wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:03

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jacy są wrocławscy wolontariusze. Eliminacje dwóch konkursów

– Pomoc innym jest świetna, motywująca – przyznaje Zofia Kowalik z II klasy XIV LO, uczestniczka konkursu „8 Wspaniałych”, którego zadaniem jest upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. Od poniedziałku do środy trwają rozmowy kandydatów z jury we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Równolegle drugie jury słucha propozycji do wolontaryjnego konkursu dla dorosłych – „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu”. Zwycięzców obydwu konkursów poznamy 20 marca podczas Gali Wrocławskiego Wolontariatu.   

Reklama

Konkurs „8 Wspaniałych” ma już ponad 25 lat, a jego uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych i średnich – indywidualnie oraz jako zespoły. Celem samorządowego konkursu jest „promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu” – czytamy w regulaminie. W tym roku do konkursu przystąpiło 19 grup i 21 indywidualnych uczestników. 

Pomaganie, które wchodzi w krew

Od poniedziałku 3 do środy 5 lutego trwają spotkania kandydatów z jury. Do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przychodzą zarówno pojedynczy uczniowie reprezentujący szkołę, jak i grupy uczniów.

Zofia Kowalik z II klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego jest wolontariuszką od sześciu lat, w konkursie opowiadała o bogatej działalności. – W tym roku jestem wolontariuszem Szlachetnej Paczki, w zeszłym Miejskiej Biblioteki Publicznej, działam w młodzieżowej organizacji charytatywnej non-profit Leo Club w rodzinnym Lesznie, ścinam i przekazuję włosy, a odkąd skończyłam 18 lat oddaję także krew – wylicza licealistka. Bakcyla pomagania chwyciła jeszcze w gimnazjum, kiedy chciała dobrze wykorzystać wolny czas. Dziś nie wyobraża sobie życia bez wolontariatu. Niedawno brała udział w zbiórce zepsutych telefonów komórkowych w szkole. – Trafiły do fiormy, która odzyskuje z nich cenne materiały, zaś pieniądze ze zbiórki trafiły do fundacji w Zoo Wrocław na ochronę konkretnych gatunków zwierząt. 

Paweł Przybył, także drugoklasista, z II Liceum Ogólnokształcącego dołączył do wolontariatu szkolnego, kiedy rozpoczął naukę w liceum. – Kiedy byłem nowy w szkole w ten sposób poznałem wiele osób, przy okazji mogłem pomóc, więc były same plusy – tłumaczy. Dziś ma za sobą udział w zbiórkach żywności, kiermaszach, biegach charytatywnych, uczy też młodych judoków, sam trenuje od 10 lat. Ulubiona akcja wolontariatu?

– Niedaleko naszego liceum jest dom dziecka i kilka razy w roku szkoła organizuje imprezę, przygotowuje salę, posiłek, zaprasza dzieci, a my się nimi opiekujemy, wtedy mam bezpośredni kontakt z ludźmi, co mi sprawia największą przyjemność – przyznaje Paweł Przybył.  

Zespół Młodych Talentów SU z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 18 – od lewej Maksymilian Gąsior, Dominik Pawłowski, Sebastian Sakowski, Alan Ratajczak, Jakub Sowa/fot. Mat

Z kolei zespół Młodych Talentów SU z Technikum nr 3 pod opieką nauczycielki fizyki Renaty Zalewskiej po raz pierwszy wystartował jako drużyna. Łącznie dziewięciu uczniów ma na koncie niemałe sukcesy. W minionym roku szkolnym zebrali ponad tonę nakrętek, a w obecnym już 610 kg, na Górę Grosza udało się im zgromadzić 90 kg groszy, ale jedną z najważniejszych misji była pomoc szkolnemu koledze Fabianowi – m.in. zebrali dla niego 6 tysięcy złotych (wspólnie z parafią na Kozanowie).

Wolontariat dla dorosłych

Konkurs „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu” odbywa się po raz czwarty, a uczestnicy mogą wziąć udział w trzech kategoriach – indywidualnej, zespołowej i rodzinnej. W tym roku do konkursu złosiło się 7 grup i 18 osób. 

– Mamy, oprócz indywidualnego, także wolontariat pracowniczy, w tym duże, światowe korporacje zatrudniające setki osób w mieście. Odczarowują wizerunek firmy, która tylko pomnaża kapitał. Okazuje się, że dzieje się tam wiele bezinteresownego dobra, od pomocy w hospicjum po ochronę przyrody – wyjaśnia Dominik Golema, rzecznik ds. Dialogu Społecznego, członek konkursowego jury.

Z kolei indywidualni wolontariusze to często ci, którzy zaczynali pomagać jako młodzieżowi. 

Dominik Golema przyznaje, że każdy z jurorów konkursu wychodzi codzienne z głową pękającą od przeżyć, inspiracji. – Musimy nagrodzić laureatów, ale nie na zasadzie – ktoś pokonał kogoś. Chcemy łowić wzorce, pokazywać miastu i światu, jak cudownie można żyć dla innych ubogacając siebie – dodaje.  

Zwycięzców konkursów „8 Wspaniałych” (ośmiu) i „Wrocławskie Oblicza Wolontariatu” (po dwóch z każdej kategorii plus wyróżnionych) poznamy 20 marca podczas Gali Wrocławskiego Wolontariatu w Imparcie. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl