wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:41

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Katalog i wystawa: Leon Podsiadły „Bel Air” – pamięci Artysty

Fundacja Art Transparent i Departament Spraw Społecznych – Wydział Kultury UM, przy wsparciu rektora ASP prof. Wojciecha Pukocza, wydali katalog, ukazujący twórczość i ostatnią wystawę zmarłego w ub.r. wybitnego rzeźbiarza Leona Podsiadłego. Wystawa pn. „Bel Air” miała miejsce w galerii Mieszkanie Gepperta w 2017 r. Prezentowała fotografie, rzeźby i grafiki, zainspirowane pobytem Profesora i jego rodziny w Gwinei w latach 1965-1970. 

Reklama

Obecnie, do końca maja, można także obejrzeć wybrane ze wspomnianej wystawy fotografie autorstwa prof. Leona Podsiadłego, wyeksponowane w plenerze, w Galerii Szewska, a katalog przejrzeć online albo otrzymać „w naturze” od Fundacji Art Transparent.

Leon Podsiadły: „Bel Air”

Leon Podsiadły: „Bel Air”

Wystawa
Termin od 30 kwietnia 2021 do 30 maja 2021

Miejsce Galeria Szewska

Zobacz

Wspomnienie o artystach

Wystawa prac Leona Podsiadłego, która powstała we współpracy z jego córką Magdą Podsiadły, według idei Karoliny Bieniek i pod opieką kuratorską Michała Bieńka z Fundacji Art Transparent, trwała w Mieszkaniu Gepperta od 15 września do 13 października 2017 r.

Córka artysty pomogła również w stworzeniu katalogu, upamiętniającego historię życia i twórczości profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, który zmarł z powodu COVID-19 w listopadzie ub.r. Publikacja dokumentację wystawy „Bel Air” sprzed czterech lat.

Prof. Leon Podsiadły na wernisażu swojej wystawy, 15 września 2017 r., fot. Małgorzata Kujda/Art Transparent

Zwiedzający ekspozycję w galerii Mieszkanie Gepperta mieli okazję poczuć klimat pobytu rodziny Podsiadłych w Afryce – głównie w Konakry, stolicy Gwinei, gdzie prof. Leon Podsiadły wykładał na tamtejszej uczelni artystycznej. Posłużyły temu fotografie, rzeźby i grafiki, zainspirowane tym pobytem (1965-1970), a także oryginalne rzeźby afrykańskie.

Z katalogu „Bel Air”, źródło: Art Transparent

Jedną z nich była plemienna rzeźba, podarowana małżeństwu Geppertów po powrocie do Wrocławia, która wraz z pochodzącym z 1970 r. listem Hanny Krzetuskiej-Geppertowej, adresowanym do rodziny Podsiadłych rezydujących w Konakry, symbolicznie scaliła ostatnią wystawę Profesora z miejscem, w którym została zaprezentowana – galerią Mieszkanie Gepperta (dawnym mieszkaniem i pracownią Hanny Krzetuskiej-Geppertowej i prof. Eugeniusza Gepperta). Miejscem, w którym rodziła się powojenna historia sztuki we Wrocławiu, w którym spotykała się – współtworzona przez Leona Podsiadłego – tzw. Grupa (Szkoła Wrocławska). 

Z katalogu „Bel Air”, źródło: Art Transparent

Obejrzyj lub zamów katalog

Ducha tamtej wystawy oddaje, a także podkreśla znaczenie twórczości Leona Podsiadłego w kontekście jego wrocławskiej aktywności (przypomnijmy – Profesor jest m.in. autorem pomnika Kopernika przy ul. Piotra Skargi, był profesorem wrocławskiej ASP, jurorem i ekspertem licznych miejskich konkursów artystycznych) właśnie katalog „Leon Podsiadły: Bel Air” – do obejrzenia online, ale można go także mieć w wersji oryginalnej.

Z katalogu „Bel Air”, źródło: Art Transparent

Co zrobić, żeby otrzymać katalog wprost od Fundacji Art Transparent? Wystarczy napisać taką prośbę pod adres: [email protected] i być przygotowanym na odbiór przesyłki za zaliczeniem pocztowym. Warto się pospieszyć, ponieważ nakład katalogu jest ograniczony do 300 sztuk.

Plenerową wystawę i katalog stworzyła Grupa Projektor (Joanna Jopkiewicz, Paweł Borkowski). Publikację sfinansowano ze środków gminy Wrocław. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl