wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Hybrydowa rakieta studentów PWr tuż poza podium w konkursie IREC
Hybrydowa rakieta studentów PWr tuż poza podium w konkursie IREC

fot. Politechnika Wrocławska

Studenci Politechniki Wrocławskiej zadebiutowali w prestiżowym konkursie Intercollegiate Rocket Engineering Competition w USA. W premierowym występie ich hybrydowa rakieta zajęła 4. miejsce. Za oceanem startowało aż 120 ekip z 14 krajów.

Reklama

Renomowany za oceanem konkurs Intercollegiate Rocket Engineering Competition, który w tym roku odbył się w Nowym Meksyku, przyciągnął wielu inżynierów, którzy chcieli pochwalić się swoimi umiejętnościami przed wymagającym jury. Wśród śmiałków nie zabrakło przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej, którzy po raz pierwszy wzięli udział w tym konkursie.

Wrocławianie specjalnie na tę okazję zbudowali „Dziewięćdziesiątkę Dziewiątkę”, czyli rakietę ważącą bez paliwa 16 kg i mierzącą 3,1 m. Co istotne, najważniejszym zadaniem dla konstrukcji hybrydowych podczas IREC było wzniesienie maszyny na odpowiedni pułap 10 tysięcy stóp (blisko 3050 m). Za każdy metr wyżej lub niżej zespoły traciły punkty, których łącznie mogli zdobyć tysiąc.

Jury oceniało m.in. terminowość dostarczanej dokumentacji i projekt techniczny, a w czasie trwania zawodów poprawność lotu (czyli m.in. odległość od wyznaczonej wysokości) czy fazę odzysku rakiety.

Wrocławska rakieta PoliWrocket najwięcej punktów zyskała za rozwiązania techniczne oraz za raporty przesyłane przed konkursem. Co więcej, sędziowie docenili także znakomitą organizację w zespole, który prezentował skonstruowany model.

fot. Politechnika Wrocławska

4. miejsce w debiucie

Przyznane oceny pozwoliły wrocławskim studentom zająć w premierowym występie w USA czwarte miejsce. Tym bardziej należy docenić ich starania, gdyż w Intercollegiate Rocket Engineering Competition brało udział aż 120 ekip!

Warto także zaznaczyć, że wrocławska „Dziewięćdziesiątka Dziewiątka” uzyskała drugą najwyższą wysokość lotu wśród rakiet z silnikiem hybrydowym, a studenci Politechniki Wrocławskiej już zapowiedzieli, że z chęcią wezmą udział w kolejnej edycji konkursu, w której wystartują z jeszcze nowocześniejszą pod względem technologicznym hybrydową rakietą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl