wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Bezpieczna droga do szkoły. Wrocław przygotowuje oznakowanie na rozpoczęcie roku szkolnego

Odmalowane przejścia dla pieszych, wzmożone patrole Straży Miejskiej, wizyty funkcjonariuszy policji w szkołach i apele do kierowców o ostrożną jazdę. Rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego jak co roku towarzyszy akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. Celem licznych działań prewencyjnych i edukacyjnych jest zwiększenie świadomości zarówno kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu, a co za tym idzie – poprawa bezpieczeństwa uczniów.

Reklama

Odnowione przejścia dla pieszych przy szkołach

Realizowany przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, Oficer Pieszą, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu i Straż Miejską program „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczął się już w połowie sierpnia. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego ZDiUM wystartował z odnawianiem przejść dla pieszych w otoczeniu szkół. Prace obejmowały również montaż dodatkowego oznakowania, balustrad, słupków blokujących oraz wysp separujących. 

To kolejny rok, w którym podejmujemy działania, aby dzieci w drodze do szkoły były bezpieczne. Chcemy zachęcać dzieci do przemieszczania się w sposób aktywny i przekonywać rodziców, by pozwalali dzieciom samodzielnie docierać do szkoły. Tworzenie odpowiednich warunków w najbliższym otoczeniu wejścia do szkoły to jedno z istotnych działań w kierunku zmiany nawyków komunikacyjnych najmłodszych.
Anna Szmigiel-Franz, Oficer Piesza z Biura Zrównoważonej Mobilności

„Zebra” wita dzieci przed szkołami

Głównym zadaniem oznakowania przy szkołach jest zagwarantowanie bardzo dobrej widoczności także po zmierzchu i w warunkach dużej wilgotności. Linie namalowane na jezdni muszą charakteryzować się odpowiednią trwałością, być odporne na ścieranie i zabrudzenia, a także zapewniać właściwy poziom odblaskowości przez cały okres użytkowania.

Podczas prac wykorzystujemy specjalną farbę drogową. Oznakowanie jest również odblaskowe i przeciwpoślizgowe. Odblask uzyskuje się poprzez posypanie powierzchni mikrokulkami szklanymi. W czasie naszej akcji zużywamy nawet do 2,5 ton odblaskowych mikrokulek.
Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta

W ciągu dwóch tygodni sierpnia ZDiUM odświeżył 40 proc. przejść dla pieszych. Docelowo odmalowanych zostanie od 450 do 500 przejść przy 122 szkołach we Wrocławiu.

Bezpiecznie na rozpoczęciu roku szkolnego

W czwartek, 1 września, nad bezpieczeństwem uczniów w drodze do szkoły będzie czuwała wrocławska Straż Miejska. Bezpośrednim nadzorem zostanie objętych 7 placówek oświatowych, w pobliżu których zanotowano zwiększone zagrożenia komunikacyjne. W późniejszym terminie strażnicy swoimi działaniami obejmą 19 szkół podstawowych, a szczególną uwagę zwrócą na bezpieczeństwo uczniów klas 0-3

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa na drodze. Niewielki wzrost i często ograniczone pole widzenia, spowodowane często nieprawidłowym parkowaniem kierowców samochodów - zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych - prowadzą do tego, że dzieci dostrzegają zagrożenia ze strony jadących samochodów zbyt późno albo niewłaściwie oceniają sytuację. Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, raz jeszcze zwracamy się do kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności i zwiększonej uwagi w pobliżu szkół.
Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia

Program „Bezpieczna droga do szkoły” przez cały rok

W ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” miasto kontynuuje akcję „Szkolna Ulica” – w tym roku w nowym wydaniu. 

Planujemy wrócić do szkół, w których realizowaliśmy działania pilotażowe, by przeprowadzić ewaluację zrealizowanych działań i wypracować lepszy model wdrożeń w kolejnych latach.
Anna Szmigiel-Franz, Oficer Piesza z Biura Zrównoważonej Mobilności

Ponadto Biuro Zrównoważonej Mobilności od kilku lat we wrocławskich placówkach oświatowych prowadzi program „Młodzi – aktywnie zMOBILizowaNI” polegający na kompleksowej edukacji w zakresie aktywnej mobilność, w szczególności praktycznego korzystania z roweru. Program przez edukację i promocję przemieszczania się pieszo, rowerem i innymi urządzeniami transportu osobistego ma na celu zmianę przyzwyczajeń transportowych wśród najmłodszych wrocławian oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa w drodze do szkoły. W tym roku szkolnym w zajęciach edukacyjnych weźmie udział kolejnych kilkuset uczniów i nauczycieli wychowania komunikacyjnego.

Policja zadba o bezpieczeństwo w pobliżu szkół

„Bezpieczna droga do szkoły” to akcja realizowana między innymi przez funkcjonariuszy policji, których aktywność nie ogranicza się do wzmożonej służby w obrębie placówek oświatowych. Policjanci tradycyjnie już odwiedzą wrocławskie szkoły i przeprowadzą szereg działań edukacyjnych, rozmawiając z uczniami o ich bezpieczeństwie.

– To jednak nie powinno być wszystko, bo każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo swojego dziecka. Czasami wystarczy kilka chwil wspólnej rozmowy, aby razem przypomnieć sobie podstawowe zasady, które obowiązują wszystkich pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu. Dobrym pomysłem jest także, w ramach np. wspólnego spaceru, pokazanie swojemu dziecku najbezpieczniejszej drogi do szkoły. Pamiętaj, jak ważne jest, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do jej pokonania i nie zapominaj, że to właśnie Ty jesteś dla swojej pociechy największym autorytetem i Twoje zachowania będzie naśladować, przemieszczając się w ruchu – apelują do rodziców funkcjonariusze policji.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl