Kreatywni z Wrocławia nagrodzeni przez PAN

Trzej naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu docenieni przez Polską Akademię Nauk. Dwaj z nich: prof. Wojciech Niżański i prof. Krzysztof Sośnica, to także laureaci nagrody „30 Kreatywnych Wrocławia”.

  • Prof. Krzysztof Sośnica, fot. Janusz Krzeszowski

    Prof. Krzysztof Sośnica, fot. Janusz Krzeszowski


Prof. Krzysztof Sośnica nagrodzony został przez PAN za cykl 16 artykułów naukowych dotyczących przetwarzania laserowych i mikrofalowych obserwacji do satelitów nawigacyjnych i geodezyjnych. Udoskonalone przez niego metody pozwalają na precyzyjne wyznaczanie orbit sztucznych satelitów. Dzięki nim, na podstawie anomalii w ruchu satelitów, obserwować można zmiany zachodzące na Ziemi, takie jak deformacje skorupy ziemskiej.

– Jeżeli wiemy, po jakich orbitach powinny się poruszać satelity, a po jakich się poruszają, to jesteśmy w stanie ocenić czy coś niepokojącego dzieje się na Ziemi – tłumaczył Krzysztof Sośnica w wywiadzie udzielonym redakcji wroclaw.pl w 2018 roku.

35-letni naukowiec z UPWr jest najmłodszym profesorem tytularnym w Polsce w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.  

Przeczytaj również: Krzysztof Sośnica – niebo jest inspirujące

Twórca Bio Ark wyróżniony

Polska Akademia Nauk nagrodziła także autorów badań nad interseksualizmem, czyli obupłciowością zwierząt. Jest ona powodowana przez różne czynniki, m.in. związane z zanieczyszczeniem środowiska. Badania tego typu zaburzeń u ssaków mogą pomóc w przyszłości w ich badaniach u ludzi. 

Projekt realizowany jest przez naukowców z Wrocławia i Poznania, a wśród nagrodzonych znaleźli się: prof. Stanisław Dzimira, prof. Wojciech Niżański, prof. Marek Świtoński, prof. Izabela Szczerbal, prof. Joanna Nowacka-Woszuk, prof. Monika Stachowiak (Dragan) oraz Paulina Krzemińska. 

prof. Wojciech Niżański

Prof. Wojciech Niżański, fot. Janusz Krzeszowski

Profesor Wojciech Niżański to jeden z inicjatorów stworzenia arki zamrożonych zarodków i gamet ginących gatunków zwierząt – Bio Ark, a także twórca unikatowego na skalę światową Wrocławskiego Banku Nasienia Zwierząt Domowych i Dzikich. Jego badania pomagają ratować przed wyginięciem takie gatunki zwierząt jak żbiki i rysie. W 2019 roku wyróżniony został także w plebiscycie „30 Kreatywnych Wrocławia”.

Przeczytaj również: Wojciech Niżański – twórca nowoczesnej arki dla rysi i żbikówZgłoś uwagę