Silesia, Silentia

Silesia, Silentia

Sztuka Silesia, Silentia została nagrodzona w konkursie dramaturgicznym wtw://strefy_kontaktu 2016, którego organizatorem był Wrocławski Teatr Współczesny.

Bohater Silesii, Silentii „płaszcz czarny, gabardynowy, męski, nosiciel świadomości swego Kreatora, żydowskiego krawca z Breslau, wiedzie nas w sztuce Amejko przez spory szmat [dobre słowo] dwudziestego stulecia. Nie jest więc nosicielem szczęścia na wzór Andersenowskich kaloszy [...], lecz świadkiem epoki pieców i wędrówki ludów, protagonistą niedopasowań i nieskutecznych przebrań. Wyposażony przez Krawca w nadprzyrodzoną trwałość [...] przechodzi z rąk do rąk, a raczej gości najrozmaitsze istnienia, czasem cielesne, czasem, jak duch zmasakrowanego miasta, bezcielesne, lecz namacalne. Nigdy dotąd Amejko nie wyłożyła swej metafizyki nieistnienia tak jawnie” [fragment tekstu Jana Gondowicza napisanego dla „Dialogu” nr 1/2016].

O projekcie:

Zamknięty konkurs dramaturgiczny, uczestniczyły w nim wyłącznie osoby zaproszone przez organizatorów, czyli Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Celem konkursu jest inicjowanie twórczości dramatopisarskiej w duchu wielkich wrocławskich dramatopisarzy – Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza, Tadeusza Różewicza – poszukiwaczy nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności.

Wideo / zdjęcia

Szczegóły Silesia, Silentia

Premiera 2016-01-23
Reżyseria Marek Fiedor
Scenariusz Lidia Amejko
Obsada
  • Maciej Kowalczyk - płaszcz
  • Przemysław Kozłowski - krawiec
  • Aleksandra Dytko - dusza
Projekt Marek Fiedor
Kostiumy Bajka Mourier
Gatunek dramat

Lokalizacja

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Rzeźnicza 12, 50-132 Wrocław

Komentarze