Obecni podczas 23 posiedzenia członkowie Wrocławskiej Rady Kultury
- Izabela Duchnowska
- Jarosław Fret
- Agnieszka Franków-Żelazny (przewodnicząca)
- Konrad Imiela
- Janusz Jasiński
- Katarzyna Majewska
- Magdalena Piekarska
- Jerzy Pietraszek
- Tomasz Sysło
- Sylwia Świsłocka-Karwot
- Katarzyna Uczkiewicz (sekretarz)
Goście:
- Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM
- Jacek Pluta, Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UM
Porządek posiedzenia:
1. Realizacja przez Urząd Miasta rekomendacji Wrocławskiej Rady Kultury I kadencji 2. Strategia dla kultury Wrocławia - stan na dziś 3. Wolne wnioski: - Sytuacja wrocławskich neonów - wniosek Tomasza Sysło- Sytuacja w Muzeum Współczesnym Wrocławia – wniosek Marka Gluzińskiego- inne
I. Po przyjęciu porządku obrad przez aklamację Przewodniczącą oddała głos dyrektorowi Jackowi Plucie.1. Jacek Pluta podsumował stan realizacji rekomendacji WRK przez władze miejskiePrzypomniał dokumenty związane z diagnozą stanu kultury. Jej przygotowanie i przedstawienie wyników uznał za kamień milowy, który jednocześnie kończy realizację dokumentu programowego „Kultura obecna”. Dodał, że kultura powinna dostać nowy dokument programowy. Jeżeli chodzi o realizację założonych zadań, wskazał te, które się udały, biorąc pod uwagę kontekst covid, wojny i nowych mieszkańców, a także finansów: ruszył program stypendialny i program pracowni artystycznych, wyzwaniem jest modernizacja Centrum Kultury Zamek. BWA Wrocław dostanie nową siedzibę na ul. Kolejowej, jest nowa modernizacji Impartu.
Nie udało się uruchomienie programu inkubator, Centrum Aktywności Lokalnej Nowe Żerniki. Dyrektor zwrócił uwagę, że program działań prezydenckich jest dwukadencyjny – co Prezydent od początku podkreślał. Za przykład realizacji zapowiedzi prezydenta dotyczących wspierania wszelkich działań na rzecz relacji między środowiskiem artystycznym a władzami wskazał powołanie Wrocławskiej Rady Kultury i organizację Wrocławskiego Kongresu Kultury, a także program pracowni artystycznych, który wkrótce będzie ogłoszony.
Wspieranie czytelnictwa to praca nad rozwojem bibliotek – docelowo jest to program Biblioteka plus – w stronę bardziej społeczną. Program uczestnictwa młodzieży w kulturze Szkoła w mieście zastał w covidzie wstrzymany, ale teraz będzie wznowiony i rozszerzony go także poza Wrocław. Wiele z tych programów i projektów wiąże się z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Obiekt po dawnym kinie Lwów został sprzedany przez DCF w 2019 r. spółce prywatnej, która prowadzi działalność fitness.
Gmina przekazała operze wrocławskiej grunt na scenę letnią i magazyny. Muzeum archidiecezjalne jest nieczynne ze względu na trwający remont i rozbudowę. Muzeum Poczty i Telekomunikacji będzie decyzją Marszałka połączone z muzeum w Lubinie.
2. Magda Piekarska zadała pytanie o plany objęcia programem wsparcia czytelnictwa także działających w mieście księgarń, z których jedna ostatnio zniknęła.
3. Dyrektor Pluta poinformował, że kilka dni temu przedstawiciele urzędu spotkali się z księgarzami i przedstawicielami Wrocławskiego Domu literatury i dyrekcją Wydziału kultury. „Tradycyjne wrocławskie księgarnie stanowią element kulturotwórczy. Jesteśmy także stolicą książki UNESCO. Zmienia się model czytelnictwa i trudno temu przeciwdziałać, a do tego kwestia cen książki. Chcemy wypracować model wsparcia księgarń – program miejski, bazujący na doświadczeniach gdańskich i krakowskich. Widzimy postulaty środowiska i chcemy pomóc. Proponujemy promocję małych księgarń w wydarzeniach miejskich, nowoczesne technologie promocji w sieci itd.” - powiedział.
4. Jerzy Pietraszek dodał, że na spotkanie z księgarzami przybyło 6 przedstawicieli, w tym osoby, które nie potrzebują wsparcia czynszowego. Mówią, że problemem jest cena książki – to jednak nie jest temat dla samorządu.
II.
1. Tomasz Sysło zauważył, że nie ma tu mowy o rekomendacjach WRK, które, wg niego, nie zostały zrealizowane.2. Przewodnicząca oddała głos dyrektorowi Świerczewskiemu.3. Bartłomiej Świerczewski wymienił te rekomendacje, które zostały wdrożone, w tym ustabilizowanie sytuacji kina Nowe Horyzonty, stypendia artystyczne, dbałość o seniorów środowiska kulturalnego, pracownie artystyczne, zwiększenie udziału wrocławskich artystów w działalności wrocławski instytucji kultury - szczególnie działań z lokalnymi społecznościami, informacje o działaniach kulturalnych na portalu wroclaw.pl, otwarcie szeregu nowych przestrzeni dla kultury – rozproszonych na mapie Wrocławia, przygotowanie do upamiętnienia Pawła Jarockiego, przyznanie nagród teatralnych Arlekin, które będą wręczone po raz pierwszy 27 marca w Ratuszu.
4. Izabela Duchnowska zapytała o przyszłość Wrocławskiej Rady Kultury.
5. Jacek Pluta stwierdził, że to będzie decyzja nowego prezydenta.6. Na prośbę Agnieszki Franków-Żelazny dyrektor Świerczewski uzupełnił, informując, że poza trzema wymaganymi ustawowo radami przy prezydencie miasta (pożytku publicznego, ds. osób z niepełnosprawnościami, senioralna) , które działają - przynajmniej teoretycznie - teoretycznie niezależnie od kadencji, pozostałe rady są bezpośrednio związane z kadencjami prezydenckimi.
III. Wolne wnioski
1. O sytuację i przyszłość wrocławskich neonów zapytał Tomasz Sysło. Przewodnicząca dodała pytanie o koszty ich utrzymania.
Bartłomiej Świerczewski zreferował: umowa w sprawie neonów była zawarta w 2014 r. Neony są własnością prywatną, właściciel użyczył je miastu bezpłatnie, ale koszty utrzymania są po stronie miejskiej. dotychczas przez 10 lat utrzymanie neuronów to koszt ok. 500 tys. Obecnie, na etapie negocjacji, właściciel zaproponował swoją wersję umowy, mamy do niej uwagi, które przekazaliśmy właścicielowi. Sprawa wymaga jeszcze uchwały Rady Miejskiej.
Szacujemy, że przez 10 lat koszt utrzymania neonów i Zaułka wyniesie ok. 2 miliony + koszty związane z ubezpieczeniem, utrzymaniem, modernizacją (czyli razem ok. 3 miliony). Proponowana czasem tańsza opcja wykonania kopii neonów z nowocześniejszym źródłem światła jest problematyczna m.in. ze względu na prawa autorskie do tych dzieł sztuki.2.
Pod nieobecność Marka Gluzińskiego Magda Piekarska poruszyła temat listu byłych i obecnych pracowników Muzeum Współczesnego Wrocławia, którzy alarmują w sprawie tego, jak źle dzieje się w tej instytucji, a wymiana pracowników występuje w ogromnym stopniu.
3. Sylwia Świsłocka-Karwot przedstawiła sytuację z punkty widzenia dyrektorki jednostki, określając stan aktualny jako stabilny: „Mamy 19 pracowników, pozyskaliśmy 500 tys. z MKiDN, inne fundusze. Sprawy pracownicze, kadrowe są objęte RODO, więc powinien się nimi zająć organizator”. Dyrektorka MWW dodała, że nie zwalniała pracowników i zrobi wszystko, by wyjaśnić sprawę do końca.4. Dyrektor Świerczewski podkreślił, że urząd także otrzymał ten sam list. „Poprosiliśmy panią dyrektor o wyjaśnienie tych tematów. Uważamy, że to jest część pracy dyrektora”.5. Agnieszka Franków-Żelazny wyraziła przekonanie, że jedyną osobą, która może rozliczać i zwracać się o wyjaśnienie tego typu spraw, jest organizator instytucji kultury. Ponieważ urząd otrzymał list, nasza rola, jako tych, którzy wskazują prezydentowi problem, jest wypełniona.6. Konrad Imiela zapytał o przyszłość festiwalu teatralnego Dialog. 7. Dyrektor Świerczewski zapowiedział, że miasto planuje realizację festiwalu Dialog, w formule zaproponowanej przez dyrektor Meisner, a więc pod kierownictwem Mieczysława Kocura i Olgi Nowakowskiej. Prezydent postanowił, że następna odbędzie się w 2025 r. a kolejne - co dwa lata. Festiwal nie jest zagrożony.
IV. Po wyczerpaniu dyskusji nad wolnymi wnioskami Przewodniczącą WRK podziękowała wszystkim za trzyletnią pracę i zamknęła ostatnie posiedzenia Wrocławskiej Rady kultury pierwszej kadencji.