wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Piesi
  4. Trasy spacerowe
  5. Historia miasta pod nogami

Ścieżka historii Wrocławia biegnie pomiędzy Zaułkiem Ossolińskich i kościołem św. Wincentego. W tym miejscu znajduje się dziewiętnaście płyt chodnikowych, które przypominają o najważniejszych wydarzeniach z dziejów miasta. Wyboru najważniejszych faktów z historii Wrocławia - odpowiednich do wypisania na chodniku - dokonali mieszkańcy miasta i naukowcy, którzy zajmują się historią Dolnego Śląska.

Reklama

Przez szeroki trotuar pod urszulankami, pomiędzy Zaułkiem Ossolińskich i kościołem św. Wincentego biegnie "Ścieżka historii" – dziewiętnaście płyt chodnikowych z brązu o rozmiarach 30 na 70 cm, przypominających najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Ścieżkę rozpoczyna "karta tytułowa" w postaci repliki ratuszowego zegara. Projektantka tablic, prof. Hanna Jelonek z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, rzeźbiarka rodem z Wrocławia, mówi, że nawiązywała nieco do dobrej szkoły polskiego plakatu.

Natomiast wyboru faktów z historii odpowiednich do wypisania na chodniku dokonali wrocławianie i naukowcy zajmujący się historią Dolnego Śląska. Pomiędzy granitowymi płytami chodnikowymi ułożono się dziewiętnaście brązowych tablic, które informują o wielkich wydarzeniach w dziejach miasta: ustanowieniu biskupstwa (1000), lokacji na prawie magdeburskim (1241), najeździe Mongołów (1241), przyłączeniu Wrocławia do królestwa czeskiego (1335), epidemii dżumy (1361), włączeniu w granice imperium Habsburgów austriackich (1526), nadaniu pięciopolowego herbu (1530), założeniu Uniwersytetu Wrocławskiego (1702), wejściu Wrocławia w obręb Prus (1741), zajęciu miasta przez wojska napoleońskie (1802), pierwszej linia kolejowej (do Oławy 1842), budowie Hali Stulecia (1913), upadku Festung Breslau i zrujnowaniu miasta (1945), Solidarności (1980), powodzi tysiąclecia (1997).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl