Miasto podsumowało inwestycje w infrastrukturę prowadzone przez ostatnie trzy lata. Urzędnicy zaprezentowali też plany na okres 2014-2017. Będzie sporo się działo na drogach, mostach i torowiskach.
– Zaplanowane zadania pokazujemy w planie minimum. W tej chwili trwają negocjacje podziału środków unijnych i trudno wszystko z góry określić. Na pewno poza inwestycjami miejskimi będziemy starać się o dofinansowania dla projektów aglomeracyjnych w porozumieniu z partnerami z gmin wokół Wrocławia – zapowiedział Maciej Bluj, wiceprezydent miasta.
W poprawienie stanu infrastruktury Wrocław w latach 2010-2013 zainwestował 1,4 mld złotych. Z ważniejszych inwestycji już zakończonych warto wymieć m.in. budowę obwodnicy śródmiejskiej, budowę infrastruktury wokół stadionu czy budowę ul. Granicznej. W tym samym czasie przebudowano również sporo ulic, m.in. Pułaskiego, Krakowską, Świeradowską, Grabiszyńską czy Bardzką.Wrocławskie drogi - inwestycje (zdjęcia PRZED i PO)
Na liście dużych inwestycji wpisanych do planów miejskich jest m.in. budowa obwodnicy Leśnicy, budowa alei Wielkiej Wyspy, ul. Nowogorlickiej, ul. Racławickiej, ul. Gwizdanowskiej. Łącznie na wszystkie inwestycje w infrastrukturę drogową miasto chce wydać do 2017 roku ponad 1,1 mld złotych.
Sporo wrocławskich ulic zostanie przebudowana. Część z inwestycji już wystartowała, część jest jeszcze na etapie planowania. W trzy lata ma zostać przebudowanych 14 kilometrów dróg miejskich. Do tego ma powstać specjalna, wydzielona trasa dla transportu zbiorowego, tzw. metrobusu na Nowy Dwór od ulicy Nowodworskiej do Góralskiej. W 2014 roku ma zakończyć się etap tworzenia koncepcji i dokumentacji. Realizacja i budowa planowana jest na lata 2015-2016.
Około 200 mln złotych miasto planuje wydać w ciągu najbliższych lat na poprawę stanu już istniejących dróg. Chodzi o torowiska, chodniki, nawierzchnię dróg i remonty mostów. Na liście ulic do naprawy jest ponad 20 pozycji.
Poza drogami zostaną odnowione również wrocławskie mosty. Większość inwestycji sfinansuje miasto Wrocław, do kilku dołoży się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.
Za około 9 milionów złotych powstaną też nowe sygnalizacje świetlne. Mają poprawić bezpieczeństwo. W planach do roku 2017 wymienionych jest kilkanaście lokalizacji.
Wrocław planuje wydać 24 mln złotych na poprawę stanu torowisk. Poza inwestycjami, które już trwają (torowisko Grabiszyńska), planowane są prace m.in. na pętli Zawalna i na ul. Wróblewskiego. Poza tym torowiska zyskają nowoczesne zwrotnice i rozjazdy, które pozwolą tramwajom szybciej pokonywać skrzyżowania.
W planach jest również sporo inwestycji rowerowych. Do 2017 roku we Wrocławiu ma powstać dodatkowych 50 kilometrów tras dla rowerzystów. Miasto planuje wydać na ten cel około 24 mln złotych. Powstaną nowe drogi rowerowe, śluzy i parkingi. Podobne sumy będą przeznaczone na inicjatywy lokalne, czyli inwestycje zgłaszane przez mieszkańców. W ten sposób nową nawierzchnię zyska tylko w tym roku m.in. ulica Blacharska, Sygnałowa, Ułańska czy Jarocińska.
ZOBACZ, JAK ZMIENIŁ SIĘ WROCŁAW
JK