Ex-centrum, czyli peryferyjne punkty widzenia
Porozumienie o współpracy podpisali w piątek 2 lipca prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Grzegorz Zygadło, prezes zarządu Fundacji Olgi Tokarczuk. Obecna była także noblistka.
– Doceniam, że uniwersytet bierze pod skrzydła inicjatywę, którą wymyśliłam i wydawało mi się, że będzie się gdzieś snuła po drogach, po których ja chodzę – peryferyjnych, tymczasem to „ex-centrum” staje się centrum – mówiła Olga Tokarczuk.
– W idei, która leży u podstaw „Ex-centrum”, jest moje przekonanie, że zmiana świata, głębsze na niego spojrzenie leży nie w tych utartych traktach, po których chodzimy, prowadzą nas media, czy mainstreamowe prace naukowe, lecz w innych, peryferyjnych punktach widzenia – tłumaczyła noblistka.
– Mam nadzieję, że centrum badawcze pozwoli wystawić głowę poza sferę udeptanych poglądów i będzie z natury swojej ekscentryczne i podejmowało tematy, o których nam się do tej pory nie śniło – dodała Olga Tokarczuk.
Wspieranie działalności badawczej
Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk to realizacja jednego z punktów, jakie w ubiegłym roku zostały zapisane w statucie świeżo wówczas utworzonej Fundacji Olgi Tokarczuk.
Przeczytajcie także: Olga Tokarczuk powołała fundację
– To aktywne wspieranie działalności badawczej i badań naukowych – precyzował Grzegorz Zygadło, prezes zarządu fundacji. – W szczególności zawsze interesowały nas te punkty, gdzie dochodzi do styku działalności artystycznej i badawczej, jak w „Księgach Jakubowych”. Wielokrotnie zadawano pytanie, jak to możliwe, że ta książka nie prowadzi do tytułu naukowego, nie otwiera ścieżki kariery akademickiej, bo w gruncie rzeczy jedyne, czego jej brakuje to przypisy – mówił Zygadło.
I podkreślał, że w rozmowie z rektorem UW, prof. Przemysławem Wiszewskim, wspólnie zastanawiali się, jak indywidualna praca twórcza artystów prowadzi bezpośrednio do dyplomu ASP, ewentualnie otwiera ścieżkę kariery naukowej, a literatura jest z tych procedur wykluczona. – Właśnie ten brak, te niedobory chcielibyśmy w ramach akademickiego centrum badawczego przełamać – wyjaśniał prezes fundacji Olgi Tokarczuk. –Bardzo chcielibyśmy, aby to, co dziś nie jest możliwe – bezpośrednie dokonania artystyczne – dawały możliwość wejścia w progi uniwersytetu, otwierania ścieżek kariery akademickiej – dodał Grzegorz Zygadło.
– Mam nadzieję, że będzie to tylko początek długiej, owocnej współpracy, która pomoże propagować twórczość i idee, jakie Pani Olga Tokarczuk przekazuje, ale i także to, co jest dla nas ważne, a więc racjonalny namysł nad otaczającym światem – podkreślał prof. Przemysław Wiszewski.
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego przypomniał, że kiedy występował o godność rektorską mówił, że pragnie uniwersytetu, który będzie otwarty zarówno jeśli chodzi o zakres badań, jak i oddziaływanie na otoczenie społeczne. – Uniwersytet jest wspólnotą, która obejmuje nie tylko nauczanych i nauczających, ale wszystkich korzystających ze specyficznego etosu, jaki niesie badanie naukowe, zaufania do rozumu, ale takiego, który troszczy się o innych – dodał prof. Wiszewski.
Konkurs na dyrektora centrum badawczego
Dziekan Wydziału Filologicznego, dr Arkadiusz Lewicki przyznał, że najtrudniejsze było wymyślenie nazwy akademickiego centrum badawczego. „Ex centrum” okazało się najbardziej trafne. – Poza centrum głównych nurtów badań, a jednocześnie świetnie wpisuje się w to, co już na Wydziale Filologicznym się dzieje, w badania nad twórczością Olgi Tokarczuk, nad przekładami jej książek, nad tematami w nich poruszanymi – mówił dziekan dodając, że nowa placówka może stać się prężnym ośrodkiem i miejscem, w którym osoby zjednoczone twórczością Olgi Tokarczuk będą mogły się wykazać.
W poniedziałek 5 lipca zostanie rozpisany konkurs na kierownika centrum (będzie rozstrzygnięty we wrześniu), zaś ciekawostką jest fakt, że przewidziany został również osobisty tutoring Olgi Tokarczuk dla wybranego studenta.
Przekazujemy wspaniałą wiadomość! Dziś Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego i Prezes Fundacji Olgi Tokarczuk podpisali porozumienie o współpracy reprezentowanych przez nich jednostek, a tym samym swoją działalność rozpoczęło Akademickie Centrum Badawcze Ex-Centrum Olgi Tokarczuk! pic.twitter.com/tkE1xFBHzC
— Fundacja Olgi Tokarczuk (@tokarczuk_olga) July 2, 2021