Komunikacja miejska – oddechem dla miasta

Dziś co drugi wrocławianin porusza się po ulicach naszego miasta własnym autem. Tracimy czas w korkach i oddychamy coraz bardziej skażonym powietrzem. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne razem z Dolnośląskim Alarmem Smogowym chcą zwrócić uwagę na ten problem. W środowe popołudnie zorganizowano więc happening na ulicach Wrocławia.

  • manifestujący stop dla smogu w mieście

    Happening pod hasłem „Nie chcemy truć, ale chcemy trochę zadymić” odbył się w środowe popołudnie w centrum Wrocławia

  • samochody stojące na światłach

    Dziś co drugi wrocławianin porusza się po ulicach naszego miasta własnym autem.

  • W ogólnopolską akcję pod hasłem Komunikacja - oddechem dla miasta włączył się w nią również Wrocław.

  • Główną przyczyną smogu jest emisja z domowych palenisk. Niebagatelny udział w zatruwaniu nas mają także spaliny z transportu.

  • Każdy z nas może przyczynić się to tego, by Wrocław był stolicą zdrowego życia.

  • Według przeprowadzonych w 2014 r. badań Wrocław znajduje się na liście dziesięciu miast w Polsce z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.


 „Nie chcemy truć, ale chcemy trochę zadymić” – pod takim hasłem odbył się happening na skrzyżowaniu ul. Ruskiej i Kazimierza Wielkiego. Czlonkowie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, przebrani w białe kombinezony i maski przeciwgazowe, przemaszerowali przez jedno z głównych skrzyżowań w mieści i zachęcali do przesiadania się do tramwajów i autobusów.

MPK to mniej CO2

Według przeprowadzonych w 2014 r. badań Wrocław znajduje się na liście dziesięciu miast w Polsce z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.  Każdy Wrocławianin średnio w roku wdycha tyle rakotwórczych substancji, ile odpowiada wypaleniu około 1000 papierosów!

smog zabija ulotka

Główną przyczyną smogu jest emisja z domowych palenisk. Niebagatelny udział w zatruwaniu nas mają także spaliny z transportu. Potrzebujemy energii, ciepła i musimy się przemieszczać, ale to do nas należy wybór, czy w naszym codziennym życiu postawimy na rozwiązania bardziej ekologiczne.

Auto w garażu zostaw, bo się uduszę! Dzięki!  Wrocław

Każdy z nas może przyczynić się to tego, by Wrocław był stolicą zdrowego życia. Można w swoich codziennych podróżach zrezygnować z samotnej jazdy autem i postawić na komunikację miejską. Przesiąść się na rower lub łączyć wszystkie te formy transportu. O tym była mowa podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Dlaczego komunikacja jest eko? To prosta matematyka. Jeden solaris urbino przewozi stu pasażerów. Jeśli każdy z nich wybrałby własne auto – do powietrza, którym oddychamy, przedostanie się 17 razy więcej szkodliwych substancji! Tramwaje zabierają na pokład około 200 pasażerów, a te – i wie to nawet dziecko - w ogóle nie wydzielają spalin. A czy wiecie, że MPK Wrocław codziennie wysyła na ulicę 600 pojazdów? Gdyby ich pasażerowie wybrali auta mielibyśmy na ulicach nawet 60 000 samochodów więcej! Eko-logiczne?

Komunikacja oddechem dla miasta

Kwestia czystego powietrza to nie tylko sprawa Wrocławia. Temat ten połączył także inne duże miasta, które razem rozpoczynają właśnie ogólnopolską akcję pod hasłem Komunikacja - oddechem dla miasta. Włączył się w nią również Wrocław. Chcemy wspólnie przekonywać, że wybór komunikacji publicznej to sprawa lepszego i dłuższego życia w naszych miastach.
Zgłoś uwagę