wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 71 lat temu powstała Wytwórnia Filmów Fabularnych. Nadal kręcą tu filmy!
Kadr z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Jerzego Hasa. Kadr przedstawia rozmowę mężczyzny i kobiety występujących w historycznych kostiumach. Film powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne. WFF Wrocław / Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTa)
Kadr z filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Jerzego Hasa. Kadr przedstawia rozmowę mężczyzny i kobiety występujących w historycznych kostiumach. Film powstał w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne.

29 marca 1952 roku przy ulicy Wystawowej otwarta została Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Powstało tutaj około 450 filmów i dokumentów. Wśród nich hity, takie jak „Popiół i diament”, „Nóż w wodzie” czy „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Historia filmowa tego miejsca ma jednak także swój ciąg dalszy. Kilka dni temu na ekrany kin trafił „Święty” – koprodukcja Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTa), kontynuującej tradycje Wytwórni.

Reklama

„Święty” już w kinach

„Święty” w reżyserii Sebastiana Buttnego to kryminał, którego akcja dzieje się w latach 80. Fabuła zainspirowana została prawdziwą historią – kradzieżą figury św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie.

Film obejrzeć możecie w kilku wrocławskich kinach. Repertuar znajdziecie w linku poniżej.

„A Winter's Journey”- premiera w 2023 roku

Ten film w całości kręcony był we Wrocławiu. Jego akcja rozgrywa się w Bawarii w 1812 r., a głównym bohaterem jest zakochany wędrowny poeta. Na ekranie zobaczymy m.in. Marcina Czarnika, który przez lata był aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. W filmie wystąpi także John Malkovich.

Kiedy premiera? Podobno jeszcze w tym roku.

Słynne filmy, które powstały w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu  

Andrzej Wajda kręcił tutaj „Popiół i diament”, Roman Polański sceny do „Noża w wodzie”, a Konrad Nałęcki - kultowych "Czterech pancernych i psa". Przypominamy fragmenty paru najsłynniejszych filmów, jakie powstały w WFF.

„Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958) z fenomenalną rolą Zbyszka Cybulskiego

„Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (1961) – pierwsza polska nominacja do Oscara

„Salto” Tadeusza Konwickiego (1964) kręcone w Leśnicy

„Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego (1965) – jeden z najbardziej kultowych seriali PRL-u

W WFF powstały także m.in.„Giuseppe w Warszawie” Stanisława Lenartowicza (1963), „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa (1964), „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego (1966), „Lalka” Wojciecha Jerzego Hasa (1967/1968) czy „Kogel mogel”, cz. 1, Romana Załuskiego (1987). W zeszłym roku kręcono tu natomiast m.in. sceny do serialu Netflixa „Wielka Woda”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl