Krzyżowa-Music. Music for Europe 2018 [PROGRAM]

To już 4. edycja festiwalu, którego pomysłodawczynią jest skrzypaczka Viviane Hagner – dziś także dyrektor artystyczna Krzyżowa-Music. Biorąc wiele razy udział w legendarnym festiwalu muzyki kameralnej Marlboro Music, dostrzegła drzemiący w Krzyżowej potencjał – na podobne wydarzenie w Europie. Marlboro Music powołali muzycy, zmuszeni do opuszczenia Europy na skutek prześladowań przez nazistów. Krzyżowa to z kolei ważne miejsce oporu przeciwko reżimowi hitlerowskiemu, które zyskało rozgłos jako centrum polsko-niemieckiego pojednania.

  • Krzyżowa-Music

    Koncert finałowy Krzyżowa-Music już po raz drugi odbędzie się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem, mat. prasowe


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy odbędzie się w tym roku od 14 do 26 sierpnia 2018 r. W Krzyżowej stawią się muzycy z ponad 20 krajów świata. Po kilkudniowych warsztatach zaprezentują swoje umiejętności podczas kilku koncertów na Dolnym Śląsku z finałem we Wrocławiu.

Zobacz program festiwalu:

Krzyżowa-Music 2018

Krzyżowa-Music 2018

Koncert / Klasyczna
Termin od 14 sierpnia 2018 do 26 sierpnia 2018

Miejsce Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Zobacz

Warsztaty z mistrzami

Podczas festiwalu w Krzyżowej spotka się 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”). Młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należą m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali oraz wielu innych nagród.

O tegorocznym pzebiegu Krzyżowa-Music na konferencji prasowej we Wrocławiu mówili m.in. (od lewej): Aleksandra Królak-Wąsowicz – pełnomocnik zarządu Fundacji „Krzyżowa”, Bente Kahan – prezes Fundacji Bente Kahan, dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu, Matthias von Hülsen – dyrektor generalny Festiwalu Krzyżowa-Music i Tamara Chorąży – koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music

Skorzystają oni rówież z doświadczeń takich legend, jak urodzonego w Niemczech wiolonczelisty pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorqueza, który jest jednym z najbardziej pożądanych muzyków w swojej dziedzinie, altowiolisty i profesora w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volkera Jacobsena czy wybitnego niemieckiego skrzypka Kolja Blachera, który koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie.

Viviane Hagner, skrzypaczka koncertująca na całym świecie, dyrektor artystyczna Festiwalu Krzyżowa-Music

Polską frakcję muzyków reprezentować będą w tym sezonie: Adam Golka, wybitny amerykański pianista pochodzenia polskiego czy znakomity skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Co w repertuarze

Ponad 50 muzyków zgłębi kilkadziesiąt dzieł muzyki kameralnej. Choć wiele utworów jest już ustalonych, znaczna część programu zostanie opracowana podczas warsztatów w Krzyżowej i podana do wiadomości dopiero w dniu koncertu. W programie na pewno pojawi się Trio klarnetowe Johannesa Brahmsa oraz Kwintet smyczkowy Schuberta. Nie zabraknie też dobrze znanych dzieł takich kompozytorów, jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven.

Na 100 lat niepodległości

Zarówno podczas sympozjów naukowych, które będą wydarzeniami towarzyszącymi Krzyżowa-Music, jak i w czasie koncertów planowane jest włączenie do festiwalowego repertuaru utworów wybitnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Spotkanie z Margot Friedländer

Margot Friedländer przeżyła Holocaust jako jedyna z rodziny. Jej ojciec, matka i brat zostali zabici w Auschwitz. Po roku spędzonym w 15 różnych kryjówkach w Berlinie została schwytana przez nazistów i zabrana do Theresienstadt. Przeżyła tam i po wojnie wyjechała z mężem do Nowego Jorku. W 2010 r., po ponad 60 latach pobytu na uchodźstwie, wróciła do Berlina. Jest autorką wspomnień, które zostały wydane w języku niemieckim i angielskim. Margot Friedländer w Krzyżowej przeczyta fragmenty swojej autobiograficznej książki.

Margot Friedländer, źródło: Youtube

Harfa – po raz pierwszy na Krzyżowa-Music

Gościem Krzyżowa-Music będzie też wyjątkowa artystka – harfistka Elsie Bedleem. Tym samym po raz pierwszy na koncertach festiwalu zabrzmi harfa.

Źródło: Youtube

Elsie Bedleem z wyróżnieniem ukończyła studia gry na harfie w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Zdobyła wiele nagród na najważniejszych międzynarodowych konkursach muzycznych. Była stypendystką Akademii Karajana w Berliner Philharmoniker pod opieką Marie-Pierre Langlamet. W latach 2004-2005 była studentką Akademii Muzycznej Hanns Eisler u Marii Graf. Od 2001 r. współpracuje z renomowanymi orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi, a od sierpnia 2006 r. jest solową harfistką Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

Sympozja naukowe

To tradycja festiwalu. Tematyka tegorocznych sympozjów będzie związana z rokiem jubileuszowym 1918-2018. Spotkania, prowadzone w języku angielskim, będą poświęcone rozważaniom, związanym z rolą, którą odgrywali i odgrywają artyści w wielkich zmianach, jakie zachodzą na przestrzeni dziejów. Uczestnicy sympozjów zadadzą sobie też pytania o współczesne wyzwania, stojące przed muzykami. Rozważania te będą przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu artystów festiwalu Krzyżowa-Music.

Patronat nad Festiwalem objęli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec – Jacek Czaputowicz i Heiko Maas.

Zdjęcia: mat. prasowe, YoutubeZgłoś uwagę