„Gra o tron” w mikroskali. Zobacz jak powstaje

Do 17 listopada w Magolai Park mozna zobaczyć najpopularniejsze postacie i symbole kultowej „Gry o tron” wyrzeźbione w rysikach ołówków. Ich autorem jest Salavat Fidai.


Nad milimetrowym Żelaznym Tronem pracował trzy tygodnie. Niewiele mniej czasu i pracy zajęło mu wyrzeźbienie latającego smoka. Salavat Fidai, rosyjski artysta, od 2014 roku rzeźbi w rysikach ołówków. 

„Gra o tron” w mikroskali. Wystawa w rysikach ołówków

„Gra o tron” w mikroskali. Wystawa w rysikach ołówków

Termin od 2 listopada 2019 do 17 listopada 2019

Miejsce Magnolia Park

Zobacz

Dlaczego uważasz mikroskalę za tak fascynującą?

Salavat Fidai: - Moja fascynacja mikrorzeźbami rozpoczęła się w szkole podstawowej. Kiedy nudziłem się w klasie, wycinałem w szkolnej kredzie. Potem, już jako dorosły, eksperymentowałem ze sztuką miniatur od 2013 roku. Początkowo były to miniaturowe obrazy na pudełkach zapałek.

Potem malowałem je na nasionach roślin - pestkach dyni, słonecznika, ryżu. Rok później, w 2014 roku, zacząłem pracować z nowym materiałem i był to zwykły ołówek grafitowy. Między listopadem 2014 roku a lutym 2015 roku stworzyłem swoje pierwsze mikrorzeźby w rysikach ołówków.

 

Co jest niezwykłego w graficie?

Grafit jest bardzo delikatnym materiałem, a rzeźby są wyjątkowo małe, mierzone w milimetrach, czy nawet w mikronach. Grafitowe mikrorzeźby często pękają podczas pracy. To jest dla mnie jak wyzwanie, bo mogę dokonać czegoś niemożliwego.

Dlaczego wybrałeś „Grę o tron”? Jesteś fanem tej sagi?

Do niedawna nie byłem fanem tego serialu. Wszystko zmieniło w 2016 roku. Wtedy HBO w Azji złożyło zamówienie na pierwszą kolekcję postaci „Gry o tron” do promocji sagi w Azji Południowej (Singapur, Tajlandia, Malezja).

Musiałem więc obejrzeć serial i wtedy stałem się jego wielkim fanem. Cieszę się, że teraz, we Wrocławiu, mogę zaprezentować moje prace wszystkim fanom serialu w Polsce. Uwielbiam „Grę o tron” i umiejętności całej ekipy filmowej. Są to znakomici mistrzowie i artyści. Podziwiam ich kostiumy, broń i rekwizyty. To wszystko jest dla mnie bardzo inspirujące.

Która figurę było najtrudniej wyrzeźbić?

Zdecydowanie Żelazny Tron. Zajęło mi to 3 tygodnie ciężkiej pracy. Niewiele łatwiej było z postacią latającego smoka. Ta figura również zajęła mi sporo czasu.

Jak wygląda Twój dzień? Praca pod mikroskopem musi być wyczerpująca…

Rzeźbienie jednej figury może trwać od 8 do 12 godzin, a czasem nawet kilka tygodni. Gdy pracuję jeden dzień, potem potrzebuję odpoczynku, który trwa zazwyczaj dwa dni.

Wystawa „Wejdź do świata Gry o tron” to 30 unikatowych mikrofigur z bohaterami oraz rekwizytami „Gry o tron”. Ekspozycja w Magnolia Park jest pierwszym takim wydarzeniem w Polsce. Wcześniej Salavat Fidai pokazywał swoje prace w USA, Australii, Rosji, Tajlandii, Singapurze, Malezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii.

Wystawi jest prezentowana do 17 listopada. Wstęp wolny 

Materiały prasoweZgłoś uwagę