Artystycznie o Gwinei na wystawie prac Leona Podsiadłego

Akcja, podczas której udało się zebrać ponad 160 tys. zł na książki dla dzieci z Gwinei, dobiega końca. Z sukcesem. – Pamiętajmy, że mamy do czynienia z miejscem bardzo oddalonym od nas geograficznie i kulturowo i z dzieciakami z tego dalekiego kraju, którym warto było pomóc. I setki osób to zrobiły – mówi koordynatorka akcji Karolina Bieniek.

  • Gwinea, Leon Podsiadły

    Gwinea, druga połowa lat 60., fot. Leon Podsiadły


Okazuje się, że nie tylko tytuł Światowej Stolicy Książki, który połączył Wrocław z Konakry, owocując akcją „podręcznikową”, to realne związki obu miast i krajów. Łączą je bowiem – jak podkreśla Karolina Bieniek z Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent – niesamowicie ciekawe relacje historyczne.

Wrocław bliżej Konakry

– Przekonałam się o tym, dzięki różnym ludziom, których spotkałam, że są we Wrocławiu twórcy, artyści, którzy w Gwinei mieszkali i pracowali w latach 60. i 70., a potem jeszcze tam podróżowali. Gdy byłam na spotkaniu z premierem Gwinei, on wspomniał na przykład pana z jego szkoły, który uczył go fizyki i był Polakiem. Takie rzeczy są warte opowiedzenia. Dlatego zadałam sobie pytanie – czy skoro prowadzimy taką zbiórkę na rzecz gwinejskich dzieci, to dlaczego nie pokazać także wrocławianom tych historii? Dlatego 15 września kończy się zbiórka, ale my zaczynamy wystawę prac prof. Leona Podsiadłego, który przed laty mieszkał i pracował w Gwinei. Temu pokazowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć jego córki Magdy Podsiadły, która wraz z rodziną mieszkała w Konakry – mówi Karolina Bieniek, pomysłodawczyni wystawy, której kuratorem jest – Michał Bieniek, współzałożyciel Art Transparent i szef Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Oboje są tegorocznymi Kreatywnymi Wrocławia.

Wyprawa do Bel Air

Wystawa „Bel Air” to podróż do lat 60. i 70. ubiegłego stulecia (gdy trwała wymiana gospodarcza, intelektualna i naukowa pomiędzy Gwineą a krajami bloku wschodniego) za sprawą niezwykłych prac wrocławskiego rzeźbiarza prof. Leona Podsiadłego. Są wśród nich fotografie, rzeźby i grafiki, zainspirowane pobytem prof. Podsiadłego w Gwinei w latach 1965-1970, a także wybór oryginalnej rzeźby afrykańskiej, której dziś już w Afryce, poza nielicznymi muzeami, nie ma. Jest za to w bogatej kolekcji rodziny Podsiadłych. Tę wizualną gwinejską opowieść uzupełnia na wystawie rozmowa ojca z córką, Magdą Podsiadły, która po wielu latach powraca do Konakry, by odnaleźć uczniów ojca i odwiedzić tamtejszy dom swojej rodziny.

„Bel Air” – wystawa prof.  Leona Podsiadłego

„Bel Air” – wystawa prof. Leona Podsiadłego

Wernisaż / Wystawa
Termin od 15 września 2017 18:00 do 13 października 2017 23:59

Miejsce Galeria Mieszkanie Gepperta

Zobacz

O autorach

Leon Podsiadły: urodzony w 1932 r. we Francji, rzeźbiarz, malarz i rysownik. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1952-1956). Profesor uczelni artystycznych w Konakry (Gwinea), Wrocławiu i Opolu. Kierownik Katedry Rzeźby i dziekan Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (1980-1986). Członek oraz uczestnik wystaw Grupy Wrocławskiej. Laureat wielu nagród w dziedzinie rzeźby. Wychowawca kilku pokoleń rzeźbiarzy, działających w Polsce i za granicą.

Magda Podsiadły: urodzona we Wrocławiu, córka plastyków – malarki Krystyny Michałowskiej-Podsiadły i rzeźbiarza Leona Podsiadłego. Była dziennikarka działu kultury wrocławskiej „Gazety Wyborczej” (1990-2012), którym kierowała blisko dekadę. Dzieciństwo spędziła w Konakry, w Gwinei (Afryka Zachodnia). Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracuje z Brave Festival). Poza działalnością dziennikarską zajmuje się także fotografią reportażowa. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, wszystkie poświęcone były współczesnemu życiu ludzi w krajach Afryki.

Zgłoś uwagę