wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. American Film Festival 2022. Na co wybrać się do Nowych Horyzontów
Na zdjęciu dwie aktorki Tamara Lawrance i Letitia Wright grające w filmie „Silent Twins” wrocławianki Agnieszki Smoczyńskiej fot. Gutek Film
Na zdjęciu dwie aktorki Tamara Lawrance i Letitia Wright grające w filmie „Silent Twins” wrocławianki Agnieszki Smoczyńskiej

Przekornie nie polecam wielkich hitów, jak „Wieloryb” Darrena Aronofsky'ego czy „Jednym głosem” Marii Schrader, bo te filmy znajdą się w dystrybucji i jeszcze będziemy mieli szansę je obejrzeć. Warto natomiast skorzystać z retrospektyw dwojga reżyserów – Roberta Altmana i Niny Menkes, którzy mówili hollywoodzkiej machinie filmowej „sprawdzam!”. Zobaczcie, czego nie przegapić podczas tegorocznej edycji American Film Festival. Lista filmów.

Reklama

American Film Festival 2022 – Polecamy filmy.

Brainwashed: seks, kamera, władza, reż. Nina Menkes

Wykład amerykańskiej reżyserki, w którym – na podstawie wybranych przykładów z hollywoodzkich filmów (zarówno „Zawrotu głowy” Alfreda Hitchcocka, jak i współczesnej produkcji „Życie Adeli: Rozdział I” Abdellatifa Kchechiche) udowadnia, jak bardzo kobiety są uprzedmiatawiane na ekranie, a tytułowe pranie mózgu funduje się widzom obu płci.

Co ciekawe, w sprowadzaniu kobiet do roli bezwolnego często obiektu pożądania pomaga filmowa technika, od lat w tej kwestii niezmiennie wykorzystywana, często także przez kobiety-realizatorki. W filmie wypowiadają się reżyserki m.in. Catherine Hardwicke czy Laura Mulvey. A otwierająca wykład przetworzona przez Menkes sekwencja z „Zawrotu głowy” Hitchcocka tym razem nie sprawia wrażenia hipnotycznego, raczej złowieszcze.   

Seanse: czwartek, 10 listopada, godz. 17.30 (sala 6), niedziela 13 listopada, godz. 13.00 (sala 6). Bilety w cenie 22 zł.

Gracz, reż. Robert Altman

Kochamy ten obraz mistrza amerykańskiego kina Roberta Altmana nie tylko ze względu na bodaj najdłuższe w historii kina ujęcie, jakim otwiera „Gracza” (ponad 8 minut bez jednego cięcia), ale za niezwykle błyskotliwy, trzeźwy i niepozbawiony ironii portret Hollywood jako środowiska wybitnie toksycznego, w którym bogiem nie jest reżyser, tylko wszechwładny producent, a powodzenie filmu zależy niekoniecznie od artystycznej wizji twórców, ale decyzji widzów.

Głównym bohaterem jest tu pewny siebie producent Griffin Mill (świetny Tim Robbins), którego błyskotliwa kariera nagle staje pod znakiem zapytania ze względu na anonimowe pocztówki, które śle mu zdesperowany autor scenariusza, który producent niegdyś odrzucił. Czeka go wiele niemiłych niespodzianek, z wizytą natrętnych policjantów włącznie.

W tle gwiazdy, nawet jeśli w kilkuminutowych sekwencjach (jak Julia Roberts, Whoopie Goldberg, Bruce Willis).  

Seanse: środa 9 listopada, godz. 15.30 (sala 3), sobota 12 listopada, godz. 19.00 (sala 3). Bilety w cenie 22 zł.

The Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska

Wrocławska reżyserka nakręciła pierwszy anglojęzyczny film, w którym przedstawiła opartą na faktach historię dwóch czarnoskórych bliźniaczek z Walii, które w pewnym momencie życia zamilkły w geście protestu.

– Kiedy były malutkie odzywały się do rodziców, ale miały wadę wymowy, co było komentowane przez otoczenie, a gdy poszły do szkoły znęcano się nad nimi, bo były czarnoskóre wśród niemal wyłącznie białych dzieci, które je wyzywały, popychały, izolowały. Ich milczenie było procesem i reakcją na to, co się działo – tłumaczyła Agnieszka Smoczyńska. 

Amerykańscy producenci poświęcili wiele uwagi pracom przy montażu „Silent Twins”. – Oglądali, dyskutowali zmiany i dzięki temu film ma swój obecny kształt – zaznaczała Smoczyńska. 

Film zdobył w tym roku Złote Lwy za najlepszy film na Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę specjalną odebrała też Agnieszka Smoczyńska. 

Seanse: środa 9 listopada, godz. 10.00 (sala 1), czwartek, 10 listopada, godz. 13.00 (sala 9,spotkanie z twórcami), niedziela, 13 listopada, godz. 18.15 (sala 7). Bilety w cenie 22 zł.

Syn, reż. Florian Zeller

Wiwisekcja patchworkowej rodziny, w której pozornie wszystko się zgadza. Peter (Hugh Jackman) ma drugą żonę (Vanessa Kirby), a z nią małe dziecko. Jest też Nicholas (Zen McGrath), jego syn z pierwszego małżeństwa z Kate (Laura Dern), który zaczyna sprawiać kłopoty. W jednej chwili życie, jakie zbudował sobie Peter zaczyna się rozpadać, bo dotarcie do Nicholasa jest wyjątkowo trudne. Film zachwycił w Wenecji, a Zen McGrath jest niesamowity w roli Nicholasa. 

Seanse: niedziela 13 listopada, godz. 10.00 (sala 1), godz. 18.00 (po gali wręczenia nagród), godz. 21.45. Bilety w cenie 22 zł.

Roving Woman, reż. Michał Chmielewski

Kino drogi, jak na Amerykę przystało, choć jednak nieco odmienne od zwyczajowego, w ktorym, jak zaznacza reżyser, wspaniałe widoki często odwracają uwagę od emocjonalnego życia bohaterów. – W naszym filmie jesteśmy blisko głównej bohaterki i jej emocji, zawsze gotowi na to, co może wydarzyć się w świecie, w którym się z nią znajdziemy – tłumaczy Michał Chmielewski.

Ową bohaterką jest Sara (Lena Góra, także współscenarzystka), która po rozstaniu z chłopakiem i utracie wszystkiego rusza w trasę po amerykańskich bezdrożach spotykając wielu ludzi. W jednej z ról John Hawkes, którego znamy z filmu „Do szpiku kości” Debry Granik. 

Seanse: czwartek 10 listopada, godz. 18.45 (sala 9, spotkanie z twórcami), piątek 11 listopada, godz. 15.15 (sala 9, spotkanie z twórcami). Bilety w cenie 22 zł.

Polecenia filmowe Staszka Abramika ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl