Punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie artysty z noblistką Olgą Tokarczuk. Tematem przewodnim ich rozmowy była polsko-indyjska współpraca w obszarze literatury. Literatura i film stanowią w dużej mierze motyw przewodni pobytu Amitabha Bachchana we Wrocławiu.
W poniedziałkowym programie wizyty było odsłonięcie krasnala (róg ul. Kuźniczej i Wita Stwosza) z podobizną dr Harivansha Rai Bachchana – sławnego indyjskiego poety i ojca Amtiabha Bachchana. Krasnal trzyma w ręku książki Olgi Tokarczuk i Wisławy Szymborskiej.
Odsłonięcie figurki nowego krasnala miało wyjątkową oprawę. W zbiegu ulic Kuźniczej i Wita Stwosza zebrało się wielu wrocławian, przybyszy z Indii, z zainteresowaniem przyglądali się wydarzeniu turyści spacerujący po Rynku.
- W 2020 roku Wrocław będzie Miastem Literatury UNESCO. Chcielibyśmy w tym czasie zaprezentować wrocławianom dorobek literacki pana Harivansha Rai Bachchana – zapowiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Uczestników przywitała kameralna orkiestra dęta oraz grupa uczniów z międzynarodowej szkoły.
Zobacz, jak wygląda krasnal z twarzą dr Harivansha Rai Bachchana
Uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim
Podczas wizyty we Wrocławiu Amitabh Bachchan został odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Bachchan jest nie tylko aktorem i producentem telewizyjnym, ale także aktywistą i filantropem. Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim w Oratorium Marianum. Towarzyszyła jej prezentacja tradycyjnej indyjskiej muzyki oraz poezji autorstwa jego ojca.
W wydarzeniu wzięło udział blisko 300 osób, w tym m.in. przedstawiciele ministerstwa, władze miasta i uczelni, ambasador Republiki Indii w Warszawie oraz Konsul Honorowy Indii w Polsce.
Podczas uroczystości Bachchan został także odznaczony medalem „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego”.
– Społeczność akademicka pragnie docenić rolę pana Bachchana na rzecz rozwoju współpracy polsko-indyjskiej i znajomości kultury indyjskiej w Polsce. Uważam, że my w Polsce ciągle zbyt mało wiemy o Indiach. Dlatego w uznaniu zasług na rzecz współpracy i osiągnięcia w dziedzinie kultury chciałbym wręczyć to odznaczenie – mówił prof. Adam Jezierski, rektor uczelni.
– Będę z przyjemnością wracał do Wrocławia. Nie tylko ze względu jaki szacunek okazano tu mojemu ojcu i mnie, ale ze względu na szacunek jaki okazano mojemu krajowi. Jestem dumny z indyjskiego przemysłu filmowego. Mam ogromna nadzieję, że będziemy mieli okazję do zbudowania współpracy między naszymi krajami także w tym zakresie. Chcę też wrócić do projektu filmu o polskich sierotach, którymi zaopiekował się podczas II wojny światowej maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji – powiedział Bachchan.
Co odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty?
17 grudnia legenda Bollywood odwiedzi także wrocławskie studio filmowe CeTA i weźmie udział we Wrocławskim Kolędowaniu, które odbędzie się w Hali Stulecia.
We wtoerek Amitabh Bachchan spotka się również z widzami i weźmie udział w rozmowie przed projekcją filmu „Pink”, w którym aktor gra główną rolę.

Amitabh Bachchan: legenda Bollywood w Kinie Nowe Horyzonty
Kino Nowe Horyzonty
Kim jest Amitabh Bachchan?
(ur. 1942) jest najbardziej znanym aktorem indyjskiego przemysłu filmowego, którego filmografia liczy blisko 180 filmów. Do najbardziej popularnych tytułów należą „Czasem słońce, czasem deszcz”, „Sholay”, „Black” czy „Wielki Gatsby”. Jego kariera trwa nieprzerwanie od 4 dekad.
Oprócz wkładu w rozwój bollywoodzkiej kinematografii, chętnie angażuje się w działania społeczne oraz charytatywne, za które uzyskał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, a także Ambasadora Fundacji Nelsona Mandeli.
Aktor został uhonorowany szeregiem oznaczeń państwowych za swój wkład w sztukę i rozpowszechnianie kultury indyjskiej. W 2007 roku za zasługi dla Świata i Kina nadano mu Order Narodowy Legii Honorowej, będący najwyższym odznaczeniem państwowym we Francji.