wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kamienie pamięci w centrum i na Ołbinie

„Kamienie pamięci” to lśniące mosiężne kostki o bokach długości ok. 10 cm, które umieszczane są w chodniku przed domami zajmowanymi przez ofiary nazistów. Pomysłodawca, niemiecki artysta Gustaw Demnig, nazwał je Stolperstein, co po niemiecku znaczy „kamień, o który się można potknąć”. – W Talmudzie zapisano, że pamięć o człowieku trwa, dopóki pamiętane jest jego imię. Stolperstein to sposób na wskrzeszenie pamięci o tych, którzy nie mają swoich grobów – powtarzał Demnig.

„Tu mieszkała Rose Bernstein Treitel, ur. 1891. 1942 deportowana do getta w Izbicy. Zamordowana 1942” – napisano na kostce przed wejściem do kamienicy przy ul. Świdnickiej 39 vis a vis domu handlowego Renoma. Na kostce obok napisano o jej córce – 21-letnia Anita, wywieziona na roboty, w listopadzie 1941 roku popełniła samobójstwo.

Cztery kolejne „kamienie pamięci” zamontowano w chodniku przy ul Jedności Narodowej 95, gdzie stała kamienica zajmowana przez rodzinę Zorek. Do Wrocławia na uroczystość murowania Stolperstein przyjechali Michael i Jennifer Zorek, wnuki Alfreda i Friedy. Ich dziadkowie i ciotka zginęli w obozie koncentracyjnym.

Najwięcej Stolperstein jest w Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach oraz na Węgrzech i Litwie. We Wrocławiu kilka lat temu w ten sposób upamiętniono Edytę Stein.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl