wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kolejne podwórko na Kleczkowie w remoncie. Będzie siłownia terenowa

Od kilku tygodni we wnętrzu podwórzowym w kwartale ulic Kleczkowska – Zegadłowicza – Kraszewskiego – Struga na wrocławskim Kleczkowie trwają prace budowlano-porządkowe. Wykonywana jest utwardzona droga wewnętrzna, mają się pojawić wiaty śmietnikowe i terenowa siłownia. To wszystko wydarzy się jeszcze tego lata.

Reklama

Stary Kleczków to ta część miasta, której potrzeba trochę więcej gospodarskiego oka. Zabudowany w większości poniemieckimi kamienicami, z których nieliczne przeszły kapitalny remont, również w tzw. obejściu ma jeszcze sporo luk do zapełnienia, choć pewne rzeczy, służące wygodzie mieszkańców, już się zadziały. 

Przywołać tu należy choćby rewitalizację podwórka między ulicami Zegadłowicza – Siemieńskiego – Kraszewskiego – Kleczkowską, której dokonano kilka lat temu, przystosowując teren do wypoczynku i zabawy, a także bardziej go zazieleniając. 

Teraz przyszła pora na kolejną dużą podwórzową przestrzeń, ograniczoną ulicami Kleczkowska – Zegadłowicza – Kraszewskiego – Struga. Właśnie trwają tam prace nad budową drogi wewnętrznej, osłon śmietnikowych oraz siłowni terenowej. Inwestorem jest gmina Wrocław, którą reprezentuje spółka Wrocławskie Mieszkania. Wykonawcą – firma Consilium IDE z Trzebnicy. Koszt robót to ponad 257 tys. zł.

Jak się zmieni podwórko

Na tym podwórku istnieje już ogrodzony plac zabaw dla dzieci, który montowano jakiś czas temu, i dzieciaki chętnie z niego korzystają. W części podwórze jest zadrzewione i zakrzewione – w dużej mierze to zasługa niektórych mieszkańców, pielęgnujących rośliność w pobliżu swoich kamienic. 

Dobra wiadomość jest taka, że w wyniku trwającej właśnie rewitalizacji pojawią się nowe nasadzenia i trawniki. Miejsce na pewno się znajdzie, bo teren tego podwórza jest naprawdę spory.

Wśród nowych nasadzeń znajdą się:

  • cyprys Lawsona (10 szt.), drzewko z amerykańskim rodowodem, chętnie sadzone w Europie, które osiąga maksymalną wysokość 4-5 m, mające gęste szaroniebieskie ulistnienie;
  • katalpa (7 szt.) – dorasta do 10-20 m wysokości, ma gruby pień i gęsto ulistnioną koronę o kształcie parasola. 

Żeby odpowiednio wykonać nową nawierzchnię pod drogę dojazdową do śmietników i terenową siłownię, należało przeprowadzić korytowanie gruntu i jego wywóz. Duża koparka przez kilka dni dokonywała takiej operacji.

Zrewitalizowana nawierzchnia będzie oddzielona krawężnikami i obrzeżami. 

Pojemniki na śmieci, usytuaowane teraz w dwóch przeciwległych częściach podwórza i najczęściej stawiane „po uważaniu”, będą po remoncie ukryte pod stalowymi wiatami z ażurową drewnianą obudową i postawione na betonowych fundamentach.

Na podwórku pojawią się też nowe ławki parkowe z oparciami, zbudowane z ocynkowanej stali i drewna.

Z pewnością na miano podwórkowej atrakcji zasługiwać będzie...

siłownia terenowa 

...ze swoimi sportowym wyposażeniem. Ma być wysoki na 188 cm orbitrek, urządzenie Biegacz (wys.187 cm) oraz urządzenie – konfiguracja „wyciąg górny” i „wyciskanie siedząc” (wys. 218 cm).

W siłowni pod chmurką będzie także parkour, zaprojektowany w systemie rurowym – kompilujący wszelkiego rodzaju barierki, poręcze i drążki.

Prace na kleczkowskim podwórzu zaplanowano na 12 tygodni. Wykonawca wszedł na teren robót w połowie czerwca br. 

Szanujmy, co nasze – osiedlowe 

Podwórka starego Kleczkowa mają jedną dobrą cechę – są zazwyczaj duże, a to zwłaszcza z punkt widzenia najmłodszych mieszkańców świetna sprawa. Gorzej, że latami nie przejmowano się zbytnio ani ich wyglądem, ani funkcjonalnością, a one zaczęły coraz bardziej przypominać „krajobraz po bitwie”.

Prawdą jest także, że do tej podwórkowej zapaści, oznaczającej często smród, brud etc., dokładali się regularnie, i niestety często czynią to nadal, okoliczni mieszkańcy w różnym wieku lub osoby, które szukają oazy do celów konsumcyjnych. Porozrzucane śmieci, połamane drzewa, zniszczone ławki – to jak najbardziej ludzkie dzieło.

Mimo że na podwórkach stoją pojemniki, pozwalające na segregowanie odpadów, tylko niewiele osób tak naprawdę się tym przejmuje.

Właściele psów chętnie zaś korzystają z dużej podwórkowej przestrzeni, żeby każdego dnia, po kilka razy dziennie, ulżyć swoim pupilom, a te zostawiają po sobie sterty cuchnących śladów. A obok bawią się dzieci.

Niestety, jeśli sami mieszkańcy nie wezmą się w karby i nie zaczną traktować części wspólnych jak swojego, a nie jak „państwowego, czyli niczyjego”, wszelkie ulepszenia, udogodnienia czy nowo posadzona roślinność długiego żywota na zrewitalizowanych podwórkowych przestrzeniach nie będą miały.

I my chyba tego nie chcemy...?

Zdjęcia: www.wroclaw.pl 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

Powódź na Dolnym Śląsku