wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wratislavia Cantans po raz 60. Już znamy program!
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Od lewej: Jolanta Galary - koordynatorka festiwalu Wratislavia Cantans, Andrzej Kosendiak - dyrektor artystyczny festiwalu, Olga Humeńczuk - dyrektorka Narodowego Forum Muzyki, Jerzy Pietraszek - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia Oleksandr Poliakovsky
Od lewej: Jolanta Galary - koordynatorka festiwalu Wratislavia Cantans, Andrzej Kosendiak - dyrektor artystyczny festiwalu, Olga Humeńczuk - dyrektorka Narodowego Forum Muzyki, Jerzy Pietraszek - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia

Choć jeden z najsłynniejszych wrocławskich festiwali odbędzie sią dopiero we wrześniu, już dziś znamy program nadchodzącej, jubileuszowej - bo 60. edycji Wratislavia Cantans. Myślą przewodnią muzycznej uczty będzie w 2025 roku "Raj Utracony (?)". – Znak zapytania to nasz komentarz do tej myśli, powstałej na podstawie poematu Johna Miltona - mówił podczas konferencji inaugurującej program festiwalu, dyrektor artystyczny - Andrzej Kosendiak.

Reklama

Wratislavia Cantans towarzyszy wrocławianom już 60 lat. Podczas spotkania inaugurującego program wydarzenia w 2025 roku, z sentymentem wspominali jego początki ludzie kultury wrocławskiej.

 – Wrocław wyglądał w 60. latach zupełnie inaczej niż dzisiaj. Konceptem założyciela festiwalu, Andrzeja Markowskiego, było tę znakomitą muzykę dawną, oratoryjno-kantatową, umieścić w odbudowanych bądź też cudem uratowanych obiektach gotyckich we Wrocławiu - mówił Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wratislavia Cantans po raz 60.

Wratislavia Cantans 2025 rozpocznie się w dniu 10. urodzin Narodowego Forum Muzyki (organizatora festiwalu) - 4 września 2025 roku. Będzie to 60. edycja znanej na cały świat imprezy, która od lat 60. znacznie się rozrosła. Koncerty odbywają się nie tylko we Wrocławiu ale w różnych miejscach na Dolnym Śląsku.

<p>Organizatorem festiwalu jest Narodowe Forum Muzyki&nbsp;</p> Oleksandr Poliakovsky
Organizatorem festiwalu jest Narodowe Forum Muzyki 

To jest sztandarowy festiwal, sztandarowe przedsięwzięcie kulturalne miasta. To główna z marek kulturalnych Wrocławia.
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia

Festiwalowi towarzyszy w tym roku hasło "Raj utracony (?)". – Ten znak zapytania  niech inspiruje do własnych przemyśleń, do własnych refleksji, zarówno nad tym, co jest zawarte w poemacie (Johna Miltona - red.), jak i tym, czym festiwal będzie wypełniony – wyjaśniał dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Kosendiak.

Dyrektor zacytował również samego Miltona, by wyjaśnić na jakiej podstawie budowany był program. – "Umysł jest dla siebie siedzibą, może sam w sobie przemienić piekło w niebiosa, a niebiosa w piekło". I tak sobie myślę, że my jako ludzie, mając wolę, mając rozum, jesteśmy w stanie sprowadzić na ziemię raj, ale też bywa, że potrafimy zgotować piekło sobie i innym - wyjaśniał.

Program 60. edycji Wratislavia Cantans

Różnorodność programu jest potężna. Od Henry'ego Purcella przez Felixa Mendelssohnna, Richarda Wagnera po kompozytorów zupełnie współczesnych jak Zygmunt Krauze, którego Requiem zabrzmi na festiwalu po raz pierwszy (będzie to prawykonanie).

Taka idea festiwalu, łączenia muzyki dawnej i współczesnej, przyświecała jego twórcy, Andrzejowi Markowskiemu, wybitnemu polskiemu dyrygentowi, od momentu gdy w jego głowie zaświtał pomysł by stworzyć Wratislavię Cantans.

