Stoi już pierwszy peron
Prace przy budowie nowego fragmentu ul. Lutosławskiego i Asfaltowej rozpoczęły się w marcu br. roku. Na początek skorygowano grunt, a także wyrównano i wyprofilowano teren. Powstał już pierwszy przystanek i kilkusetmetrowy fragment krawężnika z tzw. „zębami rekina”, czyli specjalnymi betonowymi przeszkodami, które zapobiegną niszczeniu zieleni przez auta. A będzie jej tam dużo.
W miejscu, w którym wcześniej rosło zboże czy kukurydza zasadzimy 202 drzew. Będą to głównie dęby, klony, platany, olsze i kilkanaście tysięcy krzaków. Wzdłuż drogi będzie więc naprawdę zielonoKrzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich
Budowa krawężników oznacza, że robotnicy przeszli do fazy drogowej. – W większości przypadków mamy już zakończone prace związane z budową sieci podziemnych, czyli kanalizacji, energetyki, sieci MKT (Miejskie Kanały Technologiczne, przyp. red.), od których musieliśmy zacząć, aby móc drogę wybudować – informuje Krzysztof Świercz.
Na nowej drodze powstaną m.in. przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych, droga rowerowa, chodnik a także, na skrzyżowaniu ulic Smardzowskiej, Lutosławskiego i Asfaltowej, rondo.
Przy powstającej szkole powstanie również zatoka postojowa o nazwie „Kiss and Ride”, czyli specjalnie wyznaczone miejsce służące do krótkiego postoju.
Galeria zdjęć
Nowa droga i nowa szkoła
Przebudowa ulic mocno związana jest z budowanym w tym miejscu zespołem szkolno-przedszkolnym.
Założenie jest takie, że budowa ulic musi się zakończyć przed oddaniem do użytku szkoły. Dzieci mają pójść do niej we wrześniu 2023 roku i wtedy także ta droga będzie gotowaKrzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich
Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Asfaltowej przyjmie łącznie 1200 dzieci – ok. 200 w przedszkolu i 1000 w szkole podstawowej.
– Te dwie inwestycje są kluczowe dla tego rejonu. Jedna musi być gotowa wcześniej, druga troszeczkę później. Są one ze sobą bardzo ściśle i mocno powiązane. Jedna bez drugiej nie miałaby racji bytu – zaznacza Krzysztof Świercz.
Ul. Asfaltowa była taką tylko z nazwy
Ul. Asfaltowa pomiędzy ul. Pawią i Buforową, od dawna prosiła się o remont.
Ta ulica tak naprawdę w 90% była duktem wydeptanym z błotem po kolana, musimy więc wyremontować tę drogę tak, aby była ona komfortowa dla dzieci, które będą uczyły się w powstającym zespole szkolno-przedszkolnym. Fragment ulicy Lutosławskiego wybudował deweloper, a pozostały fragment jest właśnie realizowany. Ulica Asfaltowa już z nazwy będzie ulicą Asfaltową, bowiem będzie tam ułożona masa bitumicznaKrzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich
Za prace zarówno nad ulicą Asfaltową i Lutosławskiego, jak i zespołem szkolno-przedszkolnym odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.
Koszt pierwszej budowy wynosi ponad 12 mln zł, a drugiej blisko 48 mln zł.