wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Więcej stref uspokojonego ruchu we Wrocławiu

We Wrocławiu wciąż powstają nowe strefy uspokojonego ruchu. W tym roku miasto planuje rozszerzyć je o rejon ulicy Brzeskiej, Świstackiego, Stacyjnej, Bolesławieckiej oraz Wędkarzy.

Reklama

Uspokojony ruch obowiązuje obecnie na 584 km z 1600 km dróg miejskich we Wrocławiu. Jest to jedna trzecia wszystkich ciągów komunikacyjnych w mieście. Głównym celem wprowadzanych stref uspokojonego ruchu jest wzrost bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, ale również kierowców korzystających z dróg. W dużej mierze ma to na celu wymuszenie na kierowcach ostrożniejszego sposobu jazdy oraz przykładania większej uwagi na to, co dzieje się na drodze. Statystyki pokazują jasno, że takie rozwiązania się sprawdzają a poważne wypadki w tych miejscach to rzadkość. Nie notuje się również ofiar śmiertelnych i ciężko rannych.

- Podstawową zasadą w strefach jest minimalizacja oznakowania i organizacja wszystkich skrzyżowań jako równorzędne. Początkowo część kierowców zgłasza zastrzeżenia, że odebranie im pierwszeństwa będzie niebezpieczne. Efekt jest jednak odwrotny – przed każdym skrzyżowaniem w strefie kierowcy zwalniają i obserwują otoczenie. W efekcie zdarzeń drogowych jest tu dużo mniej niż na ulicach z pierwszeństwem przejazdu, a poważne wypadki należą do sytuacji bardzo rzadkich – wyjaśnia Tomasz Stefanicki, Oficer Pieszy z Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia. 

Są trzy rodzaje stref uspokojonego ruchu 

-Strefy tempo 30 – maksymalna prędkość wynosi tu 30 km/h. Tych stref jest zdecydowanie najwięcej. Obejmują ulice o jednorodnym charakterze, na których nie prowadzi się ruchu tranzytowego, a przekraczanie jezdni przez pieszych nie powinno być ograniczane. Znaki pionowe są często uzupełniane piktogramami na jezdni. Ponadto wszystkie skrzyżowania w strefie są równorzędne, a co za tym idzie – obowiązuje reguła prawej ręki. Dodatkowo na tych ulicach mogą występować elementy fizycznego uspokojenia ruchu, takie jak progi zwalniające i wyniesienia. 

-Strefy ograniczonej prędkości do 40km/h – Są to drogi, po których kursuje komunikacja miejska. W tej strefie znajduje się kilka ulic z pierwszeństwem przejazdu w obszarze z zabudową mieszkaniową np. ul. Czekoladowa, Redycka, Starościańska. 

-Strefy zamieszkania – prędkość w tych strefach ograniczona jest do 20km/h. Głównie są to ulice dojazdowe do zabudowy mieszkalnej, bez wyodrębnionych chodników. 

Tomasz Stefanicki dodaje, że we Wrocławiu strefami uspokojonego ruchu objęta jest ponad jedna trzecia ulic – licząc długością – i tak naprawdę proces ich wdrażania jest w dużej mierze zamknięty. Nie znaczy to jednak, że nie uzupełniamy luk, zwłaszcza w przypadku, gdy pojawiają się takie wnioski ze strony samorządów osiedli lub bezpośrednio mieszkańców. 

W 2017 r. miasto planuje rozszerzenie strefy uspokojonego ruchu o rejon ulicy Brzeskiej, Świstackiego, Stacyjnej, Bolesławieckiej oraz Wędkarzy. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl