wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. „Droga i dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszoro/Camino y Legado. Historia de la Familia Moszoro”

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Na ekspozycji będzie można zobaczyć wyjątkowe dokumenty i ocalałe z wojennej tułaczki artefakty ilustrujące ponad stuletnią historię wywodzącej się z Kresów II Rzeczypospolitej rodziny Moszoro. Głównymi bohaterami wystawy są: Kazimierz Moszoro, absolwent Politechniki Lwowskiej, działacz Młodzieży Wszechpolskiej, żołnierz Wojska Polskiego, w tym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, i jego żona, Ludmiła z Dąbrowskich, harcerka, studentka Uniwersytetu Jana Kazimierza, zaangażowana w konspiracyjną działalność w podziemiu związanym z ruchem narodowym, więźniarka KL Auschwitz i KL Ravensbrück.

Kazimierz i Ludmiła, obydwoje pochodzący z rodzin o silnych tradycjach patriotycznych i religijnych, w obliczu sowieckiej okupacji Polski po 1944 r. podjęli trudną decyzję o emigracji. Na swoją drugą ojczyznę wybrali Argentynę. Pozostając na obczyźnie aktywnie działali w środowisku polonijnym w Rosario, kultywując polski język i polskie tradycje, a wartości patriotyczne przekazali swoim dzieciom: córce Julii Barbarze oraz synom – Antoniemu Romanowi, Bartłomiejowi Stanisławowi i Stefanowi Aleksandrowi.

W historii rodziny Moszoro odbijają się losy całego pokolenia Polaków, których plany i marzenia zburzyły II wojna światowa i późniejsze komunistyczne rządy w kraju. Wystawa nie tylko przypomina dramatyczne losy Kazimierza, Ludmiły i ich bliskich, ale prezentuje także życie i działalność środowiska polskich emigrantów w Argentynie oraz ich silne związki z Ojczyzną. Na planszach wystawy objętej honorowym patronatem Ambasady Republiki Argentyny w Polsce można odnaleźć między innymi ważnych dostojników Kościoła: abp. Józefa Gawlinę, biskupa polowego Wojska Polskiego i opiekuna duchowego Polaków na emigracji w latach 1945–1964, udzielającego chrztu Antoniemu i Bartłomiejowi Moszoro, kard. Władysława Rubina podczas obchodów Millennium Chrztu w Rzymie w 1966 r. oraz św. Jana Pawła II podczas uroczystości udzielania święceń kapłańskich ks. Stefanowi Moszoro-Dąbrowskiemu.

Inne zasłużone postaci, jakie pojawiają się na ekspozycji, to starszy brat Kazimierza Moszoro – Stefan, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, obrońca Polski w 1939 r., kapitan w szeregach armii Andersa, oraz Eugeniusz Siedlecki, inżynier, który służył pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Do przygotowania ekspozycji wykorzystano kolekcję pamiątek rodzinnych i dokumentów, przekazaną w latach 2023 i 2024 do Archiwum IPN, w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, przez Bartłomieja Stanisława Moszoro, syna Kazimierza i Ludmiły, konsula honorowego RP w Rosario w Argentynie, oraz Agatę Szkarłat, wnuczkę Stefana Moszoro.

TERMINY „Droga i dziedzictwo. Dzieje rodziny Moszoro/Camino y Legado. Historia de la Familia Moszoro”

  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Refektarz

    • Jutro 16 wrz
      • 12:00

Miejsce

ZDJĘCIA

  • Kliknij, aby powiększyć
    Zaproszenie
  • Kliknij, aby powiększyć
    Zaproszenie

Zobacz także