Specjalny pociąg Wrocław-Berlin od ESK 2016
Pociąg do Kultury – jako specjalne weekendowe połączenie kolejowe z Wrocławia do Berlina – wyjechał po raz pierwszy 30 kwietnia 2016 r. przy okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dzięki niemu turyści z Niemiec mogli przyjeżdżać na kulturalne wydarzenia ESK w naszym mieście.
Okazało się, że Kulturzug/Pociąg do Kultury sprawdził się też bardzo dobrze na innych polach, dlatego pozostał w rozkładzie w kolejnych latach, a w roku 2017 otrzymał nawet specjalną nagrodę Europejska Marka Trendu 2017.
Dziś Pociąg do Kultury to nie tylko propozycja dla turystów. – Pociągiem do Kultury przyjeżdżają także rodziny wrocławian, które żyją w Berlinie, a korzystają z piątkowego połączenia Berlin-Wrocław, by odwiedzić bliskich i znajomych. Zresztą pasażerowie tego pociągu to zarówno berlińczycy, mieszkańcy Brandenburgii, wspomniani Polacy żyjący w Niemczech, a także turyści zagraniczni, jak choćby Amerykanie – wyjaśnia Ewa Stróżczyńska-Wille, kuratorka projektu Pociąg do Kultury.
Jaką trasę ma Pociąg do Kultury w 2023?
W tym roku trasa Pociągu do Kultury będzie nieco inna niż zazwyczaj. To połączenie Berlin Lichtenberg-Cottbus-Węgliniec-Bolesławiec-Legnica-Wrocław Główny. – Na trasie przejazdu postój zaplanowaliśmy w Bolesławcu, ponieważ zależy nam, by promować ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku i dać szansę turystom, by mogli także tam spędzić czas – tłumaczy Ewa Stróżczyńska-Wille.
Na co mogą liczyć pasażerowie trasy Wrocław - Berlin?
Różnorodny program spotkań, koncertów, wykładów – na to mogą liczyć pasażerowie na trasie Wrocław – Berlin i z powrotem. Na 17 czerwca jest zapowiadany program wokół troski o środowisko naturalne. Gościem trasy Berlin-Wrocław będzie Dominik Dobrowolski, aktywista, który szczególną uwagę poświęca Odrze.
Ale w Pociągu do Kultury będzie nie tylko eko. Zaplanowano też rozmowy wokół dziedzictwa kulturowego, a ponieważ Dom dla Kultury Op Enheim we Wrocławiu świętuje 5 urodziny pojawią się ludzie kluczowi dla tej prywatnej instytucji kultury, a gośćmi będą przedstawiciele zrzeszenia rzeczników prasowych Berlina (30 czerwca, trasa Berlin-Wrocław).
Tancerze tanga gościć będą na pokładzie pociągu (Wrocław-Berlin) 2 lipca.
Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia i Manja Schüle, minister kultury i nauki Brandenburgii będą podróżować wspólnie 7 lipca (pociąg relacji Berlin-Węgliniec) dyskutować o tym, jak regiony tworzą dzisiejszą Europę. W trakcie podróży, podczas warsztatu, wspólnie z podróżnymi, wykreowany zostanie idealny model regionu europejskiego.
Zaś 16 lipca noc klubowa z didżejem (pociąg Wrocław-Berlin).
Kiedy kursuje Pociąg do Kultury? Ile kosztuje bilet?
Kulturzug/Pociąg do kultury będzie podróżował od 16 czerwca do 2 września 2023, co piątek, sobota i niedziela. Bilet w jedną stronę kosztuje 24,99 euro (116 zł), dzieci do lat sześciu podróżują za darmo, a od 6 do 15 roku życia za szóstego od szóstego roku życia płacą połowę (12,40 euro, 58 zł). Nie ma możliwości przewozu rowerów w „Pociągu do Kultury”.
Szczegóły dotyczące przejazdu Pociągu do Kultury.
Pociąg do Kultury – rozkład jazdy
W tym roku pociąg rusza na trasę w piątek 16 czerwca i będzie kursował pomiędzy Berlinem i Wrocławiem w każdy weekend do 2 września, a więc kolejnej korekty rozkładu jazdy pociągów. Podróż potrwa pięć i pół godziny.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu.
Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!