Mozart w roli głównej
Akademia Mozartowska jest trzecią z kolei, której patronem jest jeden z wielkich kompozytorów. Dwa lata temu zorganizowano Akademię Bachowską, w zeszłym roku Akademię Händlowską. Pomysł na akademie został zapożyczony od belgijskiego dyrygenta Philippe’a Herreweghe, który co roku organizuje Akademię Bachowską wraz ze swoim zespołem Collegium Vocale Gent. – Twórczo zmieniliśmy ten tytuł tak, by móc prezentować dzieła innych mistrzów – wyjaśnia Andrzej Kosendiak. Dyrektor Narodowego Forum Muzyki zwraca jednak uwagę także na edukacyjny aspekt akademii. – Chcemy, by młodzi artyści spotkali się z mistrzami – dodaje.

Akademia Mozartowska w NFM
Klasyczna / Koncert Narodowe Forum Muzyki
Gwiazdy we Wrocławiu
Akademie we Wrocławiu organizuje NFM, a szefem artystycznym pozostaje niezmiennie Jarosław Thiel, dyrektor Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. W tym roku bohaterem akademii jest Wolfgang Amadeusz Mozart. – Obchodzimy w tym roku 260.rocznicę urodzin kompozytora – podkreśla Jarosław Thiel. Dla fanów twórcy „Eine kleine Nachtmusik” obecność na Akademii powinna być obowiązkowa. Nie tylko z powodu repertuaru (będą symfonie, koncerty, muzyka kameralna i solowa, wreszcie wykonanie całej opery „Wesele Figara” w wersji koncertowej, czyli bez kostiumów i dekoracji). Także z uwagi na gwiazdy, jakie przyjadą do Wrocławia od 9-14 lutego. Będzie można wybrać się na wieczór z koncertami Mozarta w wykonaniu znakomitej niemieckiej skrzypaczki Isabelle Faust i włoskiej formacji Il Giardino Armonico pod batutą szefa, Giovanniego Antoniniego (jest także szefem programowym Wratislavii Cantans).

Isabelle Faust i Il Giardino Armonico w NFM
Klasyczna / Koncert Narodowe Forum Muzyki
Mozartowską kameralistykę przybliży kwartet solistów z Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i specjalny gość – niemiecka pianistka Christine Schornsheim specjalizująca się z wykonawstwie repertuaru dawnego na instrumentach z epoki, m.in. na pianoforte (tak będzie we Wrocławiu). – To znakomita kameralistka, ale i pedagog z ogromnym doświadczeniem – mówi Jarosław Thiel. Oprócz koncertu artystka będzie pracowała także z młodymi pianistami. Efekty tej kooperacji zobaczymy (i posłuchamy) podczas specjalnego koncertu 11 lutego.
Z kolei specjalnie utworzony na potrzeby Akademii Mozartowskiej chór i orkiestra pod dyrekcją włoskiego skrzypka Stefano Barneschiego wykona 13 lutego ciekawy program, na który złoży się muzyka liturgiczna młodego Mozarta (zabrzmi m.in. Msza Salzburska i specjalne do niej dobrane utwory sakralne).
Mozart dla zakochanych
Wielki finał 14 lutego, a w Dzień św. Walentego koncertowe wykonanie opery Mozarta – „Wesele Figara” pod batutą Giovanniego Antoniniego. W głównych partiach wystąpią znakomici śpiewacy – Hrabiną będzie sopranistka Olga Pasiecznik, jej wierną służącą Zuzanną – Veronica Cangemi, tytułowego Figara będzie kreował Joao Fernandes, Hrabiego Almaviva zaś Christian Senn. Zagra Wrocławska Orkiestra Barokowa, zaśpiewa Chór i wielu młodych artystów.
Bilety na Akademię Mozartowską do kupienia w kasach NFM (ceny od 25 zł-140 zł).