 Muzyka jest pewną jednością, chociaż oczywiście historycy czy teoretycy dzielą ją na style muzyczne. To prawda, tylko chciałbym zaznaczyć, że w muzyce jest inaczej niż powiedzmy w technologii. W tej ostatniej obserwujemy postęp, doskonalenie pewnych narzędzi. W sztuce nie ma postępu. W sztuce nie jest tak, że dzieła, które powstały później są doskonalsze od tych, które powstały wcześniej. One są po prostu inne. Nie ma więc problemu by połączyć z sobą utwory powstałe w różnych epokach, nawet na jednym koncercie, a szczególnie w trakcie festiwalu.
Andrzej Kosendiak - dyrektor artystyczny Wratislavia Cantans

W programie festiwalu znajdziemy wiele utworów, które obrazują hasło tegorocznej Wratislavii. Szczególną uwagę zwrócił dyrektor Kosendiak na takie pozycje jak bachowskie fugi (Kunst der Fuge zostanie wykonane w całości!) czy na 3. symfonię Beethovena, "Eroicę". Jak wiemy, symfonia Es-dur została na początku zadedykowana Napoleonowi Bonaparte, ale po tym jak koronował się na cesarza, kompozytor skreślił ową dedykację. Wreszcie warto dodać, że w przedostatni dzień festiwalu wybrzmi "Il Paradiso perduto" - oratorium Luigiego Mancii.

60. edycja Wratislavia Cantans - ciekawostki

Podczas 60. edycji festiwalu zostanie odsłonięte popiersie jego twórcy. Po uzgodnieniach, jakie poczynił dyrektor Pietraszek wraz z córką artysty, Małgorzatą Markowską wiemy, że popiersie stanie najpewniej w Narodowym Forum Muzyki. – Oficjalnego odsłonięcia popiersia Andrzeja Markowskiego możemy spodziewać się we wrześniu – zapowiedział dyrektor Pietraszek.

<p>&ndash; Wrocław wyglądał w 60. latach zupełnie inaczej niż dzisiaj. Konceptem założyciela festiwalu, Andrzeja Markowskiego, było tę znakomitą muzykę dawną, oratoryjno-kantatową, umieścić w odbudowanych bądź też cudem uratowanych obiektach gotyckich we Wrocławiu - m&oacute;wił Jerzy Pietraszek,&nbsp;dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia</p> Oleksandr Poliakovsky
– Wrocław wyglądał w 60. latach zupełnie inaczej niż dzisiaj. Konceptem założyciela festiwalu, Andrzeja Markowskiego, było tę znakomitą muzykę dawną, oratoryjno-kantatową, umieścić w odbudowanych bądź też cudem uratowanych obiektach gotyckich we Wrocławiu - mówił Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia

Już wkrótce ruszy konkurs na plakat Wratislavii Cantans. Jak co roku, organizatorzy poszukują dzieła, które stanie się identyfikacją wizualną festiwalu i odzwierciedli jego hasło, przypomnijmy - "Raj utracony (?)".

Po raz pierwszy podczas festiwalu wystąpią zwycięzcy konkursu, który zostanie ogłoszony na dniach. Młode zespoły kameralne z Europy, które zechcą wziąć w nim udział, będą miały za zadanie przesłanie organizatorom propozycji muzycznych do programu festiwalu, swojego dorobku muzycznego i nagrań.

– Wyłonimy przynajmniej dwa zwycięskie zespoły, z których każdy zagra cztery koncerty podczas 60. edycji – poinformował Andrzej Kosendiak. – Chcemy by młodzi muzycy uczestniczyli w doborze festiwalowego repertuaru.

<p>W sztuce nie ma postępu. W sztuce nie jest tak, że dzieła, kt&oacute;re powstały p&oacute;źniej są doskonalsze od tych, kt&oacute;re powstały wcześniej. One są po prostu inne. Nie ma więc problemu by połączyć z sobą utwory powstałe w r&oacute;żnych epokach, nawet na jednym koncercie, a szczeg&oacute;lnie w trakcie festiwalu - m&oacute;wił Andrzej Kosendiak</p> Oleksandr Poliakovsky
W sztuce nie ma postępu. W sztuce nie jest tak, że dzieła, które powstały później są doskonalsze od tych, które powstały wcześniej. One są po prostu inne. Nie ma więc problemu by połączyć z sobą utwory powstałe w różnych epokach, nawet na jednym koncercie, a szczególnie w trakcie festiwalu - mówił Andrzej Kosendiak

Jedną z gwiazd nadchodzącego Wratislavia Cantans jest Sir John Eliot Gardiner – wybitny angielski dyrygent, założyciel słynnego na cały świat zespołu English Baroque Soloists. W 2023 roku Gardiner pożegnał się ze sceną na jakiś czas, po tym jak uderzył za kulisami śpiewaka Williama Thomasa. Występ na festiwalu będzie swoistym powrotem dyrygenta do świata muzyki, co niejako odzwierciedla tytuł całego festiwalu.

Partnerzy festiwalu

Partnerami festiwalu Wratislavia Cantans w roku 2025 są:

  •  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Miasto Wrocław,
  • Marszałek Województwa Dolnośląskiego,
  • oraz mecenas tytularny NFM-u: Orlen.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama