wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 71 lat temu powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Nadal kręcą tu filmy!

29 marca 1952 roku przy ulicy Wystawowej otwarta została Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Powstało tutaj około 450 filmów i dokumentów. Wśród nich hity, takie jak „Popiół i diament”, „Nóż w wodzie” czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Historia filmowa tego miejsca ma jednak także swój ciąg dalszy. Kilka dni temu na ekrany kin trafił „Święty” – koprodukcja Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTa), kontynuującej tradycje Wytwórni.

Reklama

„Święty” już w kinach

„Święty” w reżyserii Sebastiana Buttnego to kryminał, którego akcja dzieje się w latach 80. Fabuła zainspirowana została prawdziwą historią – kradzieżą figury św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie.

Film obejrzeć możecie w kilku wrocławskich kinach. Repertuar znajdziecie w linku poniżej.

„A Winter's Journey”- premiera w 2023 roku

Ten film w całości kręcony był we Wrocławiu. Jego akcja rozgrywa się w Bawarii w 1812 r., a głównym bohaterem jest zakochany wędrowny poeta. Na ekranie zobaczymy m.in. Marcina Czarnika, który przez lata był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. W filmie wystąpi także John Malkovich.

Kiedy premiera? Podobno jeszcze w tym roku.

Słynne filmy, które powstały w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu  

Andrzej Wajda kręcił tutaj „Popiół i diament”, Roman Polański sceny do „Noża w wodzie”, a Konrad Nałęcki - kultowych "Czterech pancernych i psa". Przypominamy fragmenty paru najsłynniejszych filmów, jakie powstały w WFF.

„Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958) z fenomenalną rolą Zbyszka Cybulskiego

„Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1961) – pierwsza polska nominacja do Oscara

„Salto” Tadeusza Konwickiego (1964) kręcone w Leśnicy

„Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego (1965) – jeden z najbardziej kultowych seriali PRL-u

W WFF powstały także m.in.„Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza (1963), „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa (1964), „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego (1966), „Lalka” Wojciecha Jerzego Hasa (1967/1968) czy „Kogel mogel”, cz. 1, Romana Załuskiego (1987). W zeszłym roku kręcono tu natomiast m.in. sceny do serialu Netflixa „Wielka Woda”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama