wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak pomagać zwierzętom zimą?

Zima to trudny czas również dla zwierząt, dlatego warto wiedzieć, jak pomóc im przetrwać mrozy i śnieżne dni. Zwierzaki często nie mają nawet gdzie się schronić przed zimnem i mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia. Jak pomagać zwierzętom, a zarazem nie wyrządzić im krzywdy?

Reklama

We wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt wszystkie zwierzęta mogą liczyć na ciepłe miejsce do spania. W nowoczesnej placówce nie ma już boksów bez wewnętrznych, ogrzewanych pomieszczeń. Cały czas potrzebne są koce, stare kołdry i pledy, którymi wykładane są legowiska dla psów i kotów. Przydadzą się także gazety.

– Chętnie przyjmujemy także inną pomoc rzeczową: miski, kontenery, kuwety czy smycze i obroże. To zawsze się przyda. Jeśli wrocławianie chcą podarować zwierzętom jedzenie, prosimy o kontakt z pracownikami. Bywa, że ktoś chce kupić karmę w dużo najtańszej karmy. A zwierzaki często nie chcą jej jeść – mówią opiekunowie schroniskowych zwierząt. – Lepiej kupić mniej karmy, ale z gwarancją, że zostanie zjedzona ze smakiem i nasi podopieczni się nie pochorują – dodają.

Psy do adopcji we wrocławskim schronisku

Wsparcie dla kotów

Na pomoc w czasie chłodów liczą także bezpańskie koty. Pamiętajmy, że wolnożyjące mruczki to ochrona przed szczurami i myszami. Dlatego warto je wspierać, gdy jest zimno. Nie zamykajmy okienek piwnicznych, nie wyganiajmy ich na dwór. Wystawmy na podwórkach ocieplone budki, w których koty będą mogły się ogrzać.

Można wystawiać im wodę do picia, a w czasie mrozów pilnować, aby nie zamarzła. – Zdrowy i dobrze odżywiony kot to dużo skuteczniejsza broń do walki ze szkodnikami, niż głodny i chory – mówi pani Joanna, wrocławska karmicielka kotów wolnożyjących. Podczas dokarmiania nie zaśmiecajmy jednak terenu. – Dokarmianie to nie zawody, która z sąsiadek wystawi więcej pojemniczków z mlekiem. Wystarczy jedna porządna miska z wodą i druga z jedzeniem – dodaje pani Joanna.

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Podczas spacerów do parków często zabieramy ze sobą chleb, którym karmimy dzikie ptaki. Ornitolodzy ostrzegają – ptaki wodne dokarmiajmy tylko w ostateczności. Często dokarmiając je, powodujemy, że nie odlecą na większe i bezpieczniejsze zbiorniki wodne. Należy to robić tak, aby zbytnio nie przywiązywać zwierząt do danego miejsca. Dotyczy to zwłaszcza łabędzi i dzikich kaczek. Rozleniwią się i nie będą same szukać pożywienia.

Warto wiedzieć też, że karmienie zwykłym chlebem jest dla kaczek i łabędzi bardzo szkodliwe. Jeśli chodzi o zimową pomoc wróblom, gołębiom czy sikorkom, to ornitolodzy doradzają, aby zacząć dokarmiać je dopiero, jak będzie mróz lub duży śnieg, gdy ptaki będą miały problem ze znalezieniem jedzenia.

Czytaj też: Jak dokarmiać zimą ptaki

Zapominalskie wiewiórki

Jeśli mamy w domu zapas orzechów, możemy w czasie zimowych chłodów podzielić się nimi z wiewiórkami. Te sympatyczne gryzonie, których sporo jest we Wrocławiu, nie zapadają w sen zimowy. Mieszkają samotnie w dziuplach i cudzych gniazdach, a zimą żywią się zapasami gromadzonymi przez całą jesień. Niestety, mają słabą pamięć i często nie mogą znaleźć ukrytego w różnych miejscach pożywienia.

Jeśli więc podczas spaceru zauważymy rudą kitę, która skacze od drzewa do drzewa, możemy śmiało przypuszczać, że jest to właśnie taka zapominalska wiewiórka. I jeśli wtedy będziemy mieli możliwość, możemy przy jednym z drzew zostawić jej prezent w postaci orzechów włoskich czy laskowych.

Gdzie szukać pomocy?

Wrocławskie schronisko dla bezdomnych zwierząt

ul. Ślazowa 2
tel. 71 362 56 74
tel. do kierowcy pogotowia: 501 334 268  (całodobowo tylko w sprawie wyjazdowych interwencji)

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami  

Oddział we Wrocławiu ul. Żeromskiego 56
tel. 796 192 199

Otwarte w poniedziałki w godz. 10.00-12.00 i w czwartki w godz. 17.00-19.00

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ

ul.  Miłoszycka 67

tel. 782 240 846 - w godz. 8.30 - 15.00 (dni robocze)

tel. 605 78 22 14 - w godz. 14.30 - 24.00 (dni robocze), 13.30 - 24.00 (dni wolne od pracy)

Pogotowie dla ptaków i małych ssaków:  605 78 22 14 (całodobowo)

W razie nagłego wypadku można poinformować straż miejską pod numerem: 986 lub Miejskie centrum zarządzania kryzysowego: +48 71 770 22 22.

Wrocław też dba o zwierzęta

W ostatnim czasie w mieście powstało kilkadziesiąt specjalnych obiektów m.in.: kaczkomaty, domki dla jeży, ule i hotele dla kotów. 

Jak Wrocław dba o zwierzęta

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl