wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Trwa budowa ulic Asfaltowej i Lutosławskiego na Wojszycach. Zobacz zdjęcia
Ul. Asfaltowa i Lutosławskiego gotowe będą przed wrześniem 2023 r. fot. Zarząd Inwestycji Miejskich
Ul. Asfaltowa i Lutosławskiego gotowe będą przed wrześniem 2023 r.

Wybudowano już sieć podziemną na blisko kilometrowy odcinku ul. Asfaltowej. W chwili obecnej trwają natomiast prace brukarskie przy układaniu krawężników. Zobacz, co dzieje się na budowie ważnej drogi na Wojszycach.

Reklama

Stoi już pierwszy peron

Prace przy budowie nowego fragmentu ul. Lutosławskiego i Asfaltowej rozpoczęły się w marcu br. roku. Na początek skorygowano grunt, a także wyrównano i wyprofilowano teren. Powstał już pierwszy przystanek i kilkusetmetrowy fragment krawężnika z tzw. „zębami rekina”, czyli specjalnymi betonowymi przeszkodami, które zapobiegną niszczeniu zieleni przez auta. A będzie jej tam dużo.

W miejscu, w którym wcześniej rosło zboże czy kukurydza zasadzimy 202 drzew. Będą to głównie dęby, klony, platany, olsze i kilkanaście tysięcy krzaków. Wzdłuż drogi będzie więc naprawdę zielono
Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich

Budowa krawężników oznacza, że robotnicy przeszli do fazy drogowej. – W większości przypadków mamy już zakończone prace związane z budową sieci podziemnych, czyli kanalizacji, energetyki, sieci MKT (Miejskie Kanały Technologiczne, przyp. red.), od których musieliśmy zacząć, aby móc  drogę wybudować – informuje Krzysztof Świercz.

Na nowej drodze powstaną m.in. przystanki autobusowe, przejścia dla pieszych, droga rowerowa, chodnik a także, na skrzyżowaniu ulic Smardzowskiej, Lutosławskiego i Asfaltowej, rondo.

Przy powstającej szkole powstanie również zatoka postojowa o nazwie „Kiss and Ride”, czyli specjalnie wyznaczone miejsce służące do krótkiego postoju. 

Galeria zdjęć

Nowa droga i nowa szkoła 

Przebudowa ulic mocno związana jest z budowanym w tym miejscu zespołem szkolno-przedszkolnym.

Założenie jest takie, że budowa ulic musi się zakończyć przed oddaniem do użytku szkoły. Dzieci mają pójść do niej we wrześniu 2023 roku i wtedy także ta droga będzie gotowa
Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich

Zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Asfaltowej przyjmie łącznie 1200 dzieci – ok. 200 w przedszkolu i 1000 w szkole podstawowej.

– Te dwie inwestycje są kluczowe dla tego rejonu. Jedna musi być gotowa wcześniej, druga troszeczkę później. Są one ze sobą bardzo ściśle i mocno powiązane. Jedna bez drugiej nie miałaby racji bytu – zaznacza Krzysztof Świercz.

Ul. Asfaltowa była taką tylko z nazwy

Ul. Asfaltowa pomiędzy ul. Pawią i Buforową, od dawna prosiła się o remont.

Ta ulica tak naprawdę w 90% była duktem wydeptanym z błotem po kolana, musimy więc wyremontować tę drogę tak, aby była ona komfortowa dla dzieci, które będą uczyły się w powstającym zespole szkolno-przedszkolnym. Fragment ulicy Lutosławskiego wybudował deweloper, a pozostały fragment jest właśnie realizowany. Ulica Asfaltowa już z nazwy będzie ulicą Asfaltową, bowiem będzie tam ułożona masa bitumiczna
Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich

Za prace zarówno nad ulicą Asfaltową i Lutosławskiego, jak i zespołem szkolno-przedszkolnym odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.

Koszt pierwszej budowy wynosi ponad 12 mln zł, a drugiej blisko 48 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl