziorytnika (kamieniczka Jaś i Małgosia).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama