wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. Coraz więcej wrocławian jeździ rowerami. Mamy najnowsze dane dotyczące ruchu rowerowego w stolicy Dolnego Śląska
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu konferencja prasowa dotycząca pomiarów ruchu rowerowego we Wrocławiu. Tablicę z danymi trzyma Monika Kozłowska-Święconek, dyr. biura zrównoważonej mobilności UM. Po prawej stoi Ula Jagielnicka z biura zrównoważonej mobilności UM. fot. Maciej Kulczyński
Na zdjęciu konferencja prasowa dotycząca pomiarów ruchu rowerowego we Wrocławiu. Tablicę z danymi trzyma Monika Kozłowska-Święconek, dyr. biura zrównoważonej mobilności UM. Po prawej stoi Ula Jagielnicka z biura zrównoważonej mobilności UM.

Wrocławianie pokochali rowery! Tak wynika z najnowszych pomiarów ruchu rowerowego w mieście. Badanie przeprowadzono w 2022 r. na 14 wybranych, dużych skrzyżowaniach w stolicy Dolnego Śląska. Okazuje się, że najbardziej popularne miejsce rowerowe we Wrocławiu to krzyżówka ulic - Powstańców Śląskich i Swobodnej. Przejeżdża tam ponad tysiąc jednośladów na godzinę.

Reklama

Pomiary ruchu rowerowego organizowane są we Wrocławiu co dwa lata. W tym roku wydział inżynierii miejskiej UM Wrocławia zlecił przeprowadzenie badań na 14 wybranych, największych skrzyżowaniach.  

Z pomiarów wynika, że mieszkańcy naszego miasta w coraz większej liczbie przesiadają się na jazdę na jednośladach. W 2022 roku ruch rowerowy jest od ok. 6 do nawet 17 procent wyższy niż w 2018 roku.
Ula Jagielnicka, biuro zrównoważonej mobilności urzędu miejskiego Wrocławia.

Zaznaczmy, że badanie zrobiono też w 2020 roku, ale był to okres pandemii, gdzie większość wrocławian pracowała zdalnie. Dlatego te wyniki nie są miarodajne i zdecydowano się porównać lata 2022 i 2018. Szczególną uwagę warto zwrócić na trzy miejsca.

Skrzyżowanie ulic: Powstańców Śląskich i Swobodna

To miejsce, w którym mamy największy ruch rowerowy w całym Wrocławiu. Przejeżdża tędy nawet ponad tysiąc rowerzystów na godzinę. To więcej o ponad 11 procent niż w 2018 roku. Najwięcej osób na jednośladach spotkamy tu pomiędzy godz. 16 i 17. 

Skrzyżowanie ulic: Braniborska i Nabycińska

Ruch rowerowy wzrósł w tym miejscu o ponad 10 procent w stosunku do 2018 roku. Tu warto dodać, że w ubiegłym roku otwarto drogę rowerową wzdłuż TAT, która jako równoległa do Braniborskiej stanowi dla niej wygodną alternatywę. Mimo to po skrzyżowaniu Braniborskiej z Nabycińską porusza się więcej rowerzystów niż cztery lata temu a TAT wybiera kolejnych 190 rowerzystów na godzinę. 

Ulica Grabiszyńska i skrzyżowanie z Piłsudskiego

Trasę rowerową wzdłuż ul. Grabiszyńskiej oddano do użytku pod koniec 2018 roku. Od tego czasu ruch rowerowy wzrósł na tej ulicy o prawie 550 proc.

Przykład budowy drogi rowerowej na ul. Grabiszyńskiej pokazuje starą prawdę, czyli - wybudujcie drogę dla rowerów, a przyjadą rowerzyści.
Monika Kozłowska-Święconek, dyr. biura zrównoważonej mobilności

Natomiast na skrzyżowaniu ulic Grabiszyńskiej z Piłsudskiego ruch rowerowy wzrósł w 2022 r. w porównaniu do 2020 r. o prawie 17 proc. A po samej ul. Grabiszyńskiej przejeżdżało w 2022 r. aż 285 rowerzystów na godzinę w porównaniu do jedynie 44 w roku 2018.

Badanie natężenia ruchu rowerowego we Wrocławiu kosztowały ok. 5 tys. zł

Na koniec, dodajmy że badanie natężenia ruchu rowerowego we Wrocławiu, zrealizowane w czerwcu 2022 roku, kosztowało około 5 tys. zł i nie było kompleksowym badaniem ruchu, które kosztowałoby około 4 mln. zł. Bowiem taką sumę, mniej więcej, zapłaciły inne duże miasta robiące takie badanie w bieżącym roku. Natomiast we Wrocławiu po raz ostatni podobne, tak duże badanie zostało przeprowadzone w 2018 roku.  

Tutaj powstaną nowe stacje Wrocławskiego Roweru Miejskiego

  • Pełczyńska (dworzec kolejowy)
  • Starodębowa (przystanek kolejowy)
  • Przy Torze (przystanek kolejowy)
  • Kopycińskiego / Drabika
  • Ziemniaczana / Boiskowa
  • Czarnuszkowa / Waniliowa
  • Port Lotniczy
  • Bierutowska
  • Grapowa / Sygnałowa Ibn Siny Awicenny (dworzec kolejowy)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